Aranżacja salonu – zdjęcia i najważniejsze cechy modnych stylów
Aranżacja salonu to wyzwanie wymagające nie tylko zmysłu przestrzennego, ale i znajomości najnowszych trendów we wnętrzarstwie. Styl skandynawski, glamour, industrialny, a może klasyczny? Dokonując wyboru, trzeba się kierować zarówno własnym gustem, jak i wygodą. W podjęciu decyzji mogą pomóc inspirujące zdjęcia gotowych aranżacji.
Salon – aranżacje nowoczesne w stylu skandynawskim, industrialnym i glamour
Nowoczesny salon jest wnętrzem, w którym króluje minimalizm. Meble i elementy dekoracyjne dobiera się w sposób eklektyczny lub podporządkowuje się konkretnemu stylowi – najczęściej skandynawskiemu, industrialnemu bądź glamour.
- Salon w stylu skandynawskim – zdjęcia minimalistycznych wnętrz
Aranżacja salon w stylu skandynawskim odzwierciedla klimat panujący w chłodnych krajach Północy, głównie dzięki biało-szarej palecie barw na ścianach. Surowy wystrój z bielą w roli głównej sprawia, że pomieszczenie staje się przestronne i jasne, daje poczucie swobody i zastrzyk dobrej energii fundowanej przez wpadające do środka promienie słoneczne. Światło nie jest zatrzymywane przez zasłony, które w aranżacjach skandynawskich należą do rzadkości. Jeśli się pojawiają, to są uszyte z bardzo cienkich materiałów: bawełny, jedwabiu lub aksamitu.
W salonach skandynawskich mogą królować naturalne materiały, takie jak postarzane drewno i dywany z owczej lub bydlęcej skóry, albo nowoczesne elementy wyposażenia z płyty meblowej, stali i włókien syntetycznych.
- Salon w stylu industrialnym – zdjęcia wystrojów inspirowanych przestrzenią przemysłową
Metalowe przedmioty – lampy, stoliki, zegary ścienne, kosze na drobiazgi, stelaże na kwiaty, a nawet krzesła barowe (hokery)
, komody i półki na książki – w ciągu kilku ostatnich lat stały się bardzo często wybieranymi dodatkami do domu. Zyskały popularność dzięki stylowi industrialnemu, który nawiązuje do wyglądu przestrzeni fabrycznej, przepełnionej przedmiotami o charakterze czysto użytkowym.
Jednym z założeń tego stylu jest odsłanianie szkieletu, czyli tego, co kryje się pod tynkiem: żerdzi metalowych, rur instalacyjnych, cegły i kamienia. Za idealne do zaaranżowania zgodnego z prawidłami estetyki industrialnej uchodzą budynki poprzemysłowe z antresolami, czyli półpiętrami, na których można zaorganizować zaciszny salon bądź sypialnię.
Do aranżacji salonu w stylu industrialnym warto wprowadzić trochę światła i koloru dzięki neonom, nieodłącznie związanym z historią fabryk i domów towarowych. Stały się one symbolami tętniącego życiem robotniczego miasta. Dziś neony takie przeżywają swój renesans – używa się ich jako kinkietów.
- Salon w stylu glamour – zdjęcia luksusowych aranżacji
Sztuczne oświetlenie to również niezwykle istotny element stylu glamour, w którym oprócz kryształowych żyrandoli sprawdzają się również okazałe świeczniki, błyszczące tkaniny oraz srebrne i złote ozdoby do postawienia na stole lub komodzie. Glamour polega na łączeniu minimalizmu z blichtrem charakterystycznym dla pałacowych wnętrz. Śmiałe akcenty kolorystyczne i ciekawe wzornictwo sprawiają, że olśniewający efekt jest na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko uważać, by nie przekroczyć cienkiej granicy między aranżacyjnych przepychem a kiczem.
Aranżując salon w stylu glamour, można pozwolić sobie na śmiałe kroki wstecz i czerpanie garściami z wiktoriańskiej mody we wnętrzarstwie. Mile widziane są sztukaterie orazd tapety zdobione ornamentami roślinnymi. W domu glamour mogą pojawić się również zegary wahadłowe.
Romantyczny salon – zdjęcia aranżacji w stylu rustykalnym i prowansalskim
Wnętrze zaaranżowane nowocześnie nie zawsze sprawia wrażenie przytulnego. Zwolennicy romantycznych aranżacji salonu stawiają więc na meble i dodatki inspirowane wystrojem wiejskich chatek, którym ciepła nadaje wszechobecne drewno. Styl rustykalny ma wprowadzać do domu swojską atmosferę, dlatego we wnętrzach tworzonych zgodnie z jego zasadami widać umiłowanie do wyrobów rzemieślniczych, takich jak ceramika, tkaniny oraz rzeźbione dekoracje. Moda na akcesoria typu rustic dała nowe życie koszom z wikliny. Przyczyniła się też do wzrostu zainteresowania oświetleniem wzorowanym na starodawnych kagankach i lampach naftowych.
Salon rustykalny daje schronienie tym, których męczy tempo miejskiego życia. Do oddania się chwilom błogiego lenistwa zapraszają również wnętrza inspirowane estetyką, która narodziła się na południu Francji, w słonecznej Prowansji. Pastelowe kolory, lekkie drewniane meble z finezyjnie powyginanymi nogami, dodatki z kutego żelaza i zioła posadzone w uroczych ceramicznych doniczkach – to kwintesencja romantycznej aranżacji salonu w stylu prowansalskim. Ważne miejsce zajmuje tu motyw lawendy, która porasta wzgórza słonecznego francuskiego regionu. Dodatki i ściany mają więc często kolor jasnego fioletu, ale niekiedy zamiast niego pojawia się barwa oliwkowa. Nie bez przyczyny zresztą, bo Prowansja słynie również z uprawy drzew oliwnych.
Salon w stylu klasycznym – inspiracje
Aranżacja salonu według zasad wybranego stylu to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata, a moda zmienia się w zasadzie z sezonu na sezon. Choć we wnętrzarstwie bardzo wyraźnie widać prymat nowoczesnych trendów, swoich zagorzałych zwolenników nadal ma styl klasyczny. Jego najmocniejszą stroną jest uniwersalność. Pozwala na urządzenie domu w taki sposób, by zapanowały w nim elegancja i wygoda, które nie poddają się upływowi czasu. Do wnętrz w stylu klasycznym dobiera się wyposażenie i dodatki tak, by zachować symetrię i harmonię. Meble pochodzą zazwyczaj z jednego kompletu, a ściany pomalowane są na stonowany kolor: biały, beżowy, oliwkowy, szary lub ewentualnie błękitny kolor.
W klasycznej aranżacji salonu wszystko jest solidne i starannie wykonane. Zdecydowanie częściej niż płyta meblowa pojawia się więc lite drewno, a zamiast obić z materiału występuje zwykle naturalna skóra. Urządzając wnętrze w stylu klasycznym, trzeba wykazać się wysublimowanym gustem. Można pozwolić sobie na dekorację sufitu sztukateriami, gzymsami i listwami ozdobnymi, jak również na ustawienie w salonie rzeźb, dużych zegarów wskazówkowych, kredensów z wyeksponowanymi zestawami porcelany lub regałów od góry do dołu zastawionych książkami. W centralnym miejscu warto wyeksponować kominek.