Butelka Żywiec Zdrój ma przymocowaną nakrętkę? Nie odrywaj jej podczas otwierania!
Na sklepowych półkach coraz częściej dostrzec można butelki PET i rPET z przytwierdzoną nakrętką. Rozwiązanie stosowane m.in. przez Żywiec Zdrój ma głęboki sens i przyczynia się do poprawy efektywności recyklingu opakowań. Każdy z nas może w tym pomóc. Jak? Nie odrywając nakrętki od butelki i wyrzucając puste opakowanie do żółtego kosza! Tylko wtedy ma ono szansę trafić do recyklingu i zyskać kolejne życie.
20.12.2023 14:16
Jednym z bardzo istotnych wyzwań środowiskowych w Polsce jest zwiększanie poziomu recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych. W skali całego kraju wskaźnik ich recyklingu w 2022 roku wyniósł 38%[1]. To zdecydowanie za mało! W krajach europejskich, które już kilka lat temu przyjęły rozwiązania systemowe, poziom recyklingu butelek z tworzyw sztucznych przekracza nawet 90%. Dla wielu może to być zaskakujące, ale ważnym krokiem w kierunku poprawy efektywności recyklingu jest właśnie przymocowanie nakrętki do butelki PET oraz rPET. W jaki sposób tak niepozorna zmiana może mieć znaczenie?
Po pierwsze – nie odrywaj!
Do tej pory, jeśli nakrętka trafiła do żółtego pojemnika osobno, to w sortowni przelatywała przez sito, trafiając do tak zwanej frakcji drobnej. Przez to nakrętka - w pełni nadająca się do recyklingu - nie była odzyskiwana, a cenny surowiec przepadał. Dzięki jej przymocowaniu na stałe do butelki, będzie ona miała szansę trafić do recyklingu wraz z całym opakowaniem. Odzyskany plastik będzie mogł następnie posłużyć do wytworzenia kolejnych przedmiotów, np. do produkcji butelek rPET. Właśnie dlatego kluczowe jest byśmy jako konsumenci nie odrywali przymocowanej do butelki nakrętki.
Po drugie – wyrzucaj do żółtego kosza!
W Żywiec Zdrój od lat staramy się pokazać, jak proste i jednocześnie ważne jest segregowanie odpadów. W realizowanych w ostatnich latach kampaniach edukacyjnych i inicjatywach przekonywaliśmy konsumentów, że każdą butelkę PET można wielokrotnie przetworzyć pod warunkiem, że po opróżnieniu zostanie ona umieszczona w żółtym koszu przeznaczonym na tworzywa sztuczne. Wszystkie butelki Żywiec Zdrój w 100% nadają się do recyklingu (wraz z nakrętką oraz etykietą). W portfolio spółki dostępne są również opakowania wody niegazowanej Żywiec Zdrój, w których butelka jest w 100% wykonana z przetworzonego plastiku (rPET). Jednocześnie nadają się one do ponownego przetwarzania.. To dowód na to, że plastik może być cennym surowcem, o ile trafi do odpowiedniego – w tym wypadku żółtego – kosza. Jego odzyskiwanie i ponowne przetworzenie jest niezwykle istotne dla środowiska, bowiem każdorazowe zastąpienie pierwotnego (nowego) plastiku, tworzywem z recyklingu pozwala zmniejszyć emisję CO2, organiczyć zużycie zasobów naturalnych czy energii. Więcej o zaangażowaniu marki Żywiec Zdrój na rzecz poprawy efektywności recyklingu tworzyw sztucznych można przeczytać na stronie www.postronienatury.pl.
