Trwa ładowanie...
emerytura
SPP
27-11-2022 14:32

Bezpłatne leki dla emerytów. Jak skorzystać z ulgi?

Seniorom w Polsce przysługuje szereg zniżek i przywilejów. Mogą skorzystać z nich podczas jazdy komunikacją miejską, przejazdami pociągiem, podróżą samolotem czy podczas udziału w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Okazuje się, że emeryci mogą liczyć także na bezpłatne leki.

Emeryci mogą pobrać niektóre leki bezpłatnieEmeryci mogą pobrać niektóre leki bezpłatnieŹródło: Adobe Stock
d2t2dm7
d2t2dm7

Niektórzy seniorzy nie muszą płacić za leki. Mogą odebrać je bezpłatnie z apteki. Prawo to zostało ustanowione przez Ministra Zdrowia. Dla ułatwienia stworzono listę leków, na której znajdują się medykamenty przysługujące emerytom za darmo. Wśród nich wyróżniono leki stosowane przy chorobach wieku podeszłego, chorobach kardiologicznych, reumatologicznych czy urologicznych.

Jak otrzymać bezpłatne leki?

Podstawą do skorzystania z ulgi jest przede wszystkim wiek pacjenta. Na ministerialnej stronie internetowej czytamy, że w dniu wystawienia recepty na leki senior powinien mieć ukończony 75. rok życia, weryfikowany przez numer PESEL. Uwagę warto zwrócić także na samą receptę. W polu "kod uprawień dodatkowych" widnieć ma litera "S", która będzie czytelnym znakiem dla farmaceuty o przysługującej pacjentowi uldze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

Ponadto lek, który chcemy otrzymać za darmo, musi znajdować się w wykazie bezpłatnych leków. Z listą można zapoznać się na oficjalnej rządowej stronie. Istotne jest również wskazanie objęte refundacją. Leki refundowane są pacjentom, którzy mają określone schorzenia.

d2t2dm7

Kto może wystawić receptę na bezpłatny lek?

Receptę na bezpłatny lek wystawia lekarz lub pielęgniarka odpowiedzialna za opiekę zdrowotną nad pacjentem. Zanim recepta uprawniająca do wykupu medykamentu zostanie wydana, specjalista powinien przeprowadzić weryfikację seniora i upewnić się, że skończył 75. rok życia.

Lekarz lub pielęgniarka sprawdza też, jakie produkty zalecane są pacjentowi i jakie do tej pory stosował. Ma to istotne znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i skuteczność leczenia. Lek do bezpłatnego wydania przepisywany jest na receptach zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej. Wybór formy dokumentu należy do pacjenta.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2t2dm7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t2dm7