FitnessChoroby na wakacjach

Choroby na wakacjach

Lato jako czas wakacyjnych podróży kojarzy nam się z beztroską. Jak jednak w pełni cieszyć się z niego, kiedy cierpimy na przewlekłe choroby, które, czy tego chcemy czy nie, na wakacje wyjeżdżają razem z nami?

Choroby na wakacjach

Lato jako czas wakacyjnych podróży kojarzy nam się z beztroską. Jak jednak w pełni cieszyć się z niego, kiedy cierpimy na przewlekłe choroby, które, czy tego chcemy czy nie, na wakacje wyjeżdżają razem z nami?

Podstawą bezpiecznych i udanych wakacji alergika, astmatyka i cukrzyka jest dobrze spakowana walizka, odpowiednio wyposażona apteczka i wykaz punktów lekarskich w okolicy miejsca naszego wakacyjnego wypoczynku.

Alergia w podróży

Wakacyjne wyjazdy zdają się najtrudniejsze dla osób cierpiących na alergie - tym bardziej, że ilość i różnorodność alergenów zmusza nas do licznych ograniczeń. Oczywiście najpoważniejszymi wrogami alergików są sezonowo występujące pyłki. W szczycie sezonu, między majem a wrześniem dokuczają nam głównie pylące trawy, drzewa, chwasty, zarodniki pleśni oraz olejki roślinne. Dodatkowo uczulać mogą również owady (ich jad, ślina, odchody, cząsteczki skrzydeł lub pancerzy) oraz promienie słoneczne. Jednak oprócz dolegliwości sezonowych, częstym problemem jest również codzienne funkcjonowanie, szczególnie u osób z alergią pokarmową.

Do najbardziej nieprzyjemnych objawów alergii, których pojawienie się nie tylko może zepsuć nam urlop, ale i bezpośrednio zagrozić życiu, należą objawy ze strony układu pokarmowego (wymioty, biegunka, kolka jelitowa u niemowląt), oddechowego (obrzęk krtani, objawy astmatyczne) oraz nerwowego (nadmierna drażliwość, nieustający niepokój).

Jak zatem nie pozwolić, by alergia pokrzyżowała nam plany urlopowe? Przede wszystkim dobrze zaplanuj czas i miejsce, biorąc pod uwagę kalendarz pyleń. Jednocześnie obierając kierunek swojej wyprawy, pamiętaj, że nagłe zmiany klimatu, temperatury, ciśnienia, a nawet wody czy warunków mieszkaniowych mogą niekorzystnie wpłynąć na Twoje samopoczucie, co może nasilić objawy czy wręcz ataki chorobowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ŻYCIE BEZ CUKRU Z uwagi na najmniejsze stężenia pyłków w powietrzu najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie wyjazd nad morze, gdzie wszelkie alergeny działają mniej dokuczliwie. Szczególnie osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry zalecane są kąpiele morskie oraz słoneczne. Z kolei wyprawy w góry nie są szczególnie zalecane alergikom. Niskie stężenie pyłków występuje bowiem dopiero w wysokich partiach gór powyżej 1000-2000 m, zaś wysokości poniżej tej granicy cechują się powietrzem podobnym do tego w pozostałych regionach.

Jeśli jesteś alergikiem, pamiętaj, aby unikać namiotów, kempingów czy drewnianych domków letniskowych, które są często siedliskiem kurzu, pleśni i pyłków. Omijaj łąki, pola i ukwiecone ogrody jako miejsce największych skupisk owadów. Dbaj o to, co jesz - niesprawdzony jadłospis to częsta przyczyna zatruć pokarmowych. Wybierając się na spacer, weź pod uwagę, że największe stężenie pyłków w powietrzu występuje w godzinach 7-8 rano, 17-22 w miastach, natomiast najmniej jest ich w wilgotnym powietrzu podczas deszczu.

Do wakacyjnego bagażu zabierz niezbędne leki przypisane Ci przez lekarza prowadzącego, leki przeciwhistaminowe, likwidujące typowe objawy alergii, leki przeciwzapalne zawierające kortyzon, leki obkurczające naczynia krwionośne oraz leki uwalniające noradrenalinę.

