BMI - wzór, normy i prawidłowa waga u mężczyzn
BMI, czyli Body Mass Index, to wskaźnik masy ciała, który określa czy poziom tkanki tłuszczowej w naszym organizmie jest prawidłowy, czy nie. Body Mass Indeks opracował belgijski statystyk Lambert Qeteleton w 1869 roku. Obliczanie BMI jest proste - wystarczy skorzystać ze wzoru lubnz kalkulatora BMI dostępnego online.
BMI - wzór i normy dla mężczyzny
Wskaźnik BMI oblicza się według prostego wzoru, który jest taki sam dla mężczyzn i kobiet: BMI = waga (kg) / wzrost (cm)².
Po uzyskaniu wyniku należy sprawdzić, w jakim przedziale się znajdujemy. Wyniki BMI zostały podzielone na poszczególne kategorie:
- BMI do 8.5 - niedowaga;
- BMI 18.6-25 - waga prawidłowa;
- BMI 26-30 nadwaga;
- BMI powyżej 30 - otyłość;
- BMI powyżej 35 - otyłość II stopnia;
- BMI powyżej 40 - otyłość olbrzymia.
BMI - prawidłowa waga mężczyzny
Mimo że wskaźnik BMI mówi, że wynik wynosi powyżej 26 i wskazuje na wagę nieprawidłową, to są pewne wyjątki, o których należy pamiętać. Na różnych stronach internetowych dostępne są kalkulatory BMI, które uwzględniają wiek i płeć. Jest to bardzo istotne z dwóch powodów. Po pierwsze ciało mężczyzny ma od 13-20 proc. tkanki tłuszczowej, natomiast ciało kobiety zawiera od 20-28 proc. Mężczyźni mają większą masę mięśniową i kostną niż kobiety, a także zwiększoną zawartość wody w organizmie.
Po drugie - wiek. Do ok. 65. roku życia masa człowieka oraz BMI rosną. Potem człowiek traci nie tyle tkankę tłuszczową, ile tkankę mięśniową i kostną. Te czynniki mogą spowodować, że wskaźnik BMI będzie odbiegał od normy, mimo że w rzeczywistości poziom tkanki tłuszczowej w organizmie mężczyzny będzie prawidłowy.
Zwiększone BMI będą mieć również mężczyźni regularnie uprawiający sport dla zdrowia i pasji oraz kulturyści. Nie świadczy to o ich nadwadze czy otyłości, ale o tym, że algorytm nie jest nieomylny. Dobrym tego przykładem jest złoty medalista Tomasz Majewski, którego BMI wynosi 34 (według wzoru - otyłość), a mimo to poziom jego tkanki tłuszczowej znajduje się w normie.
Jak sprawdzić czy wskaźnik BMI się myli?
Aby sprawdzić, czy poziom tkanki tłuszczowej jest w normie, mężczyzna powinien skorzystać z analizy składu ciała, którą wykonać można np. u dietetyka. Można też kupić specjalną wagę z funkcją mierzenia poziomu tkanki mięśniowej, tłuszczowej, kostnej oraz wody w organizmie. Jeżeli wskaźnik BMI sugeruje odstępstwa od normy, można:
- zmierzyć obwód pasa - obwód pasa u mężczyzn nie powinien przekraczać 94 cm;
- obliczyć wskaźnik WHR (ang. waist-hip ratio; stosunek obwodu talii do obwodu bioder) - określający miejsca nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Wskaźnik WHR pozwala wyróżnić dwa typu otyłości: otyłość trzewną (charakterystyczną dla mężczyzn) i otyłość gynoidalną (charakterystyczną dla kobiet). Otyłość trzewna związana jest z gromadzeniem tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej oraz górnej części ciała.
Aby obliczyć WHR należy obwód w talii (cm) podzielić przez obwód w biodrach (cm). O otyłości brzusznej u mężczyzn świadczą wyniki WHR wyższe niż 1.0. Natomiast o otyłości gynoidalnej u mężczyzny informuje wskaźnik WHR niższy od 1.0.