Biustonosz bezszwowy
Historia biustonoszy bezszwowych jest ściśle powiązana z historią nowych technologii i materiałami używanymi do ich produkcji. Pojawienie się dzianin i materiałów syntetycznych w masowej produkcji po II wojnie światowej (choć źródła dotyczące historii stanika wspominają także o takim wynalazku firmy Maiden form z 1933 r.) przyczyniło się do rozwoju bieliźniarstwa w ogóle. W tym także do powstania bielizny bezszwowej, ale rewolucja zaczęła się od wynalezienia lycry w roku 1959.
09.11.2012 | aktual.: 20.09.2016 09:03
Historia biustonoszy bezszwowych jest ściśle powiązana z historią nowych technologii i materiałami używanymi do ich produkcji. Pojawienie się dzianin i materiałów syntetycznych w masowej produkcji po II wojnie światowej (choć źródła dotyczące historii stanika wspominają także o takim wynalazku firmy Maiden form z 1933 r.) przyczyniło się do rozwoju bieliźniarstwa w ogóle. W tym także do powstania bielizny bezszwowej, ale rewolucja zaczęła się od wynalezienia lycry w roku 1959.
Biustonosze bezszwowe powstawały już w latach siedemdziesiątych, kiedy młode kobiety buntowały się przeciwko sztywnej bieliźnie. Choć niekoniecznie ogólnie przeciwko biustonoszom. Pierwszy taki biustonosz wyprodukowany przez kanadyjską firmę Wonderbra nazywał się "Dici", był całkowicie miękki, nie miał fiszbin – był bardzo wygodny. W 1997 roku włoski producent, Santoni, stworzył maszynę, dzięki której można było wyprodukować stanik z jednego kawałka materiału.
Biustonosze bezszwowe to dość szeroka kategoria, obejmująca różne ich rodzaje i fasony. Stanik bezszwowy może mieć fiszbiny. Bezszwowe są w nim miseczki, które mogą być zarówno formowanymi termicznie kopami, czyli tak zwanymi T-shirt bra, jak i miękkie, wykonane z materiałów o różnej gęstości splotu zależnie od fragmentu miseczki.W ten sposób wykonane są bezszwowe minimizery, które zapewniają efekt optycznego zmniejszenia biustu: splot jest bardziej gęsty na obrzeżach miseczki, i tam biust jest najsilniej kompresowany, a rzadszy w jej centralnej części.
Biustonosze bezszwowe mogą także nie mieć fiszbin, występują również biustonosze wycinane metodą laserową. Ten rodzaj staników nie tylko pozbawiony jest klasycznych cieć miseczek, ale także szwów na ich obrzeżach, mocowania ramiączek, które stanowią z miseczką całość. Istnieją także staniki w całości wykonane w jednego fragmentu materiału, miseczki te wyróżniają się jedynie fakturą i splotem materiału.
Na rynku bieliźniarskim dostępne są również biustonosze bezszwowe dedykowane kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Ich miseczki wykonane są z elastycznych materiałów, producenci jako ich główną zaletę podają właśnie ich elastyczność, która sprawia, że staniki "rosną razem z biustem".
Jest to kusząca perspektywa w czasie, kiedy piersi wielokrotnie mogą zmieniać swoją wielkość i trudno precyzyjnie dobrać prawidłowo leżący biustonosz. Jednak z punktu widzenia bra-fittingu to, co producenci przedstawiają jako za zaletę, jest wadą. Biustonosze tego typu zupełnie nie podtrzymują biustu, ponieważ to rozciągliwy materiał poddaje się jego cieżarowi. Właściwości kształtujące również pozostawiają wiele do życzenia.
Wśród biustonoszy bezszwowych rozróżnia się również różne ich fasony. Te z miękkimi miseczkami występują jako fullcupy, balkonetki, a nawet jako plunge, choć ten ostatni ma z plunge wspólny właściwie tylko niski mostek, ponieważ pozbawiony nie tylko usztywnienia, ale również nadających miseczkom kształt szwów. Ma też bardzo ograniczone możliwości modelowania piersi, w wersji elastycznej – jest ich niemal całkowicie pozbawiony.
