Brak apetytu u świnki morskiej
Moja świnka morska jest bardzo wychudzona. Nic nie chce jeść. Byłam u weterynarza - obciął jej zęby i dał jej zastrzyki wzmacniające. Nawet to nic nie pomogło. Co to może być za przypadłość?
Moja świnka morska jest bardzo wychudzona. Nic nie chce jeść. Byłam u weterynarza - obciął jej zęby i dał jej zastrzyki wzmacniające. Nawet to nic nie pomogło. Co to może być za przypadłość?
Świnki to bardzo delikatne gryzonie i może być bardzo wiele przyczyn u nich braku apetytu. Jest nawet jedna choroba, której na dzień dzisiejszy nie poznano podłoża, podczas której świnki nie jedzą, a jedynym sposobem jest żywienie na siłę. Może to być konieczne nawet około roku, a potem czasem apetyt powraca nie wiadomo z jakiego powodu. Takie dokarmianie można robić używając dziecięcych „gerberków” jarzynowych. Jednym z częstszych przyczyn niejedzenia u gryzoni są problemy z zębami policzkowymi. O tym, że są takie zęby właściciele często nie mają pojęcia. Lekarz podczas wizyty powinien dokładnie obejrzeć jamę ustną, do czego używa się najczęściej otoskopu. Widać wtedy, czy jest stan zapalny w jamie ustnej, czy jakiś ząb się nie ukruszył, czy prawidłowo się ścierają, czy nie wbił się gdzieś kawałek sianka. Czasem może być konieczne wykonanie zdjęć RTG w trzech projekcjach, aby wykluczyć pojawienie się ropnia około zębowego (najczęściej u królików). Akurat u świnek obcinanie zębów siecznych jest dyskusyjne i
niektórzy specjaliści z tej dziedziny raczej nie zalecają tego wykonywać . Natomiast zęby policzkowe mogą czasem wymagać korekcji. Najczęściej niestety wykonuje się to w narkozie, a świnki są chyba najbardziej wrażliwe na tego rodzaju środki. Wynikać to może pośrednio z dużej wrażliwości na nawet małe wahania temperatury otaczającej – łatwo je przegrzać i przeziębić Co ciekawe nawet położenie świnki na stole metalowym w gabinecie podczas badania bez kocyka może spowodować już sensacje. Oczywiście trzeba wykluczyć w zasadzie prawie wszystkie choroby związane z układami pokarmowym , oddechowym i rodnym oraz niedobory witaminy C, bo one też pośrednio mogą i będą powodować brak apetytu. To już musi zrobić lekarz prowadzący.
Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy"
Łódź