Biegasz jesienią? Koniecznie przestrzegaj tych zasad
Chłodne powietrze nie powinno zniechęcać nas do treningów. Wręcz przeciwnie - w niższej temperaturze dużo przyjemniej uprawia się sport i lepiej oddycha. Aby nie wyziębić organizmu i zapobiec przeziębieniu wystarczy wybrać odpowiedni strój. Oto kilka sposobów na to, jak dobrać ubiór do temperatury i warunków pogodowych.
05.10.2017 | aktual.: 06.10.2017 08:12
Bielizna
Dodatkowe ocieplanie swojego ciała rozpocznij już od wyboru odpowiedniego rodzaju bielizny. Wszystkie kobiety wiedzą, że bez stanika sportowego ani rusz - bez względu na to, jaki rozmiar piersi posiadasz, musisz mieć go w swojej sportowej garderobie. Na niego załóż termoaktywną koszulkę na krótki lub długi rękaw, w zależności od pory roku. Najlepiej oczywiście posiadać obydwa rodzaje i dostosowywać je do warunków panujących za oknem. Jesienią wystarczy koszulka z krótkim rękawem i sportowa wiatrówka, zimą z kolei konieczna będzie ta z długim, na którą założysz dodatkowo bluzę. Jeśli chodzi o dół stroju biegacza, mamy wiele możliwości. Jesienią możesz zdecydować się na cienkie legginsy do biegania, oczywiście takie, które przepuszczają powietrze. Kiedy zrobi się zimniej, możesz założyć na nie krótkie spodenki. Kiedy temperatura znacząco spadnie, sugerujemy zakup ocieplanych legginsów lub założenie bielizny termoaktywnej pod dresowe spodnie.
Koszulka do biegania
Nieważne, czy zakładasz ją na bieliznę termoaktywną, czy bezpośrednio na sportowy stanik, jest podstawą sprtowego zestawu niemal w każdym sporcie. Jej kolor i krój możesz wybrać zgodnie ze swoim gustem, jednak materiał i opowiednia konstrukcja to ważne kryterium. Zrezygnuj z tych bawełnianych na rzecz koszulek z technicznej dzianiny. Mniej się w nich spocisz, a jednocześnie sprawią, że będzie ci ciepło. Najcenniejszą właściwością tej tkaniny jest fakt, że przepuszcza powietrze w obydwie strony - odprowadza gorąco, które wytwarzane jest przez twoje ciało podczas treningu oraz osłania skórę przed chłodem z zewnątrz.
Kurtka i bezrękawnik
Na bieliznę termoaktywną bądź koszulkę albo bluzkę do treningu warto zarzucić kurtkę lub bezrękawnik. Kiedy temperatura spadnie, ochroni nas przed mroźnym powietrzem, ale pozwoli termoaktywnej tkaninie spełniać swoją rolę. Ubierając się na cebulkę, bez problemu możesz regulować warstwy swojego stroju w zależności od intensywności treningu. Dużo lepiej założyć na siebie kilka warstw, niż jedną za grubą, bądź za cienką.
Czapka to podstawa
Chyba każdy z nas zebrał burę za nienoszenie czapki. Ja będąc dzieckiem wielokrotnie słyszałam, że będę chora bo jej nie założyłam. Owszem, przeziębienia się zdarzały, jednak mi wtedy bardziej zależało na perfekcyjnych włosach niż zdrowiu. Cóż, jako 13-latka miałam inne priorytety. Teraz dobrze wiem, że duży procent ciepła ucieka przez głowę, a bez odpowiedniego nakrycia głowy, jest mi po prostu dużo zimniej. Ta sama zasada dotyczy uprawiania sportu, kiedy temperatura jest niska. Podczas joggingu obowiązkowa jest czapka, w ostateczności szeroka opaska.
Rękawiczki
Dłonie pod wpływem wiatru i chłodu robią się szorstkie, a ich skóra badzo delikatna. Jeśli o nią nie zadbasz, może zacząć pękać. Rękawiczki podczas biegania zaleca się zakładać nawet jeszcze przed pierwszymi mrozami. Kiedy na dworzu jest kilka stopni, skóra na rękach odczuwa temperaturę dużo intensywniej. Dlatego zaopatrz się w rękawiczki, które ochronią ją przed chłodem i mrozem. Twoje dłonie ci za to podziękują.