FitnessBigoreksja - przyczyny i objawy dysmorfii mięśniowej

Bigoreksja - przyczyny i objawy dysmorfii mięśniowej

Bigoreksja, znana również jako dysmorfia mięśniowa, jest zaburzeniem psychicznym, z którym zmagają się głównie kulturyści lub stali bywalcy siłowni. Bigorektycy dążą do idealnej sylwetki i nigdy nie są zadowoleni ze swojej obecnej muskulatury. Jakie są przyczyny i objawy bigoreksji?

Bigoreksja - przyczyny i objawy dysmorfii mięśniowej
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Czym jest bigoreksja?

Bigoreksja, czy też dysmorfia mięśniowa jest zaburzeniem, które polega na braku akceptacji swojego ciała. Bigorektycy nie ustępują w walce o coraz większą muskulaturę i coraz szybszy przyrost masy mięśniowej.

Bigoreksję zalicza się do dysmorfofobii, czyli grupy zaburzeń, w których istnieje natrętne przekonanie o własnym nieatrakcyjnym wyglądzie. Dysmorfofobia dotyczyć może konkretnej części ciała, np, twarzy, pośladków czy brzucha. W przypadku bigorektyków jest to przekonanie o zbyt małej ilości tkanki mięśniowej.

Zakłada się, że współcześnie bigoreksja dotyczy nawet 10 proc. osób, które regularnie ćwiczą na siłowni. Jest to zaburzenie, które zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn. Większość przypadków bigoreksji ma jednak formę łagodną, która nie prowadzi do uszkodzeń ciała. Jeśli jednak pojawia się skrajne uzależnienie od godzin spędzanych na siłowni, należy rozważyć leczenie i terapię.

Przyczyny bigoreksji

Przyczyn bigoreksji należy upatrywać w obecnie panujących trendach, a także prowadzonym stylu życia. Jedną z głównych przyczyn dążenia do muskularnej sylwetki, jest wykreowany przez media kult idealnego ciała. Medialny obraz kobiety tworzy postać, która fizycznie nie istnieje na tym świecie. Płaski brzuch, jędrne pośladki, szczupłe nogi, do tego kształtne piersi i ładna twarz.

Mężczyźni w mediach natomiast zazwyczaj mogą się pochwalić sześciopakiem, wielkimi bicepsami i umięśnionymi barkami. Tworzenie idealnych obrazów powoduje dążenie do celów, których nie da się zrealizować, a to w konsekwencji może się skończyć bigoreksją.

Bigoreksja rozwija się także u osób, które miały bądź mają problemy z akceptacją siebie i swojego ciała. Brak akceptacji ze strony otoczenia, problemy w związku, niskie poczucie własnej wartości, kompleksy, to bardzo częste przyczyny bigoreksji. Większe ryzyko zachorowania na bigoreksję dotyczy osób, które mają naturalną skłonność do uzależnień. Od siłowni i ćwiczeń fizycznych bowiem można się uzależnić tak samo jak od papierosów czy alkoholu.

Objawy bigoreksji

Objawy bigoreksji są dość charakterystyczne i łatwo je rozpoznać. Należy jednak zapamiętać, że nie każda osoba, która spędza dużo czasu na siłowni jest bigorektykiem. Wśród objawów bigoreksji wymienia się:

  • ścisłe i zbyt precyzyjne kontrolowanie wzrostu mięśni - ważenie się i pomiary ciała wykonywane częściej niż raz w tygodniu są typowym objawem bigoreksji.
  • nieustające niezadowolenie ze swojego wyglądu
  • zaniedbywanie rodziny i przyjaciół - bigorektyk cały swój wolny czas poświęca treningom. W zaawansowanej bigoreksji następuje zaniedbywanie również pracy czy szkoły.
  • rygorystyczna dieta - bigorektycy ściśle trzymają się swojego planu żywieniowego i nie pozwalają sobie na choćby najmniejsze odstępstwa.
  • rezygnacja z kontaktów społecznych - przekonanie o złym wyglądzie, a także chęć poświęcania każdej chwili treningom powodują, że bigorektycy wycofują się z życia społecznego.
  • przyglądanie się swojemu ciału - bigorektycy wykorzystują każdą okazję, by oglądać swoje ciało i je oceniać. Często spędzają czas przed lustrem, weryfikując, zazwyczaj negatywnie, efekty treningów i diety.
Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)