Widzisz biały nalot na kabanosach? Wiemy, co oznacza

Widzisz biały nalot na kabanosach? Wiemy, co oznacza

Co oznacza biały nalot na kabanosach?
Co oznacza biały nalot na kabanosach?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Olga Yastremska, New Africa, Africa Studio
19.02.2024 11:43, aktualizacja: 19.02.2024 13:12

Zdarzyło ci się kiedyś wyciągnąć z lodówki kabanosy, na których pojawił się biały nalot? Jeśli założyłeś, że to pleśń, mogłeś być w błędzie. Wyjaśniamy, czym tak naprawdę jest pojawiający się osad i jak odróżnić go od pleśni.

Kabanosy są jedną z ulubionych przekąsek Polaków. Te wąskie i długie, wędzone oraz suszone kiełbaski mają charakterystyczny smak i kruchą teksturę. Można użyć ich jako składnika sałatek czy innych dań, jednak wielu miłośników kabanosów woli jeść je solo.

Ta przekąska zdobyła szeroką popularność w kraju i za granicą dzięki swojemu niepowtarzalnemu smakowi, trwałości oraz łatwości konsumpcji w różnych okolicznościach. Jednak czasami kabanosy mogą pokryć się niepokojącym białym nalotem. Czy w takiej sytuacji powinno się je wyrzucić?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym jest biały nalot na kabanosach?

Wiele osób obawia się, że biały osad na kabanosach to złe zjawisko. W przypadku szynki lub schabu faktyczne może świadczyć o obecności pleśni, jednak jeśli chodzi o kabanosy, prawdopodobnie jest to coś innego. Do kiełbas i wędlin suchych używa się zazwyczaj innych dodatków niż do pozostałej żywności, dlatego nie należy obawiać się charakterystycznego nalotu.

Biały osad przypominający szron to nie pleśń, a wynik krystalizacji soli kuchennej, białka oraz innych fosforanów obecnych w mięsie. Nalot nie jest szkodliwy dla człowieka i można go bez obaw spożywać. Jeśli jednak masz wątpliwości, warto skontaktować się z producentem danego produktu lub z zespołem ds. żywności.

Jak odróżnić biały nalot od pleśni?

Zawsze warto dokładnie przyjrzeć się, jak wygląda dany nalot. Aby rozróżnić bezpieczny biały osad od pleśni, należy zwrócić uwagę na kilka wskazówek. Przede wszystkim sprawdź, czy nalot jest biały, czy ma lekko szary odcień. Pleśń może przybierać różnorodne barwy, w tym zieloną, niebieską, czarną lub białą.

Nalot na kiełbaskach charakteryzuje się suchością i delikatnością. W przeciwieństwie do niej pleśń może być lepka i wilgotna, czasami nawet tworząc na powierzchni grzybnię. Biały nalot zazwyczaj nie wydziela żadnego specyficznego zapachu. Pleśń może emitować nieprzyjemny aromat lub typową dla siebie woń.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta