GwiazdyAmanda Levete, gwiazda światowej architektury, po raz pierwszy w Polsce

Amanda Levete, gwiazda światowej architektury, po raz pierwszy w Polsce

Amanda Levete, gwiazda światowej architektury, po raz pierwszy w Polsce
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
18.02.2016 14:00, aktualizacja: 19.02.2016 14:04

W kwietniu w Warszawie odbędzie się wykład Amandy Levete, jednej z niewielu kobiet w gronie światowych gwiazd architektury

1 kwietnia 2016 roku w Warszawie odbędzie się wykład Amandy Levete, jednej z niewielu kobiet w gronie światowych gwiazd architektury, laureatki prestiżowej nagrody Stirlinga i założycielki londyńskiej pracowni architektonicznej AL_A. Wydarzenie towarzyszy prezentacji prac laureatów programów TEORIA i PRAKTYKA, organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.

W 2015 roku Fundacja im. Stefana Kuryłowicza organizowała trzecią edycję konkursu TEORIA oraz pierwszą edycję stypendium PRAKTYKA, programów skierowanych do młodych absolwentów kierunków architektonicznych uczelni polskich i zagranicznych. W 2015 roku laureatami zostali Piotr Kamiński (TEORIA) oraz Brygida Zawadzka i Duong Vu Hong (PRAKTYKA). Uroczysta prezentacja prac finałowych laureatów odbędzie się podczas drugiego otwartego wykładu „Od wizji do projektu”, którego gościem specjalnym będzie Amanda Levete z londyńskiej pracowni AL_A.

Amanda Levete wraz ze swoim zespołem zdobyła sławę jako autorka nowatorskich projektów, które wywarły znaczący wpływ na kreowanie lokalnej przestrzeni. Do najznamienitszych projektów pracowni AL_A należą między innymi Central Embassy – czyli 30-piętrowa przestrzeń handlowa i hotelowa w Bangkoku w Tajlandii, Museum of Art, Architecture and Technology w Lizbonie, MPavilion w Melbourne, Spencer Dock Bridge w Dublinie oraz 10 Hills Place w Londynie.

Obecnie trwają prace nad ukończeniem jednego z najważniejszych projektów pracowni AL_A nowego wejścia, dziedzińca i galerii wystawienniczych Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Projekt wybrano spośród ponad 110 propozycji nadesłanych z całego świata. Prace budowalne rozpoczęły się w 2014 roku, a otwarcie nowo zaprojektowanej przestrzeni dla zwiedzających jest planowane na 2017 rok.

Amanda Levete rozpoczęła swoją karierę w 1989 r., kiedy dołączyła do awangardowej pracowni Future Systems, z którą dziesięć lat później zdobyła najbardziej prestiżową nagrodę architektoniczną w Wielkiej Brytanii – nagrodę Stirlinga. Została ona przyznana za projekt budynku stadionu krykietowego Lord's Media Centre w Londynie. Do dziś jednego z najlepszych i najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie. Nagroda Stirlinga jest przyznawana co roku przez Royal Institute of British Architect za zaprojektowanie obiektu o ponadczasowych walorach estetycznych i użytkowych, stanowiącego wkład w ewolucję światowej architektury. Wśród laureatów tej nagrody są także Zaha Hadid, David Chipperfield, Norman Foster i Alan Stanton.

1 kwietnia 2016 r. Amanda Levete wygłosi w Warszawie wykład otwarty towarzyszący premierowej prezentacji prac finałowych laureatów konkursu TEORIA oraz stypendium PRAKTYKA, organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.
Trzecią edycję konkursu TEORIA wygrał Piotr Kamiński przygotowując publikację Model przeplotu: strategia dla miast w epoce sieci. Natomiast zwycięzcami pierwszej edycji stypendium PRAKTYKA zostali Brygida Zawadzka oraz Duong Vu Hong, autorzy projektu HydroFun za podjęcie tematu adaptacji licznych i rozproszonych obiektów nieczynnych hydroforni na terenie Warszawy.

Wykład będzie miał miejsce 1 kwietnia w Wola Center w Warszawie, biurowcu autorstwa Kuryłowicz & Associates, inspirowanego strukturą kryształu.
Prezentacja prac laureatów konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA oraz wykład Amandy Levete z londyńskiej pracowni AL_A
1.04.2016 r. (piątek) godz. 18
Wola Center, ul. Przyokopowa 33, Warszawa
Obowiązuje rezerwacja miejsc: www.fsk-amandalevete.evenea.pl

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza wspiera odważną i odpowiedzialną twórczość architektoniczną. Inicjuje działania popularyzujące zawód architekta oraz upowszechniania zasady ładu architektoniczno-urbanistycznego w przestrzeni publicznej. Wspiera też przedsięwzięcia wspomagające rozwój społeczności lokalnych oraz innych instytucji działających na rzecz dobra publicznego, w tym na rzecz ochrony i konserwacji zabytków. Patron Fundacji, Profesor Stefan Kuryłowicz, przez całe życie dążył do umocnienia pozycji zawodu architekta w świadomości społecznej. Promowanie spuścizny Stefana Kuryłowicza – zrealizowanych budynków, dokonań publicystycznych, koncepcji biznesowych oraz dorobku dydaktycznego – to cel, który Fundacja realizuje z najwyższą starannością.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także