Cera problematyczna – jak uciszyć stany zapalne i zadbać o regenerację skóry?
Cera ze skłonnościami do zatkanych porów, wyprysków oraz innych niedoskonałości musi być odpowiednio pielęgnowana. W przeciwnym razie nieestetyczne zmiany mogą się nasilać, wpływając na wygląd skóry, a tym samym naszą pewność siebie. Co zatem warto wiedzieć o pielęgnacji skóry problematycznej? Jak skutecznie uporać się ze stanami zapalnymi i zadbać o regenerację? Sprawdźmy.
Jaka jest główna przyczyna skórnych niedoskonałości?
Obecne na skórze wypryski i zatkane pory pojawiają się na skutek namnażania bakterii beztlenowych. Te z kolei pojawiają się, gdy naskórek nie jest prawidłowo złuszczany, a nadmiar produkowanego sebum zatyka ujścia gruczołów. Nawarstwienie się starego naskórka i nadmiaru sebum jest doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii. Dodatkowo często towarzyszy temu stan zapalny objawiający się zaczerwienieniem skóry, uczuciem pieczenia, swędzenia lub szorstkością. W dużym stopniu jednak możemy ograniczać pojawianie się wyprysków oraz tłustej powłoki na powierzchni cery.
Jak dbać o cerę trądzikową?
Nie ulega wątpliwości, że cera trądzikowa wymaga specjalnego postępowania. Znając przyczyny powstawania skórnych problemów, można skutecznie z nimi walczyć właściwą pielęgnacją. Przede wszystkim trzeba starannie dobrać kosmetyki myjące. Zwróćmy szczególną uwagę na ich substancje aktywne. Zdecydowanie należy zrezygnować z tych produktów o długim składzie oraz z zawartością drażniących substancji, takich jak alkohol. Natomiast trzeba szukać kosmetyków o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i nawilżającym.
Oczyszczanie skóry problematycznej
Pierwszym krokiem do wyciszenia stanu zapalnego i zregenerowania kondycji skóry skłonnej do niedoskonałości jest prawidłowe i głębokie oczyszczanie. W tym celu można używać żeli myjących, pianek czy płynu micelarnego przeznaczonego do cery trądzikowej. Nie tylko zmyjemy przy ich pomocy makijaż, ale też brud i kurz, które osadzają się na powierzchni skóry w ciągu dnia. Najlepiej sprawdzą się produkty antybakteryjne oraz nawilżające, które w składzie posiadają przykładowo aloes, panthenol, cynk czy też witaminę A. Po umyciu twarzy nie należy zapominać o tonizacji, która przywraca właściwe pH.
Jaki krem do skóry problematycznej?
Mimo że cera trądzikowa często się świeci i jest tłusta, podstawą pielęgnacji jest stosowanie kosmetyków głęboko nawilżających. Doskonale sprawdzą się kremy nawilżające AVON oraz te o działaniu regenerującym. Dzięki nawilżeniu reguluje się ilość wydzielanego sebum, tym samym zmniejszając ilość wyprysków i innych niedoskonałości. Najlepiej, jeśli krem w przypadku cery problematycznej będzie miał lekką i żelową konsystencję, która nie doprowadzi do zatkania porów. W składzie szukajmy kwasu hialuronowego, aloesu, panthenolu czy kwasów roślinnych, a także witaminy B3.
Regenerujące kremy do twarzy – czy warto stosować?
Codzienną pielęgnację cery problematycznej warto uzupełnić o regenerujące kremy do twarzy. Pozwolą one odżywić obciążoną wypryskami skórę oraz zadbać o wyciszenie stanów zapalnych. Co więcej, jest to sposób na uzyskanie gładkiej i matowej cery. Produkty tego rodzaju zaleca stosować się na noc, po dokładnym oczyszczeniu skóry. Kremy regenerujące mogą również posiadać właściwości złuszczające, jeśli w ich składzie znajdują się kwasy.
Chcąc ograniczyć trądzik i skórne niedoskonałości, warto zadbać o oczyszczanie, a także nawilżenie i regenerację cery. Dobre kremy do cery problematycznej znajdziemy między innymi w ofercie AVON.