Byliny sadzone wiosną

Byliny sadzone wiosną

Byliny sadzone wiosną
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
27.03.2009 12:36, aktualizacja: 27.03.2009 13:31

Paciorecznik (Canna) - Już od połowy lutego możemy posadzić pacioreczniki do dużych donic i ustawić w chłodnym, jasnym miejscu. Wiosną rośliny wynosimy z doniczkami na zewnątrz. Do gruntu wysadzamy w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Sadzimy co 20-30 cm.
Na zimę trzeba kłącza wykopać i przechowywać w wilgotnym piasku lub torfie, w chłodnym, ciemnym miejscu.

Paciorecznik to roślina bagienna - wymaga gleby żyznej, próchnicznej, bogatej w minerały, stale wilgotnej. Lubi stanowisko ciepłe, słoneczne. Dorasta do 50-120 cm, kwitnie od lipca do października. Na zimę trzeba kłącza wykopać i przechowywać w wilgotnym piasku lub torfie, w chłodnym, ciemnym miejscu.

Ismena (Hymenocallis festalis)
Roślina znana jako błonczatka lub narcyz peruwiański. Lubi miejsca ciepłe, słoneczne, a glebę żyzną i wilgotną. Cebulę należy posadzić na takiej głębokości, aby widoczny był jej wierzchołek. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty w kolorze białym lub żółtym dorastają do 45 cm. Jesienią cebulki wykopujemy i przechowujemy do wiosny w chłodnej piwnicy. Nadaje się również do uprawy w doniczkach.

Frezja ogrodowa (Freesia hybrida)
Cebulki sadzimy w maju, na głębokości równej trzem wysokościom bulwy (8-10 cm), do żyznej, przepuszczalnej gleby, w miejscu słonecznym lub półcienistym. Kwitnie po ok. 12-14 tygodniach od posadzenia. Dorasta do 60-80 cm. Wymaga podlewania i zasilania nawozami w trakcie wzrostu. Pod koniec września rośliny zasychają - trzeba je wykopać, oczyścić, podsuszyć i przechowywać w temp. 10-15ºC w wilgotnym miejscu.

Homeria (Homeria collina)
Cebulki sadzimy do gruntu w końcu kwietnia lub pierwszej połowie maja, na głębokość ok. 3 cm, w miejscu słonecznym lub w lekko zacienionym. Podlewamy umiarkowanie w czasie kwitnienia (lipiec - sierpień). Dorasta do 40-45 cm. We wrześniu wykopujemy cebule podsuszamy, czyścimy i przechowujemy do wiosny w chłodnym pomieszczeniu (ok. 5ºC), w suchym piasku, torfie lub trocinach.

Jaskier peoniowy (pełny) (Ranunculus)
Sadzimy na przełomie kwietnia i maja na głębokość 5-6 cm w rozstawie 10 cm, w miejscu słonecznym, glebie przepuszczalnej. Cebulki przed posadzeniem trzeba namoczyć. Kwitnie w czerwcu i lipcu, dorasta do 30-40 cm. Wykopujemy we wrześniu i przechowujemy w chłodnej piwnicy. Na terenach o lekkich zimach wystarczy dobrze okryć roślinę.

Tygrysówka pawia (Tigridia pavonia)
Sadzimy cebule na przełomie kwietnia i maja na głębokość 5-7 cm w rozstawie 10 - 12 cm. Wymaga stanowiska słonecznego i przewiewnego. Gleba powinna być przepuszczalna i żyzna, stale wilgotna. Kwiaty pojawiają się od lipca do sierpnia, dorastają do 50 cm W październiku wykopujemy cebule, rozdzielamy je i przez zimę przechowujemy w pomieszczeniu w temp. 5-7°C, przykryte trocinami lub lekko wilgotnym piaskiem.

Krokosmia ogrodowa (Crocosmia crocosmiiflora)
zwana tritonią, montbrecją lub cynobrówką. Wymaga ziemi próchnicznej, wilgotnej, dobrze przepuszczalnej. Cebule sadzimy na stanowisko słoneczne. Kwitnie od lipca do października, dorastając do 80-120 cm. Nie zimuje w gruncie, dlatego wykopujemy cebulki i przechowujemy je w piwnicy.

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale)
Cebule sadzimy w marcu - kwietniu do gleby gliniastej, zasadowej, wilgotnej w okresie wiosennym, na stanowisko słoneczne. Kwitnie od września do października. Dorasta do 15-25 cm. Nie wymaga wykopywania na zimę.

Źródło artykułu:WP Kobieta