Anja Rubik. Droga na szczyt świata mody
Mieszka w Nowym Jorku i pracuje dla największych marek na świecie – Versace, Dior, Emporio Armani. Choć jej grafik wypełniają sesje zdjęciowe oraz pokazy mody, znajduje również czas, by przyjeżdżać do Polski. W jaki sposób Anji Rubik udało się osiągnąć sukces?
24.01.2018 | aktual.: 24.01.2018 15:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Obywatelka świata
Historia Anji, w właściwie Ani, Rubik rozpoczęła się 12 czerwca 1983 r. Przyszła wtedy na świat w Rzeszowie jako druga córka pary weterynarzy, Ewy i Andrzeja Rubików. Kiedy nasza bohaterka miała 4 lata, jej rodzice postanowili wyemigrować z dziećmi za granicę. Ania przeniosła się z nimi najpierw do Grecji, potem do Kanady. Wreszcie rodzina Rubików wylądowała w Umtacie, mieście rodzinnym Nelsona Mandeli na terenie Republiki Południowej Afryki.
Okres ten modelka po latach wspomina z ogromnym sentymentem. W wywiadzie dla "Vivy" powiedziała nawet:
- Czas, który spędziłam w Afryce, to były najszczęśliwsze momenty mojego dzieciństwa, dlatego że ja tam byłam niesamowicie wolna. Miałam piękne dzieciństwo w dzikiej, nieokiełznanej przyrodzie.
Pobyt na Czarnym Lądzie okazał się dla niej ważny z jeszcze jednego powodu. To właśnie tam zobaczyła pewnego dnia w telewizji klip do piosenki "Too funky" George'a Michaela. Występujące w nim modelki, Eva Herzigova i Linda Evangelista, oczarowały ją na tyle, że postanowiła obrać taką właśnie drogę kariery. Marzenie to zostało z nią także po powrocie do Polski.
Narodziny gwiazdy
W połowie lat 90. Ania Rubik zamieszkała w Częstochowie, gdzie jej rodzice założyli prywatną klinikę weterynaryjną. Uczęszczała tam do szkoły lingwistycznej oraz liceum. Myśli o karierze modelki nie opuszczały jej, miała zresztą ku temu świetne warunki fizyczne. Była wysoka (obecnie 179 cm wzrostu), miała szczupłą sylwetkę i długie nogi. Nie mniejszym atutem było również spojrzenie jej niebieskich oczu, które później pokochali fotografowie wielkich domów mody.
Przepustką do świata mody okazał się dla Ani Rubik udział w konkursie Elite Model Look w 1997 r. Wprawdzie nie zdobyła wtedy pierwszego miejsca, ale niebawem przyszły kolejne wyzwania – m.in. konkurs organizowany przez czasopismo "Uroda" i agencję modelek "D'Vision". Na wybiegu zadebiutowała w Mediolanie w wieku 15 lat. Coraz częściej wyjeżdżała też do Paryża, gdzie trafiła pod skrzydła agencji modelek "Next Management".
W Paryżu udało jej się zdać maturę, choć kosztowało to sporo wyrzeczeń. Po latach sama zresztą przyznała, że zaczęła swoją karierę odrobinę zbyt wcześnie.
Zaraz po zdaniu matury Ania Rubik przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie mieszka do dzisiaj.
Na szczycie
Na wybiegach za oceanem nasza bohaterka zaczęła używać imienia "Anja". Przełom w jej karierze nastąpił w 2005 r., kiedy została jedną z twarzy marki Chloé. Polska modelka tak bardzo przypadła Amerykanom do gustu, że magazyn Style.com ogłosił ją z końcem tego samego roku jedną ze wschodzących gwiazd świata mody. Nie pomylił się.
W ciągu następnej dekady Anja Rubik uczestniczyła w kampaniach takich marek, jak: Versace, Dior, Emporio Armani, Chanel, Gucci, H&M czy Apart. Jej twarz wielokrotnie pojawiła się na okładkach czasopism "Vougue", "Elle", "Harper's Bazaar", "Glamour". Wraz z rosnącą popularnością przyszła również współpraca z wielkimi domami mody: Kenzo, Marc Jacobs czy Fendi. Anthony Vaccarello, dyrektor Yves Saint Laurent, publicznie ogłosił ją nawet swoją "muzą".
Zasłynęła stwierdzeniem do dzisiaj chętnie cytowanym przez entuzjastów mody:
- Nie stosuję żadnych zasad odnośnie stylu. Moda jest czymś, czym powinniśmy się bawić. Nawet jeśli popełnimy przy okazji jakiś błąd, nieważne. To tylko moda.
W 2012 r. serwis models.com umieścił Anję Rubik na trzecim miejscu w kategorii najbardziej wpływowych modelek na świecie. Rok później zdobyła nagrodę najlepszej modelki Elle Style Awards. Sama jednak zachowała do swojego sukcesu spory dystans. Jak stwierdziła w wywiadzie dla serwisu Fashion Apart, stara się nie przejmować miejscami w rankingach:
- Większym wyznacznikiem sukcesu jest chociażby to, że nie muszę już chodzić na castingi.
Anja Rubik spełnia się zresztą nie tylko jako modelka na wybiegu. Od 2012 r. jest redaktorką naczelną amerykańskiego czasopisma modowego "25 Magazine". Uczestniczyła również w realizacji programów reality show: "Top Model: zostań modelką" oraz "Project Runway TVN". W 2017 r. wywołała nad Wisłą burzę, rozpoczynając akcję sexed.pl, w której promowała edukację seksualną wśród młodzieży. Mówiła wtedy:
- W Polsce seks jest jeszcze tematem tabu. Chciałabym rozpocząć rozmowę o seksie i edukacji seksualnej.
Jest osobą bardzo majętną. W 2015 r. magazyn Forbes umieścił Anję Rubik na 17. miejscu wśród najbogatszych modelek świata.
Anja i Ania
Choć nasza bohaterka na brak zajęć nie narzeka, znajduje też czas na czytanie książek. Ulubionymi lekturami Ani Rubik są reportaże Kapuścińskiego. Wśród nich zwłaszcza "Heban", który opowiada o jej ukochanej Afryce. Poza tym na półce modelki ważne miejsce zajmuje również "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa.
W Polsce sławna modelka jest częstym gościem, nie tylko ze względu na zobowiązania zawodowe. Bardzo ceni sobie życie rodzinne. Ma doskonały kontakt z rodzicami w Częstochowie, a także ze starszą siostrą, Joanną. Na pytanie serwisu Fashion Apart, bez jakiego polskiego akcentu nie wyobraża sobie życia w USA przyznaje (dość zaskakująco):
- Kisiel! Oni nie mają pojęcia, co to jest. Zawsze zabieram ze sobą z domu taki w torebkach.
Anja Rubik uwielbia też rodzinną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia nad Wisłą. Jej samej jak na razie nie dane było stworzyć szczęśliwej rodziny. W 2016 roku rozpadł się jej wieloletni związek z modelem, Sashą Knezevicem. Biorąc pod uwagę jednak upór naszej bohaterki w dążeniu do celu, raczej wątpliwe, by i w tej dziedzinie życia pozwoliła sobie na kompromis.
Materiał powstał przy współpracy z firmą Apart.