Co dzisiaj jadło Twoje dziecko?
Nauczenie naszych dzieci zasad prawidłowego odżywania jest jednym z trudniejszych zadań, lecz równocześnie umiejętnością, która na pewno się im przyda. Nie zapomnijmy o przekazaniu, jak ważne w diecie każdego człowieka są warzywa, owoce i soki.
01.04.2009 | aktual.: 31.05.2010 20:02
Jesteśmy dumne z naszych dzieci – ich dorastania, sukcesów w nauce, uczenia się świata. Staramy się zapewnić im wszystko, czego potrzebują do szczęścia i prawidłowego rozwoju. Nauczenie naszych dzieci zasad prawidłowego odżywania jest jednym z trudniejszych zadań, lecz równocześnie umiejętnością, która na pewno się im przyda. Nie zapomnijmy o przekazaniu, jak ważne w diecie każdego człowieka są warzywa, owoce i soki.
Pomysł na 5 porcji naturalnych witamin
Większość dzieci nie przepada za daniami owocowymi i warzywnymi. Tymczasem nasz organizm potrzebuje codziennie 5 porcji tych produktów. Nie jest jednak tak, że dzieci nie da się przekonać do zdrowej kuchni. Wystarczy powoli włączać do ich diety owoce i warzywa oraz rozpocząć podawanie im tych, które lubią najbardziej, a z czasem zwiększać ich liczbę.
Warto również popuścić wodze fantazji, a wtedy możemy na wiele sposobów urozmaicić dania, które przygotowujemy naszym dzieciom. Możemy na przykład pokroić ogórka na równe plasterki, ułożyć blisko obok siebie, ze szczypiorku dorobić łapki, z kawałka papryki pyszczek i – voilà! – podajemy dziecku na talerzyku pięknego krokodyla, śpiącego na liściu sałaty. Połówka pomidora wsparta na kawałku marchewki może udawać małego grzybka. Możliwości jest wiele – zaproponujmy dzieciom, by razem z nami przygotowywały posiłki. Razem też układajmy z kawałków warzyw i owoców uśmiechy, buźki, zwierzątka i kwiatki. Dziecko będzie się świetnie bawić, a podane naturalne produkty staną się bardziej atrakcyjne.
Oczywiście są jeszcze soki, po które dzieci bardzo chętnie sięgają, gdy tylko my, rodzice, przekażemy im taki nawyk. Soki są wygodną formą podawania owoców i warzyw. Możemy dziecku dać je na wycieczkę, do szkoły, jako dodatek do drugiego śniadania. Soki to również doskonały sposób, aby zachęcić dzieci do owocowo-warzywnych smaków. Jeżeli naszym pociechom przeszkadzają pestki w jabłkach, skórka w pomarańczy, może warto rozpocząć zachęcanie do owoców i warzyw właśnie od soków. A jeśli dziecko niechętnie patrzy na sok, użyjmy wyobraźni – podawajmy go w ozdobionej (na przykład ulubionymi postaciami z bajek) szklance. Sok może także stać się magicznym eliksirem, o którym opowiemy dziecku ciekawą historię. Sprawmy, by 5 porcji warzyw, owoców lub soku było nie tylko źródłem zdrowia, ale i dobrej zabawy.
Kiedy jest poza domem
Nasze dzieci spędzają mnóstwo czasu w szkole, na zajęciach dodatkowych, takich jak nauka angielskiego, pływanie czy karate. Często więc jadają obiady w szkolnych stołówkach, a na podwieczorek lub drugie śniadanie dostają kieszonkowe. W ten sposób, prawdę mówiąc, nie mamy kontroli nad tym, co jedzą nasze dzieci, gdy przebywają poza domem.
Co w takim razie zrobić, aby nasze pociechy odżywiały się dobrze również wtedy, gdy nie ma nas z nimi? Odpowiedź jest prosta – należy znaleźć czas na przygotowanie posiłków, które dziecko może zabrać ze sobą do szkoły, np.: w postaci drugiego śniadania czy podwieczorku. Nie potrzeba dużo wysiłku ani czasu, aby zrobić kanapkę z warzywnymi dodatkami, dołożyć do tego jabłko i sok. Wtedy wiemy, że już w samym drugim śniadaniu udało się przemycić do diety ucznia jedną porcję warzyw (dodatki do kanapki) i jedną porcję owoców (w postaci soku). Warto jednak pamiętać, że posiłki przygotowywane do szkoły muszą wyglądać atrakcyjnie.
Możemy również zaproponować dziecku zabawę w kolory, aby pamiętało o jedzeniu warzyw, owoców i piciu soków. Niech każdy dzień tygodnia ma swój kolor – żółty, pomarańczowy, zielony… Wybierajmy w te dni owoce, warzywa i soki w odpowiednim kolorze. W ten sposób drugie śniadanie będzie dla dziecka zabawą. Samodzielnie przygotowując posiłki dla dziecka, mamy pewność, że będą one pełnowartościowe, dostarczą niezbędnych składników odżywczych i naturalnych witamin.
Twoja misja - 5 witamin dziennie
Zgodnie z rekomendacjami lekarzy i specjalistów żywienia powinniśmy codziennie włączać do swojej diety 5 porcji warzyw, owoców lub soku. Dlaczego aż 5? Ponieważ człowiek nie potrafi magazynować większości antyoksydantów, które są zawarte w warzywach i owocach. Dlatego też powinniśmy uzupełniać ich poziom i dostarczać naszemu organizmowi kilkakrotnie w ciągu dnia, w co najmniej 5 porcjach, w warzywach, owocach lub sokach. 5 porcji to wcale nie jest dużo, ponieważ za porcję uważa się średniej wielkości owoc, warzywo lub szklankę soku. Kluczem do sukcesu jest regularność – nasza dieta powinna codziennie spełniać opisane powyżej warunki.
Przeprowadzone badania wykazują, że obecnie spożycie warzyw, owoców i soków jest niskie – średnio polskie kobiety i dzieci jedzą owoce i warzywa 2 razy dziennie. Tylko 35% dzieci i kobiet jada je 3 razy dziennie, a jedynie 7% spożywa codziennie zalecane 5 porcji. Wszyscy wiemy, że warzywa, owoce i soki są zdrowe, więc dlaczego o nich zapominamy, przygotowując codzienne posiłki? Owoce, warzywa oraz soki mogą być nie tylko zdrowym, ale również bardzo atrakcyjnym i smacznym dodatkiem do naszych posiłków. Wprowadzenie ich do diety wpłynie korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie.
Kampania dla zdrowia
Program społeczno-edukacyjny „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, współfinansowany przez Agencję Rynku Rolnego ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu Polski, ma na celu zachęcenie Polaków do urozmaicania swojej diety owocami, warzywami i soki, jak zalecają specjaliści zajmujący się promowaniem zdrowego stylu życia. Program kierowany jest do matek oraz dzieci, dla których wprowadzenie w życie zasady „5 porcji warzyw, owoców lub soku” pozostaje szczególnie ważne (przy czym porcją jest średniej wielkości owoc, warzywo lub szklanka soku).