Trwa ładowanie...

Bezpłatny pogrzeb za serce?

Wypracowująca propozycje modyfikacji etyki medycznej, brytyjska rada Nuffield Council on Bioethics, ogłosiła ankietę w celu znalezienia nowych społecznych zachęt do deklarowania zgody na pobieranie narządów - jak choćby bezpłatne pogrzeby.

Share
Bezpłatny pogrzeb za serce?
Źródło: Jupiterimages
d3c0y0a

Wypracowująca propozycje modyfikacji etyki medycznej, brytyjska rada Nuffield Council on Bioethics, ogłosiła ankietę w celu znalezienia nowych społecznych zachęt do deklarowania zgody na pobieranie narządów - jak choćby bezpłatne pogrzeby. Ankietę będzie można wypełniać przez dwanaście tygodni, a rezultaty zostaną opublikowane jesienią 2011 r.

Oprócz pokrywania kosztów pogrzebu, rozważa się zapewnianie potencjalnym dawcom oraz ich rodzinom priorytetowej pozycji na liście oczekujących w razie konieczności przeszczepu. Inną propozycją są koszulki i kubki z hasłami propagującymi transplantacje oraz wysyłanie kartek z podziękowaniami dla dawcy i jego rodziny.

"Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, aby zachęcić ludzi do oddawania narządów?" - zastanawiała się Marilyn Strathern z Nuffield Council on Bioethics podczas konferencji prasowej na ten temat.

d3c0y0a

Prawo brytyjskie zakazuje płacenia za ludzkie tkanki, ale dawcy spermy oraz komórek jajowych mogą otrzymać do 250 funtów w formie rekompensaty za utracony czas oraz poniesione koszty.

Liczba osób, od których potencjalnie można pobrać narządy jest w Wielkiej Brytanii prawie trzykrotnie mniejsza niż w Hiszpanii, gdzie obowiązuje zasada zgody domniemanej (odpowiednio 13 i 35 mln). W 2008 r. premier Gordon Brown poinformował, że nie wyklucza możliwości wprowadzenia podobnej zasady w Wielkiej Brytanii. Nagły spadek liczby brytyjskich dawców związany jest z nowelizacją ustawy z 2005 r., która odmawia dawcom prawa do anonimowości.

Poprzednie rozwiązania proponowane przez Nuffield Council on Bioethics wpływały na zmianę polityki zdrowotnej rządu brytyjskiego oraz innych krajów.

d3c0y0a

Podziel się opinią

Share
d3c0y0a
d3c0y0a