Trwa ładowanie...
d5dn3ou

Aranżacja salonu – zdjęcia i najważniejsze cechy modnych stylów

Aranżacja salonu to wyzwanie wymagające nie tylko zmysłu przestrzennego, ale i znajomości najnowszych trendów we wnętrzarstwie. Styl skandynawski, glamour, industrialny, a może klasyczny? Dokonując wyboru, trzeba się kierować zarówno własnym gustem, jak i wygodą. W podjęciu decyzji mogą pomóc inspirujące zdjęcia gotowych aranżacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowoczesna aranżacja salonu powstaje dzięki lekkim meblom o ciekawych formach i designerskim dodatkom
Nowoczesna aranżacja salonu powstaje dzięki lekkim meblom o ciekawych formach i designerskim dodatkom (iStock.com)
d5dn3ou

Salon – aranżacje nowoczesne w stylu skandynawskim, industrialnym i glamour

Nowoczesny salon jest wnętrzem, w którym króluje minimalizm. Meble i elementy dekoracyjne dobiera się w sposób eklektyczny lub podporządkowuje się konkretnemu stylowi – najczęściej skandynawskiemu, industrialnemu bądź glamour.

  • Salon w stylu skandynawskim – zdjęcia minimalistycznych wnętrz
d5dn3ou

Aranżacja salon w stylu skandynawskim odzwierciedla klimat panujący w chłodnych krajach Północy, głównie dzięki biało-szarej palecie barw na ścianach. Surowy wystrój z bielą w roli głównej sprawia, że pomieszczenie staje się przestronne i jasne, daje poczucie swobody i zastrzyk dobrej energii fundowanej przez wpadające do środka promienie słoneczne. Światło nie jest zatrzymywane przez zasłony, które w aranżacjach skandynawskich należą do rzadkości. Jeśli się pojawiają, to są uszyte z bardzo cienkich materiałów: bawełny, jedwabiu lub aksamitu.

Salon w stylu skandynawskim to wnętrze zdominowane przez biel iStock.com
Salon w stylu skandynawskim to wnętrze zdominowane przez biel (iStock.com)

W salonach skandynawskich mogą królować naturalne materiały, takie jak postarzane drewno i dywany z owczej lub bydlęcej skóry, albo nowoczesne elementy wyposażenia z płyty meblowej, stali i włókien syntetycznych.

Bardzo modne w skandynawskich aranżacjach salonu są obicia i wykładziny w geometryczne wzory iStock.com
Bardzo modne w skandynawskich aranżacjach salonu są obicia i wykładziny w geometryczne wzory (iStock.com)
  • Salon w stylu industrialnym – zdjęcia wystrojów inspirowanych przestrzenią przemysłową
d5dn3ou

Metalowe przedmioty – lampy, stoliki, zegary ścienne, kosze na drobiazgi, stelaże na kwiaty, a nawet krzesła barowe (hokery), komody i półki na książki – w ciągu kilku ostatnich lat stały się bardzo często wybieranymi dodatkami do domu. Zyskały popularność dzięki stylowi industrialnemu, który nawiązuje do wyglądu przestrzeni fabrycznej, przepełnionej przedmiotami o charakterze czysto użytkowym.

Aranżacja salonu w stylu industrialnym polega na łączeniu ze sobą elementów charakterystycznych dla przestrzeni fabrycznej iStock.com
Aranżacja salonu w stylu industrialnym polega na łączeniu ze sobą elementów charakterystycznych dla przestrzeni fabrycznej (iStock.com)

Jednym z założeń tego stylu jest odsłanianie szkieletu, czyli tego, co kryje się pod tynkiem: żerdzi metalowych, rur instalacyjnych, cegły i kamienia. Za idealne do zaaranżowania zgodnego z prawidłami estetyki industrialnej uchodzą budynki poprzemysłowe z antresolami, czyli półpiętrami, na których można zaorganizować zaciszny salon bądź sypialnię.

Szczęśliwi posiadacze typowego loftu z antresolą mogą stworzyć bardzo ciekawą aranżację salonu w stylu industrialnym iStock.com
Szczęśliwi posiadacze typowego loftu z antresolą mogą stworzyć bardzo ciekawą aranżację salonu w stylu industrialnym (iStock.com)

Do aranżacji salonu w stylu industrialnym warto wprowadzić trochę światła i koloru dzięki neonom, nieodłącznie związanym z historią fabryk i domów towarowych. Stały się one symbolami tętniącego życiem robotniczego miasta. Dziś neony takie przeżywają swój renesans – używa się ich jako kinkietów.

  • Salon w stylu glamour – zdjęcia luksusowych aranżacji
d5dn3ou

Sztuczne oświetlenie to również niezwykle istotny element stylu glamour, w którym oprócz kryształowych żyrandoli sprawdzają się również okazałe świeczniki, błyszczące tkaniny oraz srebrne i złote ozdoby do postawienia na stole lub komodzie. Glamour polega na łączeniu minimalizmu z blichtrem charakterystycznym dla pałacowych wnętrz. Śmiałe akcenty kolorystyczne i ciekawe wzornictwo sprawiają, że olśniewający efekt jest na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko uważać, by nie przekroczyć cienkiej granicy między aranżacyjnych przepychem a kiczem.