Po trzecie – obowiązek dla wszystkich
Od lipca 2024 roku wszystkie jednorazowe opakowania na napoje o pojemności do 3 litrów będą miały nakrętkę przytwierdzona na stałe do butelki. Jest to bowiem wymóg prawny, jaki na producentów narzuca nowe brzmienie ustawy z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Wprowadzenie nowych przepisów jest efektem implemetancji do polskiego porządku prawnego europejskiej dyrektywy Single Use Plastic (SUP), która ma na celu ograniczenie zużycia jednorazowych plastikowych produktów oraz poprawę efektywności recyklingu opakowań. Wdrażane rozwiązanie pozwoli poprawić efektywność recyklingu nakrętek, a tym samym zmniejszyć ilość tworzywa sztucznego niepodlegającego przetworzeniu. Chociaż ustawa przewiduje wejście powyższych zmian w życie w połowie przyszłego roku, w Żywiec Zdrój wdrażamy nowe rozwiązanie już teraz. Wierzymy bowiem, że przyczyni się ono do znacznej poprawy efektywności recyklingu wszystkich elementow opakowań, zatem nie ma potrzeby opóźniania jego wprowadzenia – tłumaczy Paulina Kaczmarek, kierowniczka działu zrównoważonego rozwoju w grupie spółek DANONE.
Do zmiany w ostatnich latach przygotowywały się zarówno firmy zajmujące się odzyskiem tworzyw sztucznych – dostosowując rozwiązania technologiczne do recyklingu butelek PET z nakrętkami – jak i przedstawiciele branży napojowej. W Żywiec Zdrój przeprowadziliśmy szereg testów wśród konsumentów, aby wybrać możliwie najbardziej komfortowe i trwałe mocowanie nakrętki.
Po czwarte – odpowiedzialny biznes
W Żywiec Zdrój jesteśmy po stronie natury, więc troska o środowisko naturalne przyświeca nam na każdym etapie naszej działalności. Promujemy racjonalne podejście do wykorzystywania opakowań i chcemy wziąć odpowiedzialność nie tylko za oferowany przez nas produkt, lecz także za opakowanie, w którym jest sprzedawany. Od lat angażujemy się w szereg działań, mających na celu promocję i rozwój idei gospodarki obiegu zamkniętego. Systematycznie zwiększamy udział przetworzonego plastiku w naszych butelkach. Do 2025 roku będzie on wynosił minimum 25%. Jednocześnie wszystkie nasze opakowania są w całości – a więc butelki wraz z nakrętką i etykietą – w 100% zdatne do recyklingu. Co roku na rynek trafia ok. miliona ton opakowań plastikowych, z czego ok. 2,5% stanowią opakowania plastikowe Żywiec Zdrój. Zależy nam, by puste opakowania zostały odpowiednio zagospodarowane, dlatego podejmujemy szereg działań, mających na celu minimalizowanie ich wpływu na środowisko naturalne. Przykładem może być choćby nasza współpraca z Żabką i zrealizowany wspólnie projekt EKOmatów, czyli stworzonych specjalnie recyklomatów, umożliwiających zbiórkę opakowań na napoje z plastiku i metalu – dodaje Paulina Kaczmarek.
Żywiec Zdrój od lat zajmuje jasno określone stanowisko popierające wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego na opakowania napojowe i apelował o jak najszybsze wdrożenie stosownej ustawy, jako jedynego efektywnego rozwiązania zapewniającego istotne zwiększenie poziomu zbiórki i recyklingu opakowań z PET. W ostatnich latach firma konsekwentnie realizowała również swoje zobowiązanie środowiskowe. W latach 2020, 2021 oraz 2022 wspólnie z Organizacją Odzysku Opakowań Rekopol zebrano i poddano recyklingowi taką samą ilość plastiku, jaką firma wprowadziła w tych latach na rynek. – W Polsce każdy producent jest zobligowany do zapewnienia określonego poziomu zbiórki i recyklingu ekwiwalentu plastiku wprowadzanego przez siebie na rynek – w 2021 roku było to 23,5%, zaś w 2022 30%. My poszliśmy o krok dalej i trzy lata z rzędu zebraliśmy 100% - tłumaczy Paulina Kaczmarek. Dzięki temu cenny surowiec miał szanse zostać przetworzony i zyskać kolejne życie.
[1] dane przedstawione na podstawie wewnętrznej analizy Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol.