ycipk-36cd8u
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Fit

Cebula obniża poziom cukru we krwi i cholesterol

Ekstrakt z cebuli wzmacnia działanie metforminy, wywołując obniżenie poziomu cukru we krwi i cholesterolu u szczurów cierpiących na cukrzycę – zawiadamiają naukowcy z Delta State University w Nigerii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cebula obniża poziom cukru we krwi i cholesterol
(123RF)
ycipk-36cd8u

Ekstrakt z cebuli wzmacnia działanie metforminy, wywołując obniżenie poziomu cukru we krwi i cholesterolu u szczurów cierpiących na cukrzycę – zawiadamiają naukowcy z Uniwersytetu Delta State w Nigerii.

Jak wynika z badań zaprezentowanych na tegorocznej konferencji Towarzystwa Endokrynologicznego w San Diego (USA), ekstrakt z cebuli zwyczajnej (Allium cepa) w połączeniu z lekiem przeciwcukrzycowym o nazwie metformina sprzyja obniżeniu poziomu cukru we krwi mierzonego na czczo i ogólnego poziomu cholesterolu u szczurów laboratoryjnych z medycznie wywołaną cukrzycą.

Badacze prowadzili eksperymenty na zwierzętach z cukrzycą lub bez. Niektórym codziennie podawali metforminę i ekstrakt z cebuli w dawkach 200, 400 lub 600 mg/kg, innym aplikowali tylko metforminę, a pozostałym nie dawali nic.

ycipk-36cd8u

Okazało się, że leczenie było najskuteczniejsze w przypadku szczurów z cukrzycą otrzymujących zarówno metforminę, jak i ekstrakt z cebuli w ilości 400 lub 600 mg/kg. Poziom cukru we krwi tych zwierząt malał odpowiednio o 50 lub 35 procent w porównaniu ze stanem wyjściowym. Gryzonie z tej grupy charakteryzowały się też niższym stężeniem cholesterolu.

U zdrowych szczurów ekstrakt z cebuli powodował z kolei lekki wzrost masy ciała. - Cebula nie jest kaloryczna, ale wygląda na to, że przyspiesza metabolizm i nasila apetyt, prowadząc do zwiększenia ilości przyjmowanego pokarmu – tłumaczy koordynator badania Anthony Ojieh.

Badanie histologiczne nie wykazało niestety, by metformina lub ekstrakt z cebuli naprawiały szkody powstałe na skutek cukrzycy w trzustce.

(PAP)/ooo/ mki/

ycipk-36cd8u
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-36cd8u

ycipk-36cd8u
ycipk-36cd8u