Żyć lepiejTo nie pleśń. Biały osad z doniczki można łatwo usunąć

To nie pleśń. Biały osad z doniczki można łatwo usunąć

Na górnej powierzchni gleby lub na krawędziach doniczki często można zauważyć charakterystyczny biały nalot. Czym jest i jak się go pozbyć? Nie musisz się martwić, z pomocą przychodzi sprawdzony sposób.

Jak pozbyć się białego osadu solnego z doniczki?
Jak pozbyć się białego osadu solnego z doniczki?
Źródło zdjęć: © archiwum prywatne

Każdy miłośnik zieleni stara się, aby jego rośliny przez cały rok wyglądały pięknie. Regularnie podlewane i nawożone, czasami jednak mają swoje kaprysy. Ich pielęgnacja nie zawsze jest prosta, a dodatkowym powodem do zmartwień może być wygląd ich gleby.

Niepokojący osad na wierzchniej powierzchni ziemi lub na krawędziach doniczki bywa zagwozdką dla wielu osób. Ale spokojnie, to nie pleśń, lecz wciąż nieestetycznie wyglądający, osad solny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skąd w doniczce pojawia się osad solny?

Białe naloty, które można zaobserwować w doniczce oraz w glebie to naloty solne, które powstały na skutek osadzania się minerałów pochodzących z wody użytej do podlewania. Głównie są to wapń i magnez, znajdujące się w twardej wodzie z kranu.

Choć te osady nie stanowią zagrożenia dla naszych roślin, świadczą o twardości kranówki, z której korzystamy. Mimo to dla wielu osób nagromadzony osad solny wygląda paskudnie i przypomina pleśń.

Jak wyeliminować i zapobiec pojawianiu się osadów w doniczkach?

Najprostszą rzeczą, od której warto zacząć w przypadku zauważenia osadów solnych w doniczce, jest usunięcie górnej warstwy ziemi i zastąpienie jej nową. Oprócz tego należy pamiętać, że bez zmiany nawyków dotyczących podlewania, problem ten będzie powracał. Aby uniknąć ponownego pojawienia się osadu solnego, ważne jest, aby stosować do podlewania roślin odpowiednio przygotowaną, miękką wodę.

Jaką wodą podlewać rośliny?

Najlepiej podlewać rośliny doniczkowe przegotowaną i wystudzoną wodą lub taką, która odstała bez przykrycia minimum 24 godziny. Innym sposobem jest użycie filtrów zmiękczających wodę lub zebranie deszczówki, którą warto stosować nie tylko w ogrodzie, ale również w mieszkaniu.

Jak dowiedzieć się, czy kranówka jest twarda? W sklepach ogrodniczych, chemicznych lub w internecie możesz dostać specjalne testy kropelkowe, lub paskowe. Obydwa są niedrogie i bardzo proste do wykonania.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
rośliny doniczkoweroślinypielęgnacja roślin

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)