FitnessChcę mieć sześciopak jak nasze mistrzynie. Trener personalny odradza

Chcę mieć sześciopak jak nasze mistrzynie. Trener personalny odradza

Chcę mieć sześciopak jak nasze mistrzynie. Trener personalny odradza
Źródło zdjęć: © AFP
Monika Katarzyna Krupska
05.03.2018 11:22, aktualizacja: 05.03.2018 12:36

Jak w miesiąc wyrzeźbić sześciopak? To pytanie króluje w sieci. Przed okresem letnim wyszukiwane jest częściej. I także po zwycięstwie Polek w Birmingham. Zapytałam trenera personalnego, czy to jest zdrowe? I kiedy należy zacząć ćwiczyć, aby przygotować się do sezonu bikini?

Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz, Aleksandra Gaworska i Małgorzata Hołub-Kowalik zdobyły srebrny medal w halowych mistrzostwach świata. Polki nie tylko ustanowiły rekord kraju w sztafecie 4x400, ale i zachwyciły swoimi sylwetkami. Zainspirowana zdjęciami ich idealnych brzuchów postanowiłam zapytać trenera personalnego, czy "zwykłe kobiety" też mogą tak wyglądać.

Monika Katarzyna Krupska, Kobieta WP: Jak często przychodzą do pana kobiety i mówią: chcę mieć sześciopak?
Bartosz Kubeł, trener personalny: Bardzo często. Kobiety, które się do mnie zgłaszają, przede wszystkim jako cel obierają sobie zgrabne uda, pośladki i piękny, wysportowany brzuch. Bardzo rzadko przychodzą panie, które mówią, że chcą tylko "coś zgubić".

*Przychodzą ze zdjęciami sportsmenek, gwiazd, a może ze swoimi dawnymi fotkami za czasów młodości? *
Najczęściej mówią, że widziały piękne ciało w internecie. A teraz pełno jest przecież takich zdjęć. Gwiazdy nie są dla nich inspiracją, ale sportsmenki już tak. Panie mówią, że chcą mieć niską tkankę tłuszczową, bo tyle się o tym teraz mówi…

*U pań nietrenujących poziom tkanki tłuszczowej powinien wynosić od 18 do 25 procent. Jeśli chodzi o sportowców, to wynik ten jest sporo niższy. Czy powinniśmy walczyć z poziomem tkanki tłuszczowej i wyznaczać sobie cele, takie jak mają sportowcy? *
Przez cały rok powinniśmy kontrolować swoją tkankę tłuszczową. Jej niski poziom jest szkodliwy dla organizmu lecz i jej nadmiar jest dla nas niedobry, uszkadza wątrobę, podnosi wskaźniki cholesterolów. Należy dbać przez cały rok o to, by tego tłuszczu było jak najmniej, kontrolować dodawanie tłuszczów czy to roślinnych, czy to zwierzęcych do posiłku, bo niestety, jak słyszę u swoich podopieczny każdy z nich, mimo że próbuje zdrowo się odżywiać, to nie wyobraża sobie usmażyć czegoś bez płynącego oleju po patelni.

*Czy można mieć sześciopak przy niskiej tkance tłuszczowej? *
Tak, ale bardzo ciężko go wyrzeźbić i utrzymać na dłuższą metę. Ponad to warto zaznaczyć, że jest to niezdrowe i szkodliwe dla organizmu kobiety. Niemniej jednak przy rygorystycznej i solidnej pracy "kaloryfer" można mieć w ciągu 11-12 tygodni.

*Niezdrowe i szkodliwe, dlaczego? *
Bo panie chcą ćwiczyć ciężko i trzymają się rygorystycznych diet. Aby utrzymać płaski brzuch nie należy spożywać węglowodanów i tłuszczy. Przy aktywnym trybie życia ich niska podaż będzie zaburzała pracę organizmu, więc pojawi się uczucie głodu, problemy z hormonami czy tarczycą. Ciągłe zmęczenie, brak miesiączki – to tylko niektóre z sugestii, aby dać sobie spokój.

Obraz
© Archiwum prywatne

Kiedy ma pan najwięcej pracy i kiedy należy wziąć się za siebie, jeśli chcemy wyglądać dobrze latem?
Teraz przed okresem letnim. Minimalnym czasem, aby poprawić swój wygląd, jest 8 tygodni. Jeśli ktoś wymyśli sobie, że dopiero w maju podejmie próbę walki z sylwetką, to niestety ale w 4 tygodnie przed czerwcem nic nie da się zrobić. Jeśli chodzi o redukcję, to ten okres musi być dłuższy, ale nie kilkumiesięczny. Bo 4 czy 5 miesięczny "odpust" jest niezdrowy dla organizmu.

Jak często kobiety powinny ćwiczyć?
Wszystko jest sprawą indywidualną. Ale treningi nie powinny odbywać się więcej niż cztery razy w tygodniu. Trening siłowy nie powinien przekraczać godziny, a cardio 25 minut. Warto pamiętać, że sukces to 70 proc. diety, a ćwiczenia to 30 proc. Przed wyznaczeniem sobie celu "idealnej sylwetki" zawsze należy sięgnąć po radę specjalisty.

Bartosz Kubeł ( ur. 1997) – Kulturysta, trener personalny, student fizjoterapii. Ćwiczy od 12. roku życia. Na swoim koncie ma m.in.: III miejsce w kulturystyce mężczyzn do 80 kilogramów w pucharze Bałtyku w Kulturystyce i Fitness.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także