BMI może wprowadzić cię w błąd! Poznaj nowy wskaźnik, który oszacuje twoje wymiary
Do tej pory wydawało ci się, że najlepszym sposobem na oszacowanie odpowiedniej masy ciała jest wskaźnik BMI? Lekarze korzystają z niego podczas wizyt pacjentów, ale okazuje się, że to błąd. Naukowcy odkryli, że jest on niewystarczająco dokładny i często zawodzi. Istnieje inne, znacznie lepsze rozwiązanie. Mowa o wskaźniku WHR. Sprawdź, jak go obliczyć.
26.05.2017 | aktual.: 26.05.2017 22:46
W dzisiejszych czasach otyłość jest jednym z największych problemów ludzkości. Choć nasza świadomość na temat odpowiedniej diety i stylu życia w ostatnich latach znacznie wzrosła, to nadal trudno nam zapanować nad swoimi wymiarami. Do tej pory głównym sposobem pomiaru był indeks masy ciała (BMI), ale być może niebawem odejdzie on w zapomnienie. Dlaczego? Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie, na podstawie wyliczeń współczynnika BMI nie jesteśmy w stanie odróżnić tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej. Brak precyzji może więc wprowadzać nas w błąd. Dlatego najlepiej zrobić dokładniejsze pomiary za pomocą wskaźnika WHR (Waist-Hip Ratio).
Wskaźnik WHR określa, w którym miejscu twojego ciała jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Poza tym za jego pomocą można wyróżnić dwa rodzaje otyłości: otyłość trzewną - związaną z tkanką tłuszczową umiejscowioną na brzuchu oraz otyłość gynoidalną, która charakteryzuje się nagromadzenie tłuszczu w okolicach pośladków i ud. Według naukowców, pierwsza częściej dotyczy mężczyzn, a druga kobiet.
WHR mierzy stosunek obwodu w pasie do obwodu bioder. Eksperci z Mayo Clinic przeprowadzili badanie, którego wyniki są jednoznaczne. Ryzyko śmierci jest większe w przypadku wysokiego współczynnika WHR niż wysokiego wyniku BMI. By dojść do tego wniosku zbadali grupę 15 tysięcy osób.
Obliczanie WHR
Wskaźnik WHR obliczamy dzieląc obwód w talii przez obwód bioder, przy czym jednostką miary powinny być centymetry. Np. jeżeli masz 60 centymetrów w talii i 90 centymetrów w biodrach, to twój wynik wynosi około 0,66 WHR. Dodajmy, że jeśli twoje WHR jest wyższe niż 0,85 to znak, że masz za dużo tkanki tłuszczowej na brzuchu, czyli cierpisz na otyłość brzuszną. W przypadku mężczyzn o otyłości brzusznej mówi się w przypadku wyniku 1,0 i powyżej. Pamiętaj, że obwód w talii mierzymy na wysokości pępka, a obwód w biodrach liczymy na wysokości wystających kości biodrowych.
Co ciekawe, kobiety z wynikiem 0,7 WHR mają idealne wymiary. Są one bowiem mniej podatne na cukrzycę i choroby układu krążenie, a ponadto ich poziom estrogenów jest w normie.
Polecamy także: Dlaczego współczynnik BMI nie ma sensu?