ModaBursztyn w modzie

Bursztyn w modzie

Bursztyn w modzie
Źródło zdjęć: © > Art Jewellers Studio

04.07.2006 12:49, aktual.: 29.05.2010 12:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oprócz tego, że ma właściwości lecznicze, jest piękny i pasuje każdemu. Zastanawiające jest zatem to, dlaczego bursztyn jest nadal w Polsce niedoceniany. Zagraniczni turyści bardzo często wracają znad Bałtyku z pamiątkami w postaci srebrnej biżuterii z bursztynem.

Oprócz tego, że ma właściwości lecznicze, jest piękny i pasuje każdemu. Zastanawiające jest zatem to, dlaczego bursztyn jest w Polsce nadal niedoceniany. Zagraniczni turyści bardzo często wracają znad Bałtyku z pamiątkami w postaci srebrnej biżuterii z bursztynem. Doceniają jego liczne walory, tym bardziej, iż ostatnio propaguje się w modzie wszystko co naturalne, a bursztyn powstaje przecież z żywicy.

Mimo to Polki dość rzadko kupują bursztyn. Prawdopodobnie większość młodych pań pamięta czasy, kiedy ich babcie nosiły wielkie bursztynowe broszki, nacierały się nalewkami z bursztynu, stąd pewnie skojarzenia, że jest to kamień, który jest raczej dla starszych osób. Nic bardziej mylnego.

Ci, którzy śledzą trendy bursztynowej mody, na pewno wiedzą, że współczesne wzory są tak zróżnicowane, by dopasować je gustom nawet najbardziej wybrednych klientów. Młode kobiety odkryły bursztyn między innymi dzięki dlatego, iż od kilku lat możemy kupić biżuterię bursztynową w bardzo ciekawych odcieniach. Możemy łączyć odcienie cytrynowe, zielone, koniakowe i mleczne. Ma to swoich amatorów głównie wśród osób, którym nie odpowiada najbardziej tradycyjny kolor bursztynu. Co więcej, bogata kolorystyka tego kamienia pozwala na ciekawe zestawienia, które nadają biżuterii ciekawy wygląd, pasuje ona niemal na każdą okazję, do większości kolorów. Zwłaszcza latem trójkolorowe zestawienie bursztynu niesamowicie ożywia i odmładza.

Ostatnio bardzo modne jest łączenie tradycji z nowoczesnością. Najczęściej dodaje się do popularnej formy biżuterii elementy asymetrii, zestawia się kształty nieregularne z regularnymi, powierzchnie nieoszlifowane z gładkimi. Renesans w modzie bursztynowej wywołały różnego rodzaju eksperymenty artystów. Sporą rewolucję spowodowało połączenie bursztynu z innymi półszlachetnymi kamieniami. Zestawienie ciekawie obrobionego bursztynu na przykład z agatem, daje wyjątkowy efekt. Gdy dodatkowo dodamy ręcznie robiony jedwabny sznurek, wisior wygląda elegancko i bardzo oryginalnie.

Mimo, że bogactwo nowoczesnych wzorów pozwala na rozmaite eksperymenty, miłośnicy tradycyjnej biżuterii srebrnej z bursztynem, nadal bardzo często wybierają stare celtyckie wzory. Najlepiej jeśli kamień w takim zestawieniu jest w kolorze koniakowym lub mlecznym. Moda ta jest popularna i lubiana przez naszych zachodnich sąsiadów.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także