Cellulit - zmora kobiet… w każdym wieku
28.12.2016 13:18, aktual.: 29.12.2016 16:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zmaga się z nim aż 95 proc pań powyżej 20 roku życia. Cellulit, mimo że nie jest chorobą, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Tworzy się w wyniku uwięzienia komórek tłuszczowych pomiędzy przegrodami tkanki łącznej. Kiedy w związku z zaburzonym metabolizmem, zaczynają one puchnąć i rozpychać się pod skórą, powstają nierówności przypominające skórkę pomarańczową, czyli po prostu cellulit.
Skóra wygląda brzydko i nieapetycznie, dlatego marzeniem kobiet zmagających się z tym defektem jest całkowite jego wyeliminowanie. Niestety nie ma sposobu, który pozwoliłby pozbyć się cellulitu w 100%. Można go natomiast skutecznie zredukować i poprawić widocznie wygląd skóry.
Dziś o tym dlaczego powstaje cellulit, czy można się przed nim uchronić i jak z nim walczyć kiedy już się pojawi?
Hormony
Powstawanie cellulitu nie ma związku z wagą dotyczy tak samo kobiet szczupłych, jak i tych borykających się z nadwagą. Przyczyną mogą być natomiast zaburzenia gospodarki hormonalnej. Dlatego pierwsze zmiany na skórze możemy zauważyć już u dziewcząt w okresie dojrzewania. Sprzyja mu również ciąża, menopauza czy źle dobrana antykoncepcja hormonalna.
Ruch i dieta
Niekorzystny wpływ na nasze ciało ma również siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Wystarczy jednak zadbać nawet o kilkanaście minut treningu dziennie by zmniejszyć ryzyko powstawania skórki pomarańczowej. Szkodliwa jest również źle zbilansowana dieta uboga w warzywa i błonnik a bogata w produkty wysokoprzetworzone, sól i tłuszcze zwierzęce. Niekorzystne działanie ma również zbyt duża ilość wypijanej kawy, słodkich napojów gazowanych oraz alkohol i papierosy.
Domowe sposoby
Z cellulitem można starać się walczyć na własną rękę. Pomocne będą masaże wykonane podczas wieczornej toalety. Możecie użyć do tego celu specjalnej szorstkiej gąbki i prysznica naprzemiennie z zimnej i ciepłej wody. Dobrym sposobem jest również masowanie ciała kostkami lodu. Po takim zabiegu wystarczy nanieść dobry krem lub balsam przeznaczony dla skóry ze skłonnościami do cellulitu. Pamiętajcie, że powstawaniu pomarańczowej skórki sprzyja wysoka temperatura, dlatego warto zrezygnować z gorących kąpieli, częstych wizyt w saunie i solarium oraz nadmiernej ekspozycji ciała na słońce. Unikajcie również noszenia zbyt obcisłych ubrań, które utrudniają przepływ krwi i limfy w tkankach, a zaburzając ich prawidłowe funkcjonowanie, zwiększają ryzyko powstawania cellulitu.
Kiedy domowe sposoby zawodzą warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli traficie do gabinetu medycyny estetycznej w początkowej fazie powstawania cellulitu, walka z nim będzie łatwiejsza i mniej bolesna a efekty o wiele bardziej widoczne.
Terapia falami akustycznymi
Bardzo dobre rezultaty przynosi leczenie falami akustycznymi. Ta nowoczesna i bardzo skuteczna metoda polega na rozbijaniu komórek cellulitu poprzez oddziaływanie na zmienione partie skóry falami dźwiękowymi. Efekty widoczne są już po 4-6 sesjach. Sam zabieg nie jest bolesny i trwa około 30 minut, powinno się powtórzyć go około 6 razy, za każdym razem w około 7 dniowych odstępach.
Drenaż limfatyczny
Doskonałym uzupełnieniem terapii falami akustycznymi jest wykonanie drenażu limfatycznego, czyli masażu który usprawni przepływ limfy, zmniejszy obrzęk i ujędrni skórę. Drenaż wykonuje się seriami po 10 zabiegów w jednodniowych odstępach. Niezmiernie ważne jest, aby w czasie trwania całej serii pić około 2 litrów wody każdego dnia. Przed zabiegiem należy założyć specjalny kombinezon, a później już wystarczy się zrelaksować, bo masaż limfatyczny jest bardzo przyjemny.
Zobaczcie też co o walce z cellulitem mówiłem w Dzień Dobry TVN:
src="https://d.wpimg.pl/157388429-292734270/drgojdz.jpg"/>
Autorem bloga www.drGojdz.com jest dr n. med. Krzysztof Gojdź, certyfikowany lekarz medycy estetycznej a zarazem Wykładowca American Academy of Aesthetic Medicine. Umiejętności kliniczne zdobywał w Stanach Zjednoczonych, Azji oraz na Bliskim Wschodzie. Doktor Krzysztof Gojdź prezentując na świecie swoje umiejętności oraz wiedzę, dokonania, profesjonalizm i kreatywność pełni także funkcję Ambasadora polskiej medycyny estetycznej i regeneracyjnej, co zostało zauważone i docenione na jego nowatorskich wykładach oraz szkoleniach lekarzy. Ukończył także American Academy of Anti-Aging Medicine.
www.drGojdz.com - well being blog to miejsce, które tworzymy wspólnie z pacjentami których spotykam w mojej Klinice oraz czytelnikami, którzy od początku są moją inspiracją. _
_To tu pokażę Wam jak w ujęciu holistycznym zadbać o swoje ciało i umysł.Tematyka bloga to głównie teksty dotyczące tego jak zatrzymać młodość, zachować zdrowie i komfort życia. Znajdziecie tu również dyskusje o emocjach, modzie, seksie i relacjach.