Cel: sen
Bezsenność to jedna z współczesnych chorób cywilizacyjnych. Każdy, kto przecierpiał kilka bezsennych nocy z rzędu, zrobi wszystko, aby w spokoju przespać kolejną. Lekarze są nieubłagani: co najmniej osiem godzin nieprzerwanego snu jest w stanie zapewnić zdrowie, urodę i dobre samopoczucie następnego dnia. Oto kilka sposobów, gwarantujących relaks oraz mających ułatwić zasypanie.
Bezsenność to jedna z współczesnych chorób cywilizacyjnych. Każdy, kto przecierpiał kilka bezsennych nocy z rzędu, zrobi wszystko, aby w spokoju przespać kolejną. Lekarze są nieubłagani: co najmniej osiem godzin nieprzerwanego snu jest w stanie zapewnić zdrowie, urodę i dobre samopoczucie następnego dnia. Oto kilka sposobów, gwarantujących relaks oraz mających ułatwić zasypanie.
Lawendowa poduszka
Lawenda to popularny środek, pomagający w leczeniu napięciowych bólów głowy, migreny oraz bezsenności. Olejek lawendowy jest uważany za środek balansujący emocje, podnoszący na duchu oraz regenerujący system nerwowy. Lawendowa poduszka, która ma ułatwiać zasypianie, to nie tylko poszewka z poliestrem w środku i skropiona lawendowym olejkiem.
Wnętrze poduszki wypełnione jest unikalną mieszanką nasion i ziół lawendy, dobranych w odpowiednich proporcjach. Producenci gadżetu obiecują, iż w naturalnych warunkach, jeśli wkład poduszki jest poddawany działaniu promieni słonecznych, poduszka wydziela zapach przez około 2 lata. Czy przez te dwa lata użytkowania magicznej zapachowej poduszki będzie nam się lepiej spało? Należy sprawdzić samemu.
Ziołowa herbata
Na rynku istnieje bogata oferta gotowych mieszanek ziołowych w postaci herbat do zaparzania, mających na celu uspokojenie i wyciszenie. Melisa lekarska odpręża i regeneruje system nerwowy i jest stosowana jako łagodny środek uspokajający w stanach nadmiernego pobudzenia nerwowego oraz uczuciach niepokoju.
Ponadto pomaga w bólach głowy oraz przynosi ulgę w stanach zmęczenia. Rumianek zawiera flawonoidy, karoteny i bisabolol - czynnik o bardzo efektywnych właściwościach kojących, łagodzących i przeciwzapalnych. W badaniach wykazano wpływ preparatów z rumianku na zdolność przedłużania snu, zmniejszenie nadmiernej ruchliwości oraz zredukowanie poziomu stresu Chmiel zwyczajny ma działanie rozkurczowe i jest stosowany w stanach zmęczenia i wyczerpania nerwowego.
Pasta do zębów z melatoniną
Melatonina jest hormonem, występującym w organizmie człowieka i odgrywa ważną rolę w regulacji biologicznego rytmu okołodobowego. Sztuczna melatonina, w postaci tabletek, jest stosowana jako środek pomocniczy w zaburzeniach snu (związanych np. ze zmianą stref czasowych) oraz ułatwiający regulację rytmu dobowego snu i czuwania .Od kilku miesięcy na rynku amerykańskim hitem jest pasta do zębów z melatoniną, o nazwie „Perłowe sny”. Podobno umycie nią zębów ułatwia zaśnięcie. Ważne: nie należy myć zębów taką pastą rano!
Muzyka do snu
Każdy człowiek na inny gust muzyczny i inne dźwięki go uspokajają i relaksują, a w konsekwencji – ułatwiają zasypanie. W jednym z odcinków „Seksu w wielkim mieście” Carrie Bradshaw, zostawszy na noc u swego nowego chłopaka, ze zdumieniem odkrywa, że mężczyźnie pomaga zasypiać specjalna kompilacja z nagraniami skrzeczących żab i odgłosów amazońskiego lasu. Naukowcy udowodnili, że odprężają wszelkie „dźwięki natury”: np. nawoływania żurawi czy wielorybów. W sklepach muzycznych popularnością cieszą się kompilacje z tzw. muzyka chillout, której słuchanie wpływać ma na ukojenie i odprężenie zmysłów.
Terapia światłem
Otaczające nas kolory to część widma energii emanującej ze Słońca, które chodzić mają w reakcje z naszą własną energią. Do światłoterapii i chromoterapii, której efekty terapeutyczne już dawno zostały udowodnione przez naukowców i zaaprobowane przez lekarzy, używa się specjalnych lamp, emitujących światło o mocy 35 tys. luksów.
Lampy te wyposażone są w specjalne filtry odbiciowe, dzięki którym można uzyskać ściśle określoną długość fal, odpowiadającą czystym kolorom. Kolor niebieski uspokaja, indygo - zwalcza bezsenność, a emitowana przez lampę barwa fioletowa – relaksuje i odpręża.
Jedzenie ułatwiające zasypianie
Pełnoziarniste pieczywo, które dostarcza węglowodanów złożonych, sprawia, że nie budzisz się głodna w środku nocy. Nabiał zawiera wapń, który koi nerwy i zapobiega bezsenności. Orzechy – to spora dawka magnezu, który wspomaga pracę układu nerwowego, uspokaja i pomaga zasnąć. Banany – to bogate źródło serotoniny, hormonu szczęścia, która poprawia nastrój i zapewnia zdrowy sen. W Stanach Zjednoczonych hitem ostatnich miesięcy są suszone wiśnie, odmiana montmorency. Bogate w antyoksydanty owoce, oprócz szeregu rozmaitych cudownych właściwości, mają polepszać jakoś snu.
Opaska na oczy
Opaski na oczy z aksamitu, z wyhaftowanym naszym imieniem, wykończone koronką – to modny gadżet sypialniany. Takie opaski opaski nieść mają ulgę dla osób, którym nawet najdelikatniejszy promień światła utrudnia sen. Amerykanie, chcąc jeszcze bardziej ulepszyć zastosowanie bieliźnianego gadżetu, wyposażyli opaskę na oczy w specjalne sensory, które oddziałują w zależności od fazy snu i wpływają na jego jakość.