UrodaChcesz zachować młodość na dłużej? Stosuj te kosmetyki

Chcesz zachować młodość na dłużej? Stosuj te kosmetyki

Chcesz zachować młodość na dłużej? Stosuj te kosmetyki
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Sylwia Ścibak
15.12.2017 12:39, aktualizacja: 15.12.2017 15:29

Każda z nas chce zachować piękną i jędrną cerę jak najdłużej. Jednak czasu nie da się zatrzymać. Po przekroczeniu pewnego wieku zaczynają się pojawiać pierwsze zmarszczki, przebarwienia, które z czasem stają się coraz bardziej wyraźne. Czy można opóźnić proces starzenia się cery? Tak. Wystarczy odpowiednia dieta, tryb życia oraz stosowanie kosmetyków ujędrniających.

Dlaczego cera się starzeje?

Cera się starzeje tak, jak wszystko w naszym ciele. Z wiekiem nasza skóra staje się sucha, mniej jędrna, wiązania kolagenowe się osłabiają, a ponadto pojawiają się przebarwienia, gdyż zaburza się praca melanocytów. Proces ten zaczyna się nasilać po menopauzie, kiedy zmienia się gospodarka hormonalna.

Pierwsze oznaki starzenia się skóry można zobaczyć już po 20. roku życia. Od tego momentu poziom hormonów, które zdolne są regenerować komórki skóry, zaczyna się obniżać. Może się wydawać, że to bardzo wcześnie i w istocie tak jest. Kiedy mamy 20 lat, nie myślimy o tym, aby stosować kremy ujędrniające, a wręcz uważamy, że to przesada. Jednak ważne jest to, by opóźnić proces starzenia odpowiednim trybem życia.

Co sprawia, że cera się starzeje?

Naszym największym wrogiem są wolne rodniki. Cząstki te bardzo mocno uszkadzają wiązania kolagenowe, włókna elastyny i strukturę białek oraz lipidów. Wolne rodniki powstają pod wpływem promieni UV, spalin, dymu papierosowego czy stresu. Duże znaczenie mają także geny. Jeśli nasze mamy zaczęły mieć widoczne zmarszczki już w wieku 30 lat, bardzo możliwe, że i my będziemy mieć podobnie.

Stres, palenie papierosów i nieodpowiednia dieta przyczyniają się do szybszego starzenia się cery. Niekorzystnie wpływa również opalanie się w pełnym słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci kremu z wysokim filtrem UV, najlepiej 50 SPF. Musimy mieć to na uwadze, jeśli chcemy na dłużej cieszyć się jędrnością i pięknem.

Jakie kosmetyki nas odmłodzą?

Ujędrniające kosmetyki zawierają mnóstwo składników, które działają przeciwutleniająco i regeneracyjnie. Są to wszelkiego rodzaju kwasy owocowe, witaminy (A, E, C), a także retinol, koenzym Q10, które wspomagają odnowę struktury skóry. Ponadto warto też używać kosmetyków, które zatrzymują wodę, np. z gliceryną.

Krem nawilżający, peeling oraz płyn do demakijażu również wpływają na stan skóry. Krem nawilżający zapobiega przesuszeniu, peeling złuszcza martwy naskórek i sprawia, że kosmetyki wchłaniają się lepiej, a płyn do demakijażu oczyszcza z wszelkich zabrudzeń. Niezmywanie makijażu przed snem czy stosowanie agresywnych mydeł przyczynia się do wysuszania i powstawania zaskórników oraz pyszczy.