Jedzenie może znacząco poprawiać samopoczucie. Dobra dieta powoduje, że tryskamy energią, częściej się uśmiechamy i działamy na wyższych obrotach.
Jedzenie może znacząco poprawiać samopoczucie. Dobra dieta powoduje, że tryskamy energią, częściej się uśmiechamy i działamy na wyższych obrotach. Czujesz, że właśnie tego ci trzeba? Naukowcy z University of Queensland w Australii dowiedli, że jedzenie ośmiu porcji warzyw i owoców dziennie znacznie poprawia nastrój. Jest całe mnóstwo produktów, które pomagają utrzymać lepszą formę w pochmurne dni. Wybraliśmy dla was najmodniejsze i najciekawsze z nich.
Czarna fasola
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ten rok będzie należał do roślin strączkowych. Soczewica, groch czy cieciorka nie tylko świetnie smakują, ale dostarczają nam mnóstwo potrzebnych substancji odżywczych. Na poprawę humoru pomaga wciąż mało popularna czarna fasola. Jest bogata w magnez, pierwiastek niezbędny do produkcji serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Małe, czarne fasolki to doskonałe źródło potasu, cynku i sycącego błonnika. Oryginalne danie na podły nastrój? Czekoladowe brownie z czarną fasolą!
Halibut
Jesz tylko tuńczyka z puszki? To błąd. Dobremu nastrojowi służą ryby dobrej jakości. Na szczególną uwagę zasługuje halibut. Porcja ugotowanej na parze ryby w towarzystwie warzyw to obiad o mocy naturalnego antydepresantu. Ryby morskie dostarczają nam niezbędnego białka wysokiej jakości, które podnosi poziom serotoniny w organizmie. Halibut jest rybą o niewielkiej zawartości tłuszczu, więc śmiało można go jeść nawet na dietach odchudzających. W mięsie tej smacznej ryby znajduje się mnóstwo witamin z grupy B, potasu, fosforu i selenu. Zawarte w rybie kwasy tłuszczowe omega-3 poprawiają ukrwienie mózgu, przez co mamy lepszą koncentrację i pamięć.
Pestki dyni
Stanowią doskonałe źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które przyczyniają się m.in. do lepszej kondycji mózgu. Zawarty w nich aminokwas o nazwie tryptofan bezpośrednio wpływa na produkcję serotoniny. Zawierają również witaminę B3, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Buraki
Czerwone warzywa są wyjątkowo korzystne dla zdrowia. Obniżają ciśnienie krwi, wzmacniają serce, zapobiegają anemii. Sok z tych warzyw jest idealny na chandrę i spadek nastroju. To zasługa betaniny, czerwonego barwnika zawartego w warzywie. Podwyższa on poziom serotoniny w organizmie. Ponadto buraki to dobre źródło kwasu foliowego, który odpowiada m.in. za regulowanie huśtawki hormonalnej w organizmie.
Wodorosty
Chcesz być szczęśliwy? Jak najczęściej sięgaj po sushi! Jadalne wodorosty to doskonałe źródło jodu. Ten pierwiastek dba o prawidłową pracę tarczycy, reguluje gospodarkę hormonalną, zapobiega spadkom nastroju. Algi w diecie pomagają oczyścić organizm z toksyn i poprawiają przemianę materii. Warto po nie sięgać także wtedy, gdy chcemy schudnąć.
Dziurawiec i rumianek
Herbatka z dziurawca doskonale radzi sobie z uśmierzaniem stanów lękowych i depresyjnych. To dzięki zawartym w nim związkom - hiperforyna i hiperycynie, które zapobiegają spadkom hormonu szczęścia w organizmie. Podobne działanie ma rumianek. Kubek ciepłego naparu relaksuje i uspokaja. Zdrowotne właściwości rumianku szczególnie wzięli sobie do serca Włosi. Piją go zamiast herbaty na śniadanie, dzięki czemu uchodzą za jedną z najweselszych nacji świata.
Czerwona papryka
Warzywa i owoce są niezbędne w diecie, która pomaga w walce ze stresem. Na szczególną uwagę zasługuje czerwona papryka. Jest w niej 5 razy więcej witaminy C niż w cytrynie. A w dodatku jako jedno z nielicznych warzyw nie traci jej podczas obróbki termicznej, np. gotowania czy pieczenia. Papryka to rekordzistka jeśli chodzi o zawartość witamin i minerałów poprawiających nastrój. Ponadto odmładza, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i wzmacnia smak wielu potraw.
Szafran
Ta przyprawa jest tak cenna, jak złoto. Warto raz na jakiś czas dodawać ją do potraw, zwłaszcza wtedy, gdy błyskawicznie chcemy poprawić swoją formę psychiczną. Szafran to nie tylko silny przeciwutleniacz, ale także skuteczny pogromca stresu. Zawarty w nim składnik o nazwie krocyna wykazuje silne działanie antydepresyjne, poprawia humor, a nawet pomaga na potencję. Dowiedli tego naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Teheranie.
Marta Rowicka/ Kobieta WP