Blisko ludziChłosta za noszenie zbyt obcisłych strojów

Chłosta za noszenie zbyt obcisłych strojów

Chłosta za noszenie zbyt obcisłych strojów
Źródło zdjęć: © 123RF

08.06.2012 14:33, aktual.: 30.08.2018 10:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W indonezyjskiej prowincji Aceh, gdzie obowiązuje szariat, czyli prawo islamskie, policja religijna zatrzymuje i udziela upomnień lub wymierza kary cielesne kobietom za nieprzestrzeganie religijnych norm ubioru, m.in. za noszenie "zbyt obcisłych" strojów.

W indonezyjskiej prowincji Aceh, gdzie obowiązuje szariat, czyli prawo islamskie, policja religijna zatrzymuje i udziela upomnień lub wymierza kary cielesne kobietom za nieprzestrzeganie religijnych norm ubioru, m.in. za noszenie "zbyt obcisłych" strojów. W najbliższych dniach specjalna agencja rządowa, nadzorująca przestrzeganie szariatu, wprowadzi zakaz sprzedaży tego rodzaju strojów w sklepach i domach towarowych.

Zakaz ten zatwierdził już liczący 71 lat gubernator prowincji Zainji Abdulah, były bojownik partyzantki, która przez kilka dziesięcioleci, do podpisania w 2005 roku układu pokojowego, walczyła przeciwko rządowi centralnemu w Dżakarcie o niezależność Aceh.

Agenci specjalnej jednostki policyjnej Wilajatul Hisbah, powołanej do tego, by nadzorować przestrzeganie szariatu, zatrzymują zwłaszcza kobiety w zbyt obcisłych lub za krótkich spodniach, jak również te, które pojawiają się na ulicy bez zasłony na twarzy.

Osoby niebędące wyznawcami islamu są w zasadzie zwolnione od przestrzegania tych norm. Ich nieprzestrzeganie naraziło ostatnio setki Indonezyjek na kary cielesne, takie jak chłosta lub pobyt w ośrodku reedukacyjnym.

17-letnia Indonezyjka Kiki Hanafilia i jej 24-letni narzeczony Anis Saputra otrzymali po osiem batów wymierzonych na placu przed meczetem w swej rodzinnej wsi Jantho za to, że całowali się nie będąc małżonkami.

Aceh jest dawnym sułtanatem na północnym wybrzeżu Sumatry liczącym 4 miliony ludności. Obfituje w surowce energetyczne. Korzysta ze specjalnego statusu autonomicznego, który przyznał mu prawo wprowadzenia szariatu i posiadania odrębnych partii politycznych.(PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (39)
Zobacz także