Natomiast biustonosze bezszwowe formowane termicznie (kopa, T-shirt bra) radzą sobie o wiele lepiej z kształtowaniem biustu i idealnie z podtrzymaniem. Tu także do wyboru są różne fasony i opcje. Od fullcupa, poprzez plunge, push-up aż do wielofunkcyjnych staników zwanych multiway. Szczególnie ten ostatni rodzaj to ciekawy przypadek stanika, przydający się kobietom do wielu zadań: bezszwowe miseczki pokryte gładkim materiałem znikają pod najcieńszym nawet ubraniem. Właśnie ta absolutna gładkość i niewidoczne staniki są w ostatnim czasie mocno promowane przez stylistów. Zestaw dłuższych niż standardowe ramiączek umożliwia przypinanie ich na różne sposoby do zaczepów umiejscowionych w wielu miejscach do miseczek i obwodu. A silikonowe taśmy, którymi podklejony jest pas stanika czynią go straplessem.
Entuzjazm w przypadku biustonoszy bezszwowych formowanych studzi jednak nieco fakt, że to grupa staników, które najtrudniej dobrać do kształtu piersi. Usztywnienie i brak szwów występujące tu jednocześnie sprawiają, że biustonosze tego typu pozbawione są właściwości dopasowania się do kształtu piersi. To pierś musi się dopasować do miseczek. Może się więc zdarzyć tak, że miseczka formowana w jednym miejscu jest niewypełniona, a w innym wbija się. Oczywiście wśród tego typu biustonoszy także są fasony lepsze i gorsze, leżące dobrze na wielu biustach lub nie. Dodatkowo biustonosze bezszwowe (praktycznie każdego rodzaju) nie występują w pełnej rozmiarówce.
Ciekawostka:obecnie na rynku są biustonosze bezszwowe produkowane przy pomocy urządzeń emitujących ultradźwięki. Odpowiedni materiał (zawierający poliamid i elastan) umieszcza się na specjalnej metalowej matrycy, na którą przenosi się drgania określonej częstotliwości. Włókna zostają stopione pod wpływem wysokiej temperatury, uzupełniając sobą matrycę. W ten sposób powstaje miseczka. Pierwszy biustonosze bezszwowe nie należały do najwygodniejszych wynalazków, choć dziś tak się nam właśnie kojarzą.
Znane kobiety w biustonoszach bezszwowych: najłatwiej zaobserwować je na modelkach prezentujących bieliznę – jedną z bardziej znanych jest młoda amerykańska modelka i aktorka Kate Upton. Ale można też sądzić, że stanik bezszwowy należy dziś do niezbędnika każdej gwiazdy, choć z powodu jego niewidoczności trudno przyłapać kogoś na jej noszeniu...
Stanik bezszwowy zaprojektował znany już z historii bielizny Howard Hughes dla Jane Russel. Ponoć był tak niewygodny, że aktorka ściągała go natychmiast, gdy tylko Hughes znikał z planu filmowego.
Kiedy nosić staniki bezszwowe? Na jakie biusty się nadają?
Ponieważ "biustonosz bezszwowy" to bardzo szerokie pojęcie i oznacza wiele typów staników (miękkie i usztywniane, z fiszbinami lub bez), można powiedzieć ogólnie, że pasują na większość biustów, nie byłoby to jednak zbyt precyzyjne. Z ich konkretnymi rodzajami bywa różnie. Te, które nie posiadają fiszbin i są całkowicie miękkie, naszym zdaniem nadają się tylko do spania. Tu sprawdzą się świetnie, utrzymają biust we względnym bezruchu, nie powodując niewygody i ucisku w czasie snu, jak to często robią inne modele. Mogą także służyć za domowe wygodne staniki, od których nie oczekujemy kształtowania i modelowania dekoltu - ale raczej tylko paniom z niewielkimi, lekkimi biustami. Nie spełnią swojego zadania w przypadku dużych i ciężkich biustów.
Takie staniki, miękkie i bez fiszbin, są polecane w okresie rekonwalescencji po operacjach biustu, jednak aby zapewniały skuteczne podtrzymanie, nie mogą być zbyt rozciągliwe. Dobrze skonstruowany biustonosz wycinany laserowo może sprawdzić się w przypadku pań o wrażliwej skórze, którą podrażniają tradycyjnie wykończone staniki. Biustonosze na fiszbinach można w zależności od kształtu miseczek i dostępnej rozmiarówki dobrać na większość biustów.