Ból w sypialni
20.07.2009 10:57, aktual.: 19.06.2010 18:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wiele kobiet cierpi podczas stosunku. A wszystko z powodu bólu nie do wytrzymania? Dlaczego tak się dzieje, jak temu zaradzić?
Bardzo wiele intymnych problemów można rozwiązać w stosunkowo prosty sposób. Pod jednym warunkiem – przestaniesz je uważać za wstydliwe, a zaczniesz traktować po prostu jak kłopoty ze zdrowiem, które trzeba wyleczyć. Jedną z takich dolegliwości są bolesne stosunki seksualne. O tym, że nie jest to błaha sprawa, świadczą internetowe fora.
Ból pojawia się w trakcie stosunku, odczuwam takie uderzenia w ścianki macicy. Najgorzej jest w pozycji klasycznej, najmniej boli przy ułożeniu na boku. Penis mojego męża nie należy do największych, więc to nie może być powodem bólu. Nigdy nie dochodzi do głębokiej penetracji, a i tak boli. Myślałam, że może to wynika z jakichś wad w mojej budowie anatomicznej, byłam u trzech różnych ginekologów, ale zostało to wykluczone. Tak jak i inne przypadłości - zrobiono mi USG macicy, jajników, cytologię. Wszystko jest w porządku. Stwierdzono tylko tkliwość macicy, usłyszałam, że nic się nie dzieje, ale ból nie mija.” kinga_p
„Czasami odczuwam ból, który przypomina kłucie, przede wszystkim wtedy, gdy dochodzi do głębokiej penetracji, unikam więc jej.” nina „Dwa miesiące temu rozpoczęłam współżycie. Ten pierwszy raz był okropnie bolesny, ale się udało. Na drugi dzień też bolało. Gdy po miesiącu spróbowaliśmy znowu, myślałam, że oszaleję z bólu. Nie z tego nie wyszło. Najbardziej boli przy wkładaniu członka do pochwy, a potem czuję okropne tarcie.” amiga
Tarcie
Przypadłość polegająca na tym, że kobieta odczuwa częste bóle w pochwie przed stosunkiem, podczas lub po stosunku, jest w medycynie określana mianem dyspareunii. Cierpi na nią sporo kobiet, według statystyk jedna na pięć, a jeszcze więcej doświadczyło jej w jakimś momencie życia.
Dyspareunia ogólnie oznacza brak wy¬starczającego nawilżenia ścian pochwy, to nawilżenie jest konieczne by zmniejszyć tarcie penisa o pochwę. Dyspareunia może zagrozić każdej z nas, jeśli nie doznamy odpowiedniej stymulacji przed stosunkiem albo z jakichś powodów obawiamy się go. Bojąc się bólu hamujemy podniecenie i natural¬ne nawilżenie. Za brak odpowiedniego nawilżenia w pochwie odpowiadają też hormony, np. zmiany hormonalne występujące po menopauzie, podczas karmienia piersią i w trakcie miesiączki lub w pierwszych dniach po niej.
Ucisk
Ból może się również pojawić, kiedy w czasie stosunku uciskane są nieprawidłowe tkanki umiejscowione głę¬boko w miednicy, takie np. które występują przy endometriozie. Na ból skarżą się też kobiety, które mają blizny, np. po nacięciu krocza albo po radioterapii. O rodzaju schorzenia może świadczyć miejsce odczuwania bólu. Zlokalizowany głęboko w pochwie świadczy najczęściej o chorobach narządów miednicy, właśnie endometriozie, stanie zapalnym jajników, zrostach, torbielach jajnika czy chorobach onkologicznych. Ból może również wywołać członek, gdy urazi szyjkę macicy, tu pomóc jednak może zmiana pozycji podczas stosunku.
Skurcz
Inna dolegliwość odpowiedzialna za ból to pochwica, jest raczej rzadko spotykana, polega na mimowolnym skurcz mięśni otaczających przedsionek pochwy (mięśnie tonowo-guziczne) co nie pozwala na penetrację pochwy i stosunek seksualny albo sprawia, że jest on bardzo bolesny. Pochwica bywa przyczyną non consumato czyli nie skonsumowania małżeństwa, u mężczyzn – partnerów dotkniętych nią kobiet, może prowadzić do impotencji. Pochwicę uznaje się czasem za sposób obrony organizmu przed kontaktami seksualnymi, bardzo często zdarza się u kobiet, które doznały jakiegoś urazu seksualnego.
Infekcja
Najpopularniejszą przyczyną bólu jest miejscowe podrażnienie lub infekcje. Sprawcą większości z nich są infekcje grzybicze dróg moczowych, choroby przenoszone drogą płciową, np. rzęsistek pochwowy, opryszczka, kłykciny. Mogą też zostać wywołane przez alergię, np. na dopochwowe środki antykoncepcyjne, dezodoranty intym¬ne, a nawet prezerwatywy.
Tylko badanie
Jeśli cierpisz z powodu bólu w czasie stosunku, powinnaś zostać dokładnie zbadana przez internistę i przez ginekologa, przy stawianiu diagnozy ważne są również szczegóły dotyczące życia seksualnego. Lekarz może też zlecić badania typu: analiza krwi, cytologia, USG, laparoskopia. Pochwicę ginekolog może czasem stwierdzić już w czasie badania, bo często wtedy pojawiają się problemy z włożeniem do pochwy, np. wziernika.
Leki lub ćwiczenia
Pozbycie się bólu w czasie stosunków seksualnych jest więc w większości przypadków związane z wyleczeniem się z choroby, która go wywołuje. Jeśli bóle zdarzają się sporadycznie, nie wynikają z poważniejszych schorzeń, można sobie pomóc stosując środki nawilżające pochwę, np. prezerwatywy z różnymi nawilżaczami, dopochwowe żele nawilżające. Kobietom po menopauzie pomaga hormonalna terapia zastępcza lub używanie es¬trogenów miejscowo, w postaci kremów lub globulek do pochwy, uśmierzających bóle podczas stosunków. Przy infekcjach stosuje się całą gamę leków w różnej postaci, również antybiotyki. Przy leczeniu pochwicy zwykle ordynuje się serię ćwiczeń rozluźniających, w których pochwa powoli „przyzwyczaja” się do penetracji.