UrodaBlond włosy – odcienie, pielęgnacja, ciekawostki

Blond włosy – odcienie, pielęgnacja, ciekawostki

Blond włosy – odcienie, pielęgnacja, ciekawostki
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Sylwia Ścibak

01.05.2017 19:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mówią, że mężczyźni wolą blondynki, jednak osobiste preferencje są tak różne, jak kształty i barwy kwiatów. Kolor blond przyciąga uwagę, łagodzi wizerunek, rozświetla cerę i sprawia, że wyglądamy młodziej. Dowiedz się więcej na temat włosów blond.

Włosów blond nie ma zbyt wiele na świecie. Szacuje się, że tylko ok. 30% światowej populacji to naturalni blondyni, a ich największe skupisko występuje w północnej części Europy. Co ciekawe jednak, jasna barwa włosów na ciele występuje naturalnie prawie we wszystkich grupach etnicznych, z tą jednak różnicą, że w większości przypadków mają je jedynie dzieci we wczesnych latach życia.

Kolor blond związany jest z małą ilością melaniny w skórze, czyli barwnika pigmentowego, którego ilość zwiększa się pod wpływem promieni UV (stąd nasza opalenizna)
. Kolor blond można często spotkać u ludzi także z jasnym odcieniem skóry i najczęściej niebieską lub szarą tęczówką oka i ze względu na małą ilość melaniny takie osoby są bardziej narażone na oparzenia słoneczne.

Blond włosy – odcienie

Odcieni blondu jest bardzo wiele, część z nich występuje naturalnie, a część uzyskuje się jedynie przez farbowanie. Jednym z naturalnie występujących barw blondu jest tzw. ciemny blond, czyli włosy o kolorze ciemnobeżowym, lekko popielatym bądź złotawym, czasem przypominającym włosy szatynowe. Ciemny blond oczywiście można również uzyskać przez pofarbowanie, jednak należy pamiętać, że jego odcień będzie inaczej wyglądał na włosach naturalnie ciemnych, a inaczej włosach całkowicie jasnych.

Prócz tego możemy spotkać włosy o kolorze miodowego blondu, który jest bardziej wyrazisty i rozświetlony, a także włosy całkowicie jasne, o barwie lekko żółtej bądź różowawej, które często określa się mianem „świńskiego blondu”. Obecnie coraz większą popularność zyskuje tzw. truskawkowy blond, czyli jasny odcień różu, a także ombre blond, którym pokryta jest jedynie część włosów. Kolor tego typu fryzury przypomina gradient, na końcówkach jest najjaśniejszy, a przy samej skórze głowy – najciemniejszy.

Jak pielęgnować włosy blond?

Blond włosy są bardziej podatne na zniszczenia, dlatego wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim należy unikać plastikowych, twardych szczotek do włosów, a także zbyt gorącej temperatury suszenia i częstych zabiegów przy użyciu prostownicy i lokówki.

Zleca się, aby częściej poddawać je nawilżaniu oraz ochronie przed promieniami UV i do tego celu służą specjalne maski, woski, także naturalne oleje, np. ryżowy. Blond włosy lubią również płukanki, które też mogą być sporządzane na bazie ziół, np. rumianku. Blondynki powinny używać szczotek z naturalnego włosia a także zrezygnować ze zbyt wysokich i zbyt mocnych upięć.

Blond włosy – ciekawostki

  • Jak powszechnie wiadomo, kobiety z włosami blond bywają bardziej pożądane przez mężczyzn niż kobiety z włosami ciemnymi, ale nie działa to, niestety, w odwrotną stronę. Według ankiety pewnego portalu randkowego, najbardziej pożądanymi mężczyznami przez kobiety są mężczyźni o południowym typie urody, z ciemnymi włosami, również z ciemnymi oczami i skórą (uzyskali oni powyżej 30%, podczas gdy mężczyźni o skandynawskim typie urody ok. 2%). Dlaczego tak uważamy? Być może dlatego, że kolor ciemny kojarzy nam się często z siłą i odwagą, czyli cechami pożądanymi u mężczyzn.
  • Za ikonę piękna kobiecego do tej pory uchodzi Marylin Monroe, ale warto wiedzieć, że nie była ona naturalną blondynką.
  • Wymieranie blondynek – to miejska legenda, która mówi o tym, że ludzie o włosach blond są skazani na wymarcie ze względu na to, że ich „ubarwienie” związane jest z genem recesywnym. W rzeczywistości jednak teoria ta ma naukowego poparcia, niemniej jednak możliwe jest, że populacja blondynów może się z czasem zmniejszyć.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (5)