FitnessBezpłatny pogrzeb za serce?

Bezpłatny pogrzeb za serce?

Wypracowująca propozycje modyfikacji etyki medycznej, brytyjska rada Nuffield Council on Bioethics, ogłosiła ankietę w celu znalezienia nowych społecznych zachęt do deklarowania zgody na pobieranie narządów - jak choćby bezpłatne pogrzeby.

Bezpłatny pogrzeb za serce?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

20.04.2010 | aktual.: 21.04.2010 11:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wypracowująca propozycje modyfikacji etyki medycznej, brytyjska rada Nuffield Council on Bioethics, ogłosiła ankietę w celu znalezienia nowych społecznych zachęt do deklarowania zgody na pobieranie narządów - jak choćby bezpłatne pogrzeby. Ankietę będzie można wypełniać przez dwanaście tygodni, a rezultaty zostaną opublikowane jesienią 2011 r.

Oprócz pokrywania kosztów pogrzebu, rozważa się zapewnianie potencjalnym dawcom oraz ich rodzinom priorytetowej pozycji na liście oczekujących w razie konieczności przeszczepu. Inną propozycją są koszulki i kubki z hasłami propagującymi transplantacje oraz wysyłanie kartek z podziękowaniami dla dawcy i jego rodziny.

"Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, aby zachęcić ludzi do oddawania narządów?" - zastanawiała się Marilyn Strathern z Nuffield Council on Bioethics podczas konferencji prasowej na ten temat.

Prawo brytyjskie zakazuje płacenia za ludzkie tkanki, ale dawcy spermy oraz komórek jajowych mogą otrzymać do 250 funtów w formie rekompensaty za utracony czas oraz poniesione koszty.

Liczba osób, od których potencjalnie można pobrać narządy jest w Wielkiej Brytanii prawie trzykrotnie mniejsza niż w Hiszpanii, gdzie obowiązuje zasada zgody domniemanej (odpowiednio 13 i 35 mln). W 2008 r. premier Gordon Brown poinformował, że nie wyklucza możliwości wprowadzenia podobnej zasady w Wielkiej Brytanii. Nagły spadek liczby brytyjskich dawców związany jest z nowelizacją ustawy z 2005 r., która odmawia dawcom prawa do anonimowości.

Poprzednie rozwiązania proponowane przez Nuffield Council on Bioethics wpływały na zmianę polityki zdrowotnej rządu brytyjskiego oraz innych krajów.

Komentarze (0)