Wakacje z astmą

Główni wrogowie, którzy mogą uprzykrzyć, a nawet zepsuć urlop osobie cierpiącej na astmę to między innymi pyłki traw i drzew, roztocza, dym papierosowy, intensywne zapachy, zimne powietrze, wysiłek fizyczny, gwałtowne zmiany pogody czy wreszcie stres. Nie może to jednak oznaczać zakazu wyjazdu na urlop. Należy po prostu przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem. Bezpieczna walizka astmatyka musi zawierać inhalator, leki do przerywania nagłych ataków duszności, leki przeciwastmatyczne, krople do oczu i do nosa, dzienniczek samoobserwacji z zanotowanymi dawkami zażywanych leków oraz numer kontaktowy do bezpośredniego opiekuna, kogoś z rodziny lub najbliższego lekarza czy punktu pogotowia. Równie ważne jak zawartość bagażu astmatyka jest miejsce oraz termin urlopu.

Wbrew pozorom wypoczynek astmatyka nie musi być bierny i statyczny. Sport jest jak najbardziej zalecany, szczególnie siatkówka oraz pływanie (przede wszystkim w naturalnych zbiornikach wodnych, gdyż chlor na basenach może wzmagać reakcje astmatyczne). Sport wodny połączony z przerwami na odpoczynek doskonale udrażnia bowiem układ oddechowy. Idealne miejsca do letniego urlopu to dla astmatyka miejscowości nadmorskie lub górskie. Dobrze zrobi astmatykowi spacer w deszczu lub letniej mżawce albo wieczorową porą. Wyjazd do miejsca swojego wypoczynku warto również poprzedzić wnikliwym wywiadem na temat warunków zakwaterowania. Musi być przede wszystkim sucho i czysto.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ŻYCIE BEZ CUKRU * Cukrzyca na urlopie*

W przypadku urlopu cukrzyka od wyboru samego miejsca wypoczynku ważniejszy jest ekwipunek medyczny, który chory musi ze sobą zabrać. Najważniejsze jednak, by chory na cukrzycę przygotowania do podróży zaczął od szczerej rozmowy z lekarzem, dietetykiem oraz opiekującą się nim pielęgniarką. Powinni podać im dokładnie warunki panujące w miejscu, do którego zmierza, planowany czas podróży (szczególnie w wypadku kierowców) oraz przewidywany jadłospis. Przede wszystkim chory musi mówić o swojej chorobie. W wypadku wycieczek grupowych, kiedy nie ma przy sobie nikogo z bliskich osób, powinien poinformować o nich osoby odpowiedzialne za grupę (podczas wycieczek zagranicznych warto przygotować sobie również informację w języku obcym o chorobie).

Dla bezpieczeństwa podróżującego cukrzyka dobrze przygotowany bagaż wakacyjny musi zawierać: insulinę, zapasowy pen, glukometr, koniecznie z zapasowymi bateriami, lancety, paski do badania stężenia cukru we krwi, dokumenty potwierdzające chorobę, w tym legitymację chorego z numerami telefonów do opiekunów oraz zeszyt samokontroli i tabelę z wymiennikami oraz wodę niegazowaną w butelce.

Podróżujący cukrzycy-kierowcy powinni unikać jazdy nocą, a już konieczna jest przerwa w podróży, kiedy chory rozpozna u siebie hipoglikemię. W trakcie wakacyjnych wojaży, podczas których przekraczamy strefy czasowe, ważne jest właściwe dostosowanie podawania insuliny do trybu dnia. Najlepiej jest przestawić zegarek na czas lokalny w momencie dotarcia do celu podróży.
Cukrzykom w podróży zalecany jest regularny aktywny wypoczynek i wysiłek, który przyczynia się do obniżenia poziomu stężenia glukozy we krwi oraz spalenia nadmiaru tłuszczów. Odpowiednie propozycje dla cukrzyków to pływanie, taniec, piesze wycieczki, gra w piłkę. Jednak przed każdą aktywnością, warto zbadać poziom stężenia glukozy, by przed wysiłkiem dostarczyć odpowiednią dawkę insuliny i w ten sposób zapobiec hipoglikemii. Wystarczy zatem zjeść dodatkowo jakąś przekąskę oraz zawsze mieć przy sobie napoje i ewentualny drobny posiłek. Wysiłek nie musi być dla cukrzyka zagrożeniem i nie będzie hamował aktywnego wypoczynku, jeśli tylko dobrze się do niego przygotuje.

Lato może być łaskawe również dla osób cierpiących na przewlekłe dolegliwości. Podróże mają na wszystkich chorych zbawienny wpływ, tym bardziej, jeśli są zaplanowane po konsultacji z lekarzem. I chociaż choroba wyjeżdża na urlop razem z nami, to jednak przy odpowiednim przygotowaniu, powinno obyć się bez nieprzyjemnych niespodzianek, złego samopoczucia i wszelkich dolegliwości zdrowotnych. Zdrowe i spokojne wakacje to przecież gwarancja zregenerowanych sił.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)