Blisko ludziBól przy stosunku

Ból przy stosunku

Mam 25 lat i jestem już od dłuższego czasu w udanym związku, niestety nie mogę współżyć z moim partnerem. Kilka miesięcy temu miałam zabieg usunięcia błony dziewiczej. Ale w dalszym ciągu przy każdej próbie stosunku odczuwam nieznośny ból.

Ból przy stosunku
Źródło zdjęć: © -sxc.hu

Mam 25 lat i jestem już od dłuższego czasu w udanym związku, niestety nie mogę współżyć z moim partnerem. Kilka miesięcy temu miałam zabieg usunięcia błony dziewiczej i myślałam, że już wszystko będzie dobrze. Ale w dalszym ciągu przy każdej próbie stosunku odczuwam nieznośny ból, mimo iż na wizycie kontrolnej pani ginekolog powiedziała, że mogę bez problemu rozpocząć życie seksualne. Przepisała mi żel Feminum, ale stosowanie go niewiele mi pomogło. Wstydzę się pójść z tym problemem do lekarza, bo pewnie powie mi to, co już wiem, że wszystko jest w porządku itd. Poza tym należę do osób nieśmiałych i nie potrafię zapytać o pewne rzeczy otwarcie. Myśleliśmy z narzeczonym, że może to przejdzie z czasem, ale mija już trzeci miesiąc i nic się nie zmienia. Bardzo prosiłabym o odpowiedź, co można zrobić z takim problemem?

Żel Feminum ma działanie nawilżająco-poślizgowe i przydaje się wówczas, gdy przyczyną bólu są otarcia występujące na skutek nazbyt skąpego nawilżenia naturalnego – np. ze względu na napięcie emocjonalne. Dobrze byłoby zdiagnozować przyczynę bólu. Jeśli ból występuje tylko przy próbie stosunku, ale już badanie ginekologiczne odbywa się bezboleśnie, to ból przypuszczalnie wynika z silnego skurczu mięśni przy próbie współżycia. Dolegliwość ta nosi nazwę pochwicy i ma tło psychogenne. Przypuszczalnie to ów skurcz - a nie gruba błona dziewicza – uniemożliwiły naturalną deflorację. Usunięcie błony dziewiczej nie usunęło przyczyny skurczu. Leczenie pochwicy należy zacząć jak najszybciej, gdyż z czasem dolegliwość ta może się utrwalić i być przyczyną nerwic na tle seksualnym – w tym celu należy udać się do seksuologa. Zaznaczyć należy, że niekiedy pochwica występuje wyłącznie przy próbie współżycia z określonym partnerem – z innymi zaś nie występuje. Leczenie odbywa się przez stosowanie technik relaksacyjnych,
psychoterapeutycznych i treningowych.

Radosław Jerzy Utnik – psycholog-seksuolog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)