Befsztyk wołowy - wartości odżywcze i kalorie. Jak przyrządzić idealny stek?
Befsztyk wołowy znany również jako stek wołowy to potrawa, która często pojawia się w dietetycznych jadłospisach. Czym właściwie jest befsztyk wołowy i jakie zawiera wartości odżywcze? Jak przyrządzić idealnego steka?
Befsztyk wołowy - co to jest?
Befsztyk wołowy to potrawa z kawałka mięsa wołowego krojonego w poprzek włókien mięśniowych. Mięso na befsztyki zazwyczaj się smaży, piecze lub grilluje, rzadziej gotuje. Befsztyk wołowy przyrządza się głównie z polędwicy lub karkówki.
Stek wołowy może mieć różne stopnie wysmażenia, a jego przygotowanie zależy od indywidualnych upodobań. Wśród najczęściej serwowanych steków wołowych wyróżnia się stek całkowicie i średnio wysmażony oraz stek surowy w środku, tzw. krwisty. Znawcy kuchni wymieniają także specjalnie przyrządzane porcje befsztyków, a więc châteaubriand, medalion, filet mignon lub T-bone.
Befsztyk wołowy - kalorie
Porcja befsztyku wołowego o wadze 100 g ma 269 kalorii. Dla porównania, podobną ilość kalorii zawiera 120 truskawek, 9 pomidorów, kawałek pizzy czy jeden pączek.
Aby spalić porcję befsztyku wołowego, należy biegać przez 16 minut, jeździć na rowerze przez 34 minuty albo leżeć przez 7 godzin i 42 minuty.
Befsztyk wołowy - wartości odżywcze
Befsztyk wołowy zawiera bardzo dużą ilość białka, dlatego polecany jest sportowcom czy osobom, które budują masę mięśniową. Jedzenie befsztyku wołowego chroni przed utratą masy mięśniowej podczas odchudzania, a także wspomaga ich odbudowę i regenerację po wysiłku fizycznym.
Befsztyk wołowy jest bardzo sycącym pożywieniem i w dodatku cechuje się wysoką zawartością tłuszczów nasyconych. Podsumowując, wraz z befsztykiem wołowym dostarczamy organizmowi ok. 23 g białka oraz 3,16 g tłuszczów nasyconych. Befsztyk wołowy jest również bogatym źródłem potasu, który pomaga utrzymać równowagę elektrolitową w organizmie. Zaletą befsztyka wołowego jest niska zawartość sodu.
Jak przyrządzić befsztyk wołowy? Stek mocno krwisty, krwisty i wysmażony
Wołowina to mięso, które nie jest najłatwiejsze do przyrządzenia. Trzeba stosować się do kilku zasad, aby przyrządzić idealny stek. Po pierwsze, wołowinę smaży się krótko, więc przed obróbką termiczną najlepiej pokroić ją w cienkie plastry w poprzek włókien.
Czas smażenia befsztyku wołowego jest zależny od grubości steka i stopnia jego krwistości. Befsztyk wołowy, który ma ok. 2 cm grubości i 150 g wagi smaży się:
- Stek krwisty (rare) - 1-2 minuty z każdej strony, choć można również krócej. Smażenie przez minutę po każdej stronie pozwoli uzyskać stek Blue.
- Stek średnio krwisty (medium rare) - ok. 2-3 minuty z każdej strony.
- Stek średnio wypieczony (medium) - ok. 3-5 minut z każdej strony.
- Stek dobrze wypieczony (well done) - ok. 6-8 minut z każdej strony.
Po obróbce cieplnej befsztyk wołowy musi odpocząć. Po usmażeniu warto dać stekowi 5-10 minut. W tym czasie w mięsie przesiąkają i gęstnieją tkanki, co wzmacnia aromat i smak wołowiny.
Befsztyk wołowy w diecie kopenhaskiej
Befsztyk wołowy jest jednym z podstawowych posiłków diety kopenhaskiej. Aby przyrządzić go zgodnie z zasadami tej restrykcyjnej diety, należy się zastosować do poniższego przepisu.
Składniki:
- 15 dag mięsa wołowego;
- cytryna;
- pieprz;
- łyżka oliwy z oliwek.
Przygotowanie:
Mięso wołowe należy roztłuc na małe plastry, natrzeć sokiem z cytryny i delikatnie posypać pieprzem. Następnie mięso odstawia się na 45 minut do lodówki. Gotowe mięso smaży się na oliwie z oliwek przez ok. 10 minut. Zgodnie z zasadami diety kopenhaskiej, befsztyk wołowy można podać z sałatą skropioną sokiem z cytryny i oliwą.