FitnessBiałko WPC - czym jest? Działanie, właściwości, dawkowanie

Białko WPC - czym jest? Działanie, właściwości, dawkowanie

Białko WPC - czym jest? Działanie, właściwości, dawkowanie
Źródło zdjęć: © 123RF

02.12.2018 16:49, aktual.: 20.12.2018 19:39

Aby wysiłek fizyczny przynosił pożądane efekty, z pomocą przychodzą preparaty zawierające białko WPC, które pozwala na uzupełnienie ewentualnych jego braków w naszym organizmie. Czym jest białko WPC, jak działa i jak je dawkować?

Czym jest białko WPC?

Białko WPC, z angielskiego Whey Protein Concentrate, to, dosłownie tłumacząc, koncentrat białka serwatki, które wchodzi w skład odżywek proteinowych stosowanych przez pasjonatów ćwiczeń i sportowców.

Uzyskiwane jest ono poprzez ultrafiltrację białek mleka, które pozwalają na zachowanie dużej zawartości aminokwasów, jednocześnie zachowując niską ilość tłuszczów oraz węglowodanów. Białko WPC, przy zachowaniu ok. 60-80 proc. czystego białka, zawiera jedynie 2-6 proc. tłuszczu i 3-8 proc. węglowodanów, co sprawia, że jest bardzo chętnie stosowane przez osoby aktywne fizycznie.

Najpopularniejszą odżywką białkową jest WPC 80, która poza wspomnianymi zaletami charakteryzuje się również brakiem białek roślinnych. Występują one w wielu innych specyfikach, jednak są dla organizmu ludzkiego jedynie bezwartościowym wypełniaczem.

Jedna porcja tej odżywki dostarcza tylko skoncentrowane białko serwatkowe, co wpływa także na jego smak. Popularność białka WPC sprawiła, iż producenci w swojej ofercie mają cały wachlarz smaków tych suplementów, co na pewno zadowoli każdego pasjonata ćwiczeń.

Białko WPC – właściwości, działanie

Białko WPC jako suplement ma za zadanie uzupełniać braki, które mogą występować nawet przy najbardziej zbilansowanej diecie. Brak czasu, spowodowany natłokiem zajęć oraz sprawami życia codziennego, bardzo często zaburza nasz harmonogram i zmusza do dodatkowego uzupełniania braków białka.

Naturalnie obfitujące w aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach oraz glutaminian specyfiki białkowe są idealnym wyborem dla osób potrzebujących zwiększonej dziennej dawki białek.

Z pomocą przychodzi WPC 80, które zaspokaja nasze codzienne zapotrzebowanie, a jednocześnie pozwala na rozbudowę tkanki mięśniowej w sposób fundamentalny i bez ryzyka odkładania się masy tłuszczowej w naszym organizmie. Dzięki zapewnieniu odpowiedniej ilości protein, działanie białka WPC pozwala organizmowi na zwiększenie gęstości oraz rozmiarów mięśni.

Jego niska kaloryczność pozwala również na sukcesywną redukcję w trakcie odchudzania. Białko poza rozbudową sprawdzi się również w przypadku regeneracji mięśni oraz utrzyma ich prawidłową odnowę.

Białko WPC – dawkowanie

Dawkowanie białka WPC w dużej mierze zależy od naszego aktualnego bilansu energetycznego oraz stosowanej diety. Suplementacja specyfików białkowych powinna być więc starannie dobrana oraz przestrzegana zarówno w dni, w których ćwiczymy, jak i te, kiedy dajemy odpocząć organizmowi od wysiłku fizycznego.

WPC 80 powinno stanowić jedynie dodatek do naszej diety i warto pamiętać, że nie może być jego głównym składnikiem ani zastępować pełnowartościowych posiłków.

Odżywki białkowe WPC produkowane są w postaci proszku, który należy zmieszać w stosunku 1 miarki specyfiku (23 g) na 250-300 ml wody lub odtłuszczonego mleka. Całość należy wymieszać w shakerze do uzyskania jednorodnej mieszaniny, którą najlepiej spożywać zaraz po przygotowaniu, na przykład po treningu wysiłkowym.

Dla uzyskania najlepszych efektów stosowania białka WPC 80, należy dobrać odpowiedni plan treningowy i właściwie spersonalizowaną dietę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także