Trwa ładowanie...
cholesterol
10-03-2015 07:53

Cebula obniża poziom cukru we krwi i cholesterol

Ekstrakt z cebuli wzmacnia działanie metforminy, wywołując obniżenie poziomu cukru we krwi i cholesterolu u szczurów cierpiących na cukrzycę – zawiadamiają naukowcy z Delta State University w Nigerii.

Share
Cebula obniża poziom cukru we krwi i cholesterolŹródło: 123RF
d49nk9w

Ekstrakt z cebuli wzmacnia działanie metforminy, wywołując obniżenie poziomu cukru we krwi i cholesterolu u szczurów cierpiących na cukrzycę – zawiadamiają naukowcy z Uniwersytetu Delta State w Nigerii.

Jak wynika z badań zaprezentowanych na tegorocznej konferencji Towarzystwa Endokrynologicznego w San Diego (USA), ekstrakt z cebuli zwyczajnej (Allium cepa) w połączeniu z lekiem przeciwcukrzycowym o nazwie metformina sprzyja obniżeniu poziomu cukru we krwi mierzonego na czczo i ogólnego poziomu cholesterolu u szczurów laboratoryjnych z medycznie wywołaną cukrzycą.

Badacze prowadzili eksperymenty na zwierzętach z cukrzycą lub bez. Niektórym codziennie podawali metforminę i ekstrakt z cebuli w dawkach 200, 400 lub 600 mg/kg, innym aplikowali tylko metforminę, a pozostałym nie dawali nic.

d49nk9w

Okazało się, że leczenie było najskuteczniejsze w przypadku szczurów z cukrzycą otrzymujących zarówno metforminę, jak i ekstrakt z cebuli w ilości 400 lub 600 mg/kg. Poziom cukru we krwi tych zwierząt malał odpowiednio o 50 lub 35 procent w porównaniu ze stanem wyjściowym. Gryzonie z tej grupy charakteryzowały się też niższym stężeniem cholesterolu.

U zdrowych szczurów ekstrakt z cebuli powodował z kolei lekki wzrost masy ciała. - Cebula nie jest kaloryczna, ale wygląda na to, że przyspiesza metabolizm i nasila apetyt, prowadząc do zwiększenia ilości przyjmowanego pokarmu – tłumaczy koordynator badania Anthony Ojieh.

Badanie histologiczne nie wykazało niestety, by metformina lub ekstrakt z cebuli naprawiały szkody powstałe na skutek cukrzycy w trzustce.

(PAP)/ooo/ mki/

d49nk9w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49nk9w
d49nk9w