FitnessBierne palenie w ciąży szkodliwe dla płodu

Bierne palenie w ciąży szkodliwe dla płodu

Bierne palenie w ciąży szkodliwe dla płodu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

21.03.2011 18:22, aktual.: 23.04.2012 13:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niepalące ciężarne narażone na wdychanie dymu papierosowego częściej rodzą martwe dzieci lub dzieci z wadami wrodzonymi, niż kobiety, które nie muszą biernie palić - wynika z analizy 19 badań z całego świata.

Niepalące ciężarne narażone na wdychanie dymu papierosowego częściej rodzą martwe dzieci lub dzieci z wadami wrodzonymi, niż kobiety, które nie muszą biernie palić - wynika z analizy 19 badań z całego świata. Praca autorstwa brytyjskich naukowców z University of Nottingham ukaże się w kwietniowym wydaniu pisma "Pediatrics".

Zdaniem badaczy, wyniki analizy dowodzą, jak ważne jest nie tylko zachęcanie do niepalenia matek oczekujących dziecka, ale też ojców, by nie palili w obecności partnerki. Kobietom powinny one uświadomić zagrożenia związane z biernym paleniem zarówno w okresie ciąży jak i przed zajściem w nią.

Dym tytoniowy zawiera grubo ponad 4000 różnych związków, z czego kilkadziesiąt ma działanie toksyczne i rakotwórcze.
- Znany jest fakt, że palenie papierosów w ciąży jest czynnikiem poważnie zagrażającym zdrowiu nienarodzonego dziecka, zwiększa bowiem ryzyko obumarcia płodu, przedwczesnych narodzin i małej masy ciała noworodka oraz szeregu poważnych wad wrodzonych, jak rozszczep podniebienia, zniekształcenia stopy czy wady serca - komentuje współautorka artykułu dr Jo Leonardi-Bee.

A ponieważ, bierne palenie naraża kobiety na ten sam zestaw toksyn zawartych w dymie papierosowych co palenie czynne - choć w niższych stężeniach - logiczne jest, że może ono zwiększać ryzyko tych samych powikłań, tłumaczy badaczka.

Aby zweryfikować tę hipotezę dr Leonardi-Bee razem ze współpracownikami przeanalizowali dane zebrane w 19 badaniach przeprowadzonych w różnych regionach świata - w Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Europie. Wszystkie dotyczyły ciężarnych, które same nie paliły, ale były narażone na dym papierosowy w domu, gdzie palił ich partner lub w pracy, z powodu palących kolegów.

Po przeanalizowaniu zebranych danych, okazało się, że bierne palenie zwiększało ryzyko urodzenia martwego dziecka niemal o jedną czwartą (23 proc.) i miało związek z wyższym o 13 proc. prawdopodobieństwem wad wrodzonych u maluchów.

- Ciągle nie wiemy, czy jest to efekt biernego wdychania dymu papierosowego przez matkę czy też bezpośredni wpływ palenia ojca na jego spermę, czy też jedno i drugie" - zaznacza dr Leonardi-Bee.

Aby to wyjaśnić potrzeba więcej badań. Jednak, negatywny wpływ palenia na rozwój plemników jest dobrze znany, dlatego bardzo ważne jest, by mężczyźni rzucali palenie zanim zaczną się starać o dziecko. Nie powinni też palić przy swojej partnerce, nie tylko gdy już jest w ciąży, ale i wówczas, gdy próbuje w nią zajść, bo nie wiadomo dokładnie, w którym okresie rozwoju dziecka dym papierosowy zaczyna wywierać swój negatywny wpływ.

- Ryzyko ma związek z liczbą wypalanych papierosów - z danych wynika, że narażenie na dym z około 10 lub więcej papierosów dziennie wystarczy, by wzrosło. Dlatego ważne jest, by mężczyźni choćby redukowali palenie. Jednak, w najlepszym interesie ich partnerki i nienarodzonego dziecka jest, by całkowicie zerwali z nałogiem - zaznacza dr Leonardi-Bee.

Jej zdaniem, dobrą opcją może być stosowanie nikotynowej terapii zastępczej przez partnera lub wstrzymywanie się od palenia w domu czy w samochodzie, gdy jedzie z ciężarną.

(PAP/ma)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także