FitnessCo każda kobieta powinna wiedzieć o płodności?

Co każda kobieta powinna wiedzieć o płodności?

Jeśli planujesz zajść w ciążę, warto abyś zapoznała się z ważnymi informacjami dotyczącymi kwestii płodności.

Co każda kobieta powinna wiedzieć o płodności?
Źródło zdjęć: © 123RF

Jeśli planujesz zajść w ciążę, warto abyś zapoznała się z ważnymi informacjami dotyczącymi kwestii płodności. Kobieta przychodzi na świat z określonym „pakietem” komórek jajowych. Lekarze twierdzą, że w chwili narodzin ma około dwa miliony komórek. Jednak wraz z upływem czasu komórki starzeją się, co skutkuje problemami z zajściem w ciążę.

Twoja płodność jest określona przez geny

Kobieta w wieku 20-25 lat ma około 400 tysięcy aktywnych komórek jajowych, miesiączki występują u niej regularnie, owulacja pojawia się w prawie każdym cyklu. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi ok. 30 proc. Z kolei liczba komórek jajowych 30-latki zmniejsza się do 50 tysięcy i tym samym maleją szanse na zapłodnienie w normalnym cyklu. Dla porównania - w wieku 35 lat zostaje już tylko 35 tys. komórek, a u czterdziestolatki jedynie 10 tys. Poza tym palenie papierosów czy niektóre rodzaje chemioterapii mogą przyspieszyć proces obumierania komórek jajowych oraz prowadzić do wcześniejszej menopauzy.

Regularne cykle miesiączkowe są oznaką prawidłowej owulacji

Większość kobiet ma regularne cykle miesiączkowe, które trwają od 27 do 32 dni. Teoretycznie owulacja występuje w każdym cyklu miesiączkowym. Jeśli przyjmiemy, że cykl trwa 28 dni, owulacja pojawi się w jego połowie, czyli około 13-14 dnia. Cykle krótsze niż 26 dni lub dłuższe niż 33 dni zazwyczaj są niepłodne. Optymalnej płodności sprzyjają cykle o długości 28-30. Poza tym brak owulacji może świadczyć o chorobie genetycznej o nazwie „zespół policystycznych jajników” (PCOS), która jest najczęstszą przyczyną niepłodności.

Testy owulacyjne dokładnie określają dni płodne

Jedną z metod określenia dni płodnych jest pomiar temperatury ciała, który musi odbywać się w określonych warunkach. Należy ją mierzyć codziennie rano, o tej samej godzinie, tuż po przebudzeniu i przed wstaniem z łóżka. Zaraz po owulacji rośnie poziom progesteronu, co oznacza, że następuje wzrost podstawowej temperatury ciała. Najlepszym sposobem jest jednak wykonanie testu owulacyjnego (dostępny bez recepty), który polega na pomiarze poziomu hormonu luteinizującego - LH. Pozwoli on precyzyjnie określić płodność kobiety.

Niedrożność jajowodów a płodność

Jajowody odgrywają ważną rolę w procesie zapłodnienia. Niedrożność jajowodów uniemożliwia zajście w ciążę. Szacuje się, że około 10 proc. przypadków niepłodności jest spowodowana tym schorzeniem. Najczęściej przyczyną dolegliwości są nieprawidłowości związane z narządami rodnymi kobiety, problemami w obrębie jamy brzusznej, a także infekcje dróg moczowych czy choroby przenoszone drogą płciową. Niestety kobiety często żyją w nieświadomości, bo w przypadku zablokowanych jajowodów rzadko występują objawy, które można zaobserwować. Niepokój powinny wzbudzić nieregularne cykle miesiączkowe.

Większość kobiet w wieku 44 lat jest bezpłodna

Szanse na poczęcie dziecka po ukończeniu 43. roku życia są niewielkie. Ciąża i poród stanowią zagrożenie dla organizmu. Ponadto gwałtownie wzrasta ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. Większość ciąż w tym wieku jest rezultatem zapłodnienia in vitro i wykorzystania komórek jajowych pochodzących od młodszych dawczyń.

Dieta ma niewiele wspólnego z płodnością

Wbrew powszechnie panującej opinii, mało jest badań naukowców, które potwierdzają, że dieta może wpływać na płodność. Niektórzy eksperci sugerują, że śródziemnomorska dieta (m.in. oliwa z oliwek, ryby i rośliny strączkowe) może poprawiać płodność.

Witamina D może poprawić wyniki leczenia niepłodności

Ostatnie wyniki badań naukowców z University of Southern California sugerują, że kobiety z niskim poziomem witaminy D, miały mniejsze szanse na poczęcie. Ponadto witamina D stymuluje poziom żeńskich hormonów, których nieprawidłowy poziom może wywołać zespół napięcia przedmiesiączkowego lub zespół policystycznych jajników, co w efekcie może doprowadzić do bezpłodności.

Niedowaga lub nadwaga powoduje spadek płodności

Otyłości często towarzyszy zespół policystycznych jajników i hiperprolaktynemia, które powodują niepłodność. Ostatnie badania naukowców potwierdzają, że nadwaga przyczynia się do problemów z zajściem w ciążę. Otyłość (BMI powyżej 32) jest odpowiedzialna za nadmiar produkcji estrogenów, który prowadzi do zaburzeń miesiączkowania. Z kolei zbyt niska masa ciała (BMI poniżej 18) może prowadzić do braku równowagi hormonalnej.

Tekst na podst. The Huffington Post Monika Stypułkowska/ms/(kg)

Źródło artykułu:WP Kobieta
ciążaowulacjapłodność

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (116)