Bezpieczny powrót do szkoły na… hulajnodze elektrycznej
Hulajnoga elektryczna jako sposób transportu do szkoły czy na uczelnię? Świetny pomysł, tylko czy wiesz, jaki model wybrać, by był bezpieczny? Hulajnoga hulajnodze nierówna, ale wystarczy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, by dobrze wybrać. I znać przepisy, by bezpiecznie i zgodnie z prawem jeździć swoim nowym środkiem transportu.
25.08.2023 14:53
Chyba tylko jedno uczucie dorównuje oczekiwaniu na początek wakacji – to oczekiwanie na początek nowego roku szkolnego. Dla dzieci to często ekscytujące doświadczenie, niepewność "jak to będzie" i nadzieje na nowe znajomości. To też powrót do grupy starych przyjaciół, wspólne przerwy i niekończące się rozmowy. Wśród starszych, nastolatków w szkole średniej czy studentów, ten czas budzi bardzo podobne emocje, doprawione być może poczuciem coraz większego kierowania własnym życiem i pełnej, dorosłej niezależności.
Ten "nowy początek" burzy nieraz jedna istotna sprawa. Nie każdy mieszka tuż przy szkole, wielu uczniów czy studentów musi codziennie pokonać kilka lub nawet kilkanaście kilometrów. Młodszych być może podwiozą rodzice, starsi często są skazani na komunikację publiczną lub… własne nogi. I chociaż w tym wieku taki wysiłek to żaden wysiłek, jednak odległości są często znaczne, no i – kto się lubi tak męczyć?
Wyjściem jest oczywiście rower, ale w tym przypadku nie eliminujemy wysiłku fizycznego. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się elektryczne hulajnogi. Są nie tylko symbolem nowoczesności, ale także ekologicznego i ekonomicznego podejścia do życia. A do tego nie wymagają wysiłku.
A konkretnie dlaczego warto wybrać właśnie elektryczną hulajnogę? Przyczyn jest wiele. To kompaktowe rozmiary i łatwość w transporcie. Możemy ją zabrać wszędzie – do autobusu, tramwaju czy pociągu. To także doskonała alternatywa dla komunikacji miejskiej. Zapomnijcie o staniu w korkach, drogim paliwie czy długich dojazdach. Hulajnoga to oszczędność czasu i pieniędzy. To również możliwość samodzielnego dojazdu dla młodych ludzi, co daje im poczucie niezależności.
Jazda na hulajnodze to również przebywanie na świeżym powietrzu. To brak ograniczeń, możliwość dojazdu tam, gdzie samochód nie dotrze. To jazda bez zmartwień, że gdzieś nie zdążymy. To wreszcie wygoda i zdrowie – jadąc, stoimy na podeście w pozycji wyprostowanej, dbając o nasz kręgosłup.
Pamiętaj o bezpieczeństwie
Jak każdy środek transportu, tak i hulajnogi wymagają odpowiedzialności. Należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa i oczywiście – przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Te bowiem od niedawna regulują już kwestie poruszania się na hulajnogach.
Według tych przepisów hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany silnikiem elektrycznym o mocy nieprzekraczającej 250 W, który nie jest wyposażony w siedzenie dla kierującego. Pojazdy takie mogą osiągać prędkość do 25 km/h. Każda hulajnoga powinna być wyposażona w przednie i tylne światła, sygnały dźwiękowe oraz hamulce.
Hulajnogą elektryczną można jeździć po chodnikach, drogach rowerowych oraz jezdniach w miejscach, gdzie prędkość maksymalna nie przekracza 30 km/h. Nie można więc poruszać się nią po drogach szybkiego ruchu, autostradach oraz drogach ekspresowych. Podczas przekraczania przejścia dla pieszych użytkownik hulajnogi powinien zsiąść i przeprowadzić ją przez ulicę.
Co istotne, dzieci poniżej 10 lat mogą się poruszać na hulajnodze elektrycznej tylko pod opieką dorosłego, potem wystarczy karta rowerowa, by samodzielnie dojeżdżać np. do szkoły czy na inne zajęcia.
Bezpieczeństwo podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej jest kluczowe. Kask to podstawowy element ochrony głowy i zaleca się jego noszenie niezależnie od wieku i doświadczenia użytkownika.
Tyle – w skrócie – mówią przepisy. Do tego trzeba dodać kilka kwestii zdroworozsądkowych. Zalecane jest unikanie jeżdżenia hulajnogą elektryczną w miejscach, gdzie jest duży ruch, szczególnie na zatłoczonych chodnikach (po których można jeździć, jeśli obok nie ma ścieżki rowerowej). Aby unikać wypadków, należy zawsze być czujnym, unikać niespodziewanych manewrów, a także utrzymywać odpowiednią prędkość, dostosowaną do warunków ruchu. Pamiętajmy też, że podczas opadu deszczu, śniegu czy mgły widoczność jest ograniczona. W takich warunkach zaleca się dodatkową ostrożność.
Warto tu poruszyć jeszcze jedną istotną sprawę – jakość i wytrzymałość hulajnogi. Wybierając odpowiedni model, inwestujemy w nasze bezpieczeństwo i komfort. Należy też odpowiednio dobrać sprzęt do potrzeb i wieku użytkownika – i teraz właśnie postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jak to zrobić?
