FitnessCapoeira - akrobatyczna i widowiskowa sztuka walki

Capoeira - akrobatyczna i widowiskowa sztuka walki

Capoeira - akrobatyczna i widowiskowa sztuka walki
Źródło zdjęć: © East News
19.09.2018 21:36, aktualizacja: 18.12.2018 14:11

Capoeira jest sztuką walki, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Polega ona na pojedynkowaniu się dwóch zawodników, jednakże ich celem nie jest zadanie ciosu przeciwnikowi, a raczej wytrącenie go z równowagi. Capoeira uchodzi za bardzo widowiskową i akrobatyczną sztukę walki.

Capoeira - historia sztuki walki

Capoeira jest brazylijską sztuką walki, która została zapoczątkowana na przełomie XVIII i XIX w. przez niewolników. Została ona stworzona z myślą o zamanifestowaniu swojej odrębności kulturowej i narodowej. Ponadto dla niewolników capoeira stała się jedyną formą rozrywki, pozwalającą im chociaż na chwilę zapomnieć o codziennych trudach egzystencji.

Ta sztuka walki została zainspirowana tańcami rytualnymi afrykańskich plemion. Za pomysłodawcę capoeiry można uznać Mestre Bimbę, który stworzył sztukę walki przez unowocześnienie tańca i dodanie do niego elementów walki i samoobrony, a także figur akrobatycznych.

Podstawowym założeniem capoeiry jest spryt, który ma przewagę nad siłą fizyczną. Warto podkreślić, że w Brazylii capoeira została zakazana, a po zniesieniu niewolnictwa, wykonywana była przez członków gangu.

Na czym polega capoeira?

Capoeira uchodzi za niezwykle widowiskową sztukę walki. Bardzo ważną rolę odgrywają w niej: śpiew, taniec i instrumenty. Zanim przystąpimy do nauki capoeiry, warto wcześniej zapoznać się z kilkoma pojęciami. Mowa tu w szczególności o:

  • Berimbau - instrument używany podczas trwania pojedynku.
  • Ginga - podstawowy ruch w capoeirze, w którym bardzo ważna jest płynność i dynamika.
  • Malica - spryt, który jest najważniejszym czynnikiem w budowaniu przewagi nad swoim przeciwnikiem.
  • Roda - krąg, w którym odbywa się pojedynek zawodników.
  • Jogo - gra zawodników, w której bardzo ważny jest element pokoju.

Style capoeiry

Lata rozwoju capoeiry zaowocowały powstaniem wielu różnorodnych technik tej sztuki walki. Wyróżnia się:

  • Capoeira Regional - styl charakteryzujący się dużą dynamiką. Jest on także bardzo widowiskowy.
  • Capoeira Angola - to najbardziej prymarna forma tej sztuki walki. Styl ten nastawiony jest w głównej mierze na taniec, grę i współpracę pomiędzy przeciwnikami.
  • Capoeira Moderna - to styl nowoczesny, który inspirowany jest tradycyjną capoeirą.
  • Capoeira carioca - to styl, który charakteryzuje się dużą brutalnością. Jego cechą charakterystyczną jest brak muzyki i śpiewu.

Co daje trenowanie capoeiry?

Capoeira jest sztuką walki, która uczy sprytu i umiejętności panowania nad swoim ciałem. Jest ona polecana osobom, którym zależy na: rozciągnięciu swojego ciała, a także poprawie funkcjonowania układu oddechowego. Capoeira przynosi wiele korzyści - poprawia ruchomość stawów, obniża poziom cholesterolu, wyzwala produkcję endorfin i wspomaga działanie układu krwionośnego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także