Można ją spotkać wszędzie. Rośnie na trawnikach, łąkach, pod naszymi oknami. Powszechnie traktowana jest jako chwast. Warto jednak pamiętać o cennych właściwościach leczniczych babki lancetowatej. Można ją stosować jako remedium na wiele dolegliwości.
Można ją spotkać wszędzie. Rośnie na trawnikach, łąkach, pod naszymi oknami. Powszechnie traktowana jest jako chwast. Warto jednak pamiętać o cennych właściwościach leczniczych babki lancetowatej. Można ją stosować jako remedium na wiele dolegliwości.
Jeśli skaleczymy się, pracując w ogrodzie lub podczas pikniku na trawie za miastem, możemy śmiało przyłożyć do rany liść babki lancetowatej. Ma ona działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne oraz ściągające.
Plantago lanceolata, czyli babka lancetowata, bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu wielu dolegliwości. W ziołolecznictwie już dawno poznano jej korzystny wpływ na zdrowie. W składzie rośliny znajdziemy flawonoidy, pektyny, garbniki, aukubinę, witaminy C i K oraz kwasy (m.in. cynamonowy) i sole mineralne (cynku i krzemionki). To dzięki obecności garbników jej liście łagodzą ból po drobnym skaleczeniu lub ukąszeniu owada i przyspieszają gojenie ran. Aukubina działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Ma też właściwości antystresowe.
Małgorzata Brzezińska/(mtr), WP Kobieta
Na przeziębienie
Popularnym lekiem stosowanym w przeziębieniu jest syrop z babki lancetowatej o właściwościach wykrztuśnych. Pomaga oczyścić zainfekowane drogi oddechowe, działa rozkurczowo, łagodzi suchy, męczący kaszel. Babka pomaga w leczeniu zapalenia oskrzeli oraz chorób płuc m.in. gruźlicy. Zwalcza stany zapalne jamy ustnej. Przynosi ulgę przy zapaleniu spojówek - wystarczy przygotować napar do przecierania oczu.
Babka lancetowata osłania także przewód pokarmowy, zalecana jest osobom cierpiącym na wrzody żołądka i dwunastnicy. Tę popularną dziko rosnącą roślinę uważa się za naturalny antybiotyk. Działa antybiegunkowo, leczy hemoroidy, przyspiesza gojenie trudnych, wrzodziejących ran. Mogą po nią sięgać osoby walczące z nadwagą, ponieważ pomaga oczyścić organizm z toksyn i przyspiesza metabolizm.
Na problemy skórne
Babka lancetowata może być stosowana jako kosmetyk oraz lek na problemy skórne. Jest popularnym składnikiem fitokosmetyków, czyli produktów do pielęgnacji urody, które powstają na bazie ekstraktów roślinnych.
Babka używana jest pielęgnacji cery naczyniowej, ponieważ wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Stymuluje regenerację naskórka i uelastycznia skórę. Łagodzi podrażnioną cerę alergiczną i wrażliwą. Pomaga oczyścić skórę z toksyn. Sprawdza się też w leczeniu trądziku, ponieważ zwęża rozszerzone pory. Zmniejsza obrzęki i opuchliznę - dlatego często można ją znaleźć w składzie kremów do oczu. Kąpiele z dodatkiem tej cennej rośliny pomagają zahamować nadmierne pocenie. Ponadto jest składnikiem preparatów do higieny intymnej. Odkaża drobne rany i koi podrażnienia po goleniu i depilacji. Napar z babki lancetowatej zwalcza łupież i wzmacnia osłabione włosy.
Na problemy trawienne
Lecznicze i pielęgnacyjne preparaty z babki lancetowatej możemy przyrządzić samodzielnie. Wystarczy zebrać liście - najlepiej w suchy, ciepły dzień. Warto wybrać się wówczas w miejsca wolne od zanieczyszczeń przemysłowych i spalin.
Zebrane liście suszymy w temperaturze około 35 stopni w zacienionym miejscu, by nie straciły wartości leczniczych pod wpływem promieni słonecznych.
Możemy skorzystać ze specjalnej suszarki elektrycznej do suszenia owoców i grzybów. Z tak przygotowanych liści przyrządzamy odwary i napary do picia, by leczyć biegunki i problemy z trawieniem.
Na opuchliznę
Skuteczny syrop wykrztuśmy przygotujemy, miksując 100 gramów umytych liści babki lancetowatej i 100 ml wody. Do mikstury dodajemy tyle samo cukru i całość gotujemy, następujemy przecieramy przez szmatkę.
Uzyskany w ten sposób sok mieszamy z kieliszkiem wódki i przelewamy do butelki. Pijemy, gdy dokucza nam kaszel i chrypka.
By zrobić domową maseczkę regenerującą, miksujemy liście babki lancetowatej z dwoma łyżkami miodu i ciepłej wody. Uzyskaną masą smarujemy twarz i zmywamy po upływie kwadransa. By pozbyć się opuchlizny pod oczami, warto nałożyć kompres z wacików nasączonych przestudzonym naparem z babki lancetowatej.
Małgorzata Brzezińska/(mtr), WP Kobieta