Najważniejszymi elementami aranżacji salonu w stylu glamour są świecące skórzane obicia, lekkie meble na cienkich nogach i tkaniny o ciekawych fakturach iStock.com
Najważniejszymi elementami aranżacji salonu w stylu glamour są świecące skórzane obicia, lekkie meble na cienkich nogach i tkaniny o ciekawych fakturach (iStock.com)

Aranżując salon w stylu glamour, można pozwolić sobie na śmiałe kroki wstecz i czerpanie garściami z wiktoriańskiej mody we wnętrzarstwie. Mile widziane są sztukaterie orazd tapety zdobione ornamentami roślinnymi. W domu glamour mogą pojawić się również zegary wahadłowe.

Efekt glamour we wnętrzu najłatwiej osiągnąć dzięki powieszeniu lustra w ozdobnej ramie na tle bogato zdobionej tapety iStock.com
Efekt glamour we wnętrzu najłatwiej osiągnąć dzięki powieszeniu lustra w ozdobnej ramie na tle bogato zdobionej tapety (iStock.com)

Romantyczny salon – zdjęcia aranżacji w stylu rustykalnym i prowansalskim

Wnętrze zaaranżowane nowocześnie nie zawsze sprawia wrażenie przytulnego. Zwolennicy romantycznych aranżacji salonu stawiają więc na meble i dodatki inspirowane wystrojem wiejskich chatek, którym ciepła nadaje wszechobecne drewno. Styl rustykalny ma wprowadzać do domu swojską atmosferę, dlatego we wnętrzach tworzonych zgodnie z jego zasadami widać umiłowanie do wyrobów rzemieślniczych, takich jak ceramika, tkaniny oraz rzeźbione dekoracje. Moda na akcesoria typu rustic dała nowe życie koszom z wikliny. Przyczyniła się też do wzrostu zainteresowania oświetleniem wzorowanym na starodawnych kagankach i lampach naftowych.

Aranżacja salonu w stylu rustykalnym to sposób na stworzenie przytulnego miejsca spotkań rodzinnych iStock.com
Aranżacja salonu w stylu rustykalnym to sposób na stworzenie przytulnego miejsca spotkań rodzinnych (iStock.com)

Salon rustykalny daje schronienie tym, których męczy tempo miejskiego życia. Do oddania się chwilom błogiego lenistwa zapraszają również wnętrza inspirowane estetyką, która narodziła się na południu Francji, w słonecznej Prowansji. Pastelowe kolory, lekkie drewniane meble z finezyjnie powyginanymi nogami, dodatki z kutego żelaza i zioła posadzone w uroczych ceramicznych doniczkach – to kwintesencja romantycznej aranżacji salonu w stylu prowansalskim. Ważne miejsce zajmuje tu motyw lawendy, która porasta wzgórza słonecznego francuskiego regionu. Dodatki i ściany mają więc często kolor jasnego fioletu, ale niekiedy zamiast niego pojawia się barwa oliwkowa. Nie bez przyczyny zresztą, bo Prowansja słynie również z uprawy drzew oliwnych.

Styl prowansalski sprzyja tworzeniu romantycznych aranżacji salonu iStock.com
Styl prowansalski sprzyja tworzeniu romantycznych aranżacji salonu (iStock.com)

Salon w stylu klasycznym – inspiracje

Aranżacja salonu według zasad wybranego stylu to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata, a moda zmienia się w zasadzie z sezonu na sezon. Choć we wnętrzarstwie bardzo wyraźnie widać prymat nowoczesnych trendów, swoich zagorzałych zwolenników nadal ma styl klasyczny. Jego najmocniejszą stroną jest uniwersalność. Pozwala na urządzenie domu w taki sposób, by zapanowały w nim elegancja i wygoda, które nie poddają się upływowi czasu. Do wnętrz w stylu klasycznym dobiera się wyposażenie i dodatki tak, by zachować symetrię i harmonię. Meble pochodzą zazwyczaj z jednego kompletu, a ściany pomalowane są na stonowany kolor: biały, beżowy, oliwkowy, szary lub ewentualnie błękitny kolor.

Klasyczne aranżacje salonu bazują na połączeniach, które nigdy nie wychodzą z mody iStock.com
Klasyczne aranżacje salonu bazują na połączeniach, które nigdy nie wychodzą z mody (iStock.com)

W klasycznej aranżacji salonu wszystko jest solidne i starannie wykonane. Zdecydowanie częściej niż płyta meblowa pojawia się więc lite drewno, a zamiast obić z materiału występuje zwykle naturalna skóra. Urządzając wnętrze w stylu klasycznym, trzeba wykazać się wysublimowanym gustem. Można pozwolić sobie na dekorację sufitu sztukateriami, gzymsami i listwami ozdobnymi, jak również na ustawienie w salonie rzeźb, dużych zegarów wskazówkowych, kredensów z wyeksponowanymi zestawami porcelany lub regałów od góry do dołu zastawionych książkami. W centralnym miejscu warto wyeksponować kominek.

Do salonu w stylu klasycznym pasują zdobione sufity i stonowane kolory iStock.com
Do salonu w stylu klasycznym pasują zdobione sufity i stonowane kolory (iStock.com)
d5dn3ou

Podziel się opinią

Share
d5dn3ou
d5dn3ou