Barbara Radziwiłłówna
Pochodziła z dumnego rodu Radziwiłłów, pierwszego, po Jagiellonach, klanu na Litwie. Z rodziną tą, która miała pochodzić od pogańskiego kapłana Lizdejki, liczącą się zresztą nie tylko w Wielkim Księstwie, ale i Koronie - jak wówczas nazywano Polskę.
I właśnie dlatego wieść o małżeństwie Zygmunta Augusta wzbudziła wśród szlachty wielkie poruszenie. „Dlaczego wyróżniać dość już potężnych Radziwiłłów? To naruszenie równości szlacheckiej. Niech król królewską córkę bierze za żonę” - stwierdzali oburzeni posesjonaci, którzy choć często posiadali tylko jedną wioskę, to zgodnie z prawem Rzeczypospolitej nic ich nie różniło od bogatej i wpływowej litewskiej familii.
Małżeństwa z Barbarą nie chciała jednak tylko szlachta, była mu przeciwna także matka Zygmunta Augusta - królowa Bona oraz jego ojciec król Zygmunt Stary. O ile sprzeciw tego ostatniego wkrótce przestał mieć znaczenie – monarcha zmarł w 1548, w rok po potajemnym ślubie syna z Barbarą, to wpływowa Bona wyraźnie manifestowała swą wrogość wobec synowej.