Hulajnoga dla dziecka w wieku 3–7 lat
Hulajnogi elektryczne dla najmłodszych to prawdziwa rewolucja w ich świecie. Dzięki nim maluchy z radością wyruszają do przedszkola czy szkoły, dumnie jeżdżąc na własnym "rumaku". To nie tylko przyjemność z jazdy, ale także poczucie wolności.
Tu niezwykle ważna jest kwestia bezpieczeństwa. Nie możemy pozwolić, żeby dziecko na hulajnodze odjechało za daleko i rodzic nie mógł go dogonić. Dlatego najlepsze modele – takie jak Motus KID – mają możliwość włączenia "trybu pieszego". Dzięki temu poruszają się z niską prędkością, zawsze "przy nodze rodzica". To idealny sposób na zachęcenie dziecka do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, z dala od komputera. Hulajnogi dziecięce to doskonała alternatywa dla tych, którzy cenią sobie aktywność i komfort podróżowania.
Dla dzieci istotne może być też to, że ten model dostępny jest aż w 3 kolorach, poza klasyczną czernią, nie zawsze akceptowaną w tym wieku, mamy też różowy i niebieski.
Hulajnoga dla dziecka w wieku 6–12 lat
Hulajnogi dla tego przedziału wiekowego pozwalają dzieciom szybko i samodzielnie dojeżdżać do szkoły (jeśli mają ponad 10 lat), a rodzicom – odetchnąć i zaoszczędzić pieniądze na codziennym dowożeniu swoich pociech. Warto tu zauważyć, że na hulajnodze jeździ się w pozycji wyprostowanej, co ma duży wpływ na zdrową postawę – niezwykle istotne właśnie w tym wieku.
Hulajnogi muszą być oczywiście solidnie wykonane, ale jednocześnie lekkie, żeby dziecko nie miało problemów z przeniesieniem jej w razie potrzeby. Co więcej – muszą być kompaktowe, żeby zmieścić się np. w szkolnej szatni.
Takie wymagania spełnia model Siver City – doskonała alternatywa dla roweru, komunikacji miejskiej, a nawet samochodu, jeśli wziąć pod uwagę wspomniane koszty i czas spędzony w korkach.
Waży tylko 13 kg, łatwo się składa i ma aż 18 km zasięgu na jednym ładowaniu. Hulajnoga jest świetnie oświetlona, co istotnie poprawia bezpieczeństwo podróżowania.
Hulajnoga dla nastolatka (12+ lat)
W tym wieku liczy się styl i możliwości. Oczywiście hulajnogi muszą być lekkie i poręczne, ale istotne są też inne elementy, takie jak na przykład dodatkowe oświetlenie i kierunkowskazy. Kierujący takim sprzętem nastolatek czuje się jak dorosły kierowca i jest przy tym znacznie lepiej widoczny, a więc – znacznie bardziej bezpieczny.
Jeśli chodzi o przykłady konkretnych modeli, to dla osób o mniejszej wadze polecane są takie hulajnogi jak Motus Scooty 10 oraz Motus Scooty 10 Lite, które sprawdzą się w przypadku osób o wadze nawet do 60 kg. Modele z z rocznika 2023 mają też właśnie te dodatkowe elementy oświetlenia i kierunkowskazy.
Nie trzeba wspominać, że wymienione maszyny są bardzo wytrzymałe – idealne dla osób w wieku, w którym trzeba jakoś spożytkować energię. Jazda na hulajnodze to przy tym doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, czego współcześni nastolatkowie mają zdecydowanie zbyt mało.
Hulajnoga dla młodzieży i dorosłych (17+ lat)
W tym przypadku mówimy zwykle o prawdziwych heavy-userach. Dojazdy na uczelnię czy do pracy wymagają często pokonania znacznych odległości. Tu trzeba zarówno dużego zasięgu, jak i kompaktowej budowy – nie raz zdarza się przecież, że na hulajnodze pokonujemy część trasy, a pozostałą część w pociągu czy tramwaju.
Tutaj mamy kilka przykładowych modeli, różniących się głównie mocą i zasięgiem, a zatem także – ceną. W zakresie do 3 tys. zł sprawdzają się modele Kaabo Skywalker, Ruptor R1, Motus PRO 8,5 Lite. Większy zasięg mają modele Motus Pro 10, Dualtron Mini i Ruptor R3, te kosztują do 4 tys. zł. Droższe są pojazdy, takie jak: Motus Pro Sport, Kaabo Mantis 10ECO czy Dualtron Raptor II, mające dwa silniki, doskonałe do jazdy również w terenie i na bezdrożach. To daje dodatkową zabawę i sportowe emocje.
Mocne, bezpieczne, wygodne
Współczesne hulajnogi elektryczne to prawdziwe cuda techniki – lekkie, a jednocześnie mocne i wytrzymałe. To więc nie tylko komfortowe podróżowanie, lecz także dbałość o nasze bezpieczeństwo. Są szybkie, wygodne, ekonomiczne i ekologiczne.
Dzięki nim dojazd do szkoły czy na uczelnię staje się prawdziwą przyjemnością. To uczucie wolności i radość z jazdy, której nie da się porównać z niczym innym.