Jak mierzyć obwody ciała? Obwód bioder, brzucha i nóg
Regularne mierzenie obwodu bioder, brzucha i nóg pozwala na śledzenie postępów w treningach czy odchudzaniu. Pomiary obwodów często bywają bardziej wiarygodne niż wskazania wagi. Jak się poprawnie mierzyć? Jak często mierzyć obwody ciała?
Mierzenie obwodów - dlaczego warto?
Podczas diety odchudzającej czy aktywności fizycznej najczęstszym weryfikatorem naszych postępów jest wskazówka wagi. Często wpadamy w frustrację, kiedy po tygodniach ścisłej diety i intensywnego treningu waga wskazuje ledwie kilogram mniej. Jest to spowodowane tym, że mięśnie ważą więcej od tłuszczu, dlatego pomimo mniejszych obwodów, waga drastycznie nie spada.
Mierzenie obwodów pozwala na kontrolowanie wyników diety i treningów, a także na weryfikację ich efektywności. Wizualne efekty ćwiczeń i diety są bardziej namacalne i motywujące niż kilogramy wskazywane na wadze. Dzięki pomiarom obwodów można stwierdzić, że plan treningowy i rozpisana dieta są właściwe i śmiało kontynuować swoje wysiłki.
Jak często się mierzyć?
Częstotliwość pomiarów ciała zależy od celu, jaki został postawiony. Oczywiście nie powinno się mierzyć codziennie. Codzienne spisywanie pomiarów jest bezcelowe, bo w żaden sposób nie unaocznia nam postępów w drodze do wymarzonej sylwetki. Osoby, które trenują kulturystykę albo fitness, powinny wykonywać pomiary średnio raz na miesiąc.
Wykonywanie pomiarów raz na tydzień nie ma większego sensu, jednak osoby, które niewiele mają do zrzucenia czy wypracowania, mogą wprowadzić sobie tygodniowy system mierzenia. Pomiary najlepiej wpisywać do tabelki wraz ze wskazaniami wagi i ewentualnym pomiarem poziomu tkanki tłuszczowej.
Pomiary obwodów - wskazówki
Aby pomiary obwodów były rzetelne i miarodajne, warto zastosować się do kilku wskazówek. Pomiary obwodów zawsze należy wykonywać o tej samej porze, najlepiej rano, tuż po przebudzeniu. Pomiarów powinna dokonywać zawsze ta sama osoba, najlepiej wykonywać je samemu sobie. Podczas pomiaru należy stać w naturalnej pozycji, nie wciągać brzucha ani nie napinać mięśni. Aby uzyskać najbliższy rzeczywistości wynik, warto wykonać dany pomiar 3 razy i następnie obliczyć średnią z 3 wyników.
Poprawne mierzenie obwodów ciała wymaga też stosowania się do kilku zasad technicznych. Ciało mierzymy centymetrem tak, aby leżał on poprzecznie w stosunku do mierzonego obwodu. Nie może on być ułożony zbyt luźno ani zbyt ściśle. Pomiary najlepiej wykonywać zawsze tym samym centymetrem, gdyż mogą się one różnić w zależności od producenta. Jeżeli w pomiarach pojawią się duże dysproporcje między lewą a prawą częścią ciała, należy ukierunkować swój trening na budowę symetrycznej sylwetki.
Obwód bioder - jak się mierzyć?
Aby poprawnie zmierzyć biodra, ustaw się w lekkim rozkroku, rozkładając ciężar ciała po równo na obie nogi. Centymetr należy prowadzić przez środek pośladków, równolegle do podłogi.
Łydki i uda - jak mierzyć nogi?
Aby poprawnie zmierzyć obwód łydek, ustaw się w lekkim rozkroku i rozłóż równomiernie ciężar na obie nogi. Centymetr należy prowadzić równolegle do podłogi, mierząc najszersze miejsce łydki. Pomiar uda wykonuje się tuż pod pośladkami.
Brzuch i talia - jak się mierzyć w pasie?
Mierząc talię, należy się ustawić tak jak przy wcześniejszych pomiarach. Talię mierzy się w najwęższym miejscu, prowadząc centymetr równolegle do podłogi. Najważniejsze jest to, by podczas pomiaru nie wciągać brzucha.