FitnessCo możesz wyczytać z oczu?

Co możesz wyczytać z oczu?

Co możesz wyczytać z oczu?

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Okazuje się, że może być w tym więcej prawdy, niż myślimy. Naukowcy opracowali wiele nowatorskich metod badawczych, które pozwalają na podstawie kondycji oczu zdiagnozować wiele groźnych chorób. Jednak to nie wszystko. Ostatnio wynaleziono metodę, dzięki której krótkie "spojrzenie" w oczy może powiedzieć, czy mamy tendencje do otyłości, hazardu lub uzależnień.

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Okazuje się, że może być w tym więcej prawdy, niż myślimy. Naukowcy opracowali wiele nowatorskich metod badawczych, które pozwalają na podstawie kondycji oczu zdiagnozować wiele groźnych chorób. Jednak to nie wszystko. Ostatnio wynaleziono metodę, dzięki której krótkie „spojrzenie” w oczy może powiedzieć, czy mamy tendencje do otyłości, hazardu lub uzależnień.

Niektóre metody diagnozy wymagają odpowiedniego sprzętu medycznego. Większość możemy jednak zastosować sami w domu. Wystarczy tylko regularnie przeglądać się w lustrze. Jest to tym ważniejsze, że zmiany pojawiają się często już w pierwszych stadiach rozwoju choroby.

(sr/mtr), kobieta.wp.pl

1 / 7

Dopamina

Obraz
© 123RF

Krótkie badanie za pomocą elektroretinografu, sprzętu powszechnie używanego w okulistyce, może wiele powiedzieć na temat cech naszego charakteru. I nie jest to science-fiction. Wszystko dzięki temu, że siatkówka oka jest właściwie częścią mózgu. Dzięki temu możemy odczytać, ile neuroprzekaźników (związków chemicznych przenoszących sygnały między neuronami) wydziela się w danym momencie.

Naukowcy zwracają szczególną uwagę na ilość dopaminy w mózgu. Ten neuroprzekaźnik jest związany z systemem nagrody. Jeżeli ilość dopaminy wzrasta, czujemy się bardzo dobrze. Dzieje się tak m.in. po zjedzeniu pożywienia bogatego w cukry, po użyciu niektórych narkotyków (amfetamina, kokaina) czy w trakcie seksu. Bardzo lubimy ten stan i często dążymy do tego, żeby go osiągnąć. Jaki ma to związek z naszym charakterem?

2 / 7

Uzależnienia

Obraz
© 123RF

Naukowcy w czasopiśmie naukowym Obesity (ang. Otyłość) przedstawili wyniki badań, z których wynika, że ilość dopaminy może świadczyć o tym, jak reagujemy na pewne substancje. Co ciekawe, okazało się, że produkty zawierające duże ilości cukru działają na mózg tak samo jak narkotyki i uzależniają w takim samym stopniu! Wszystko zależy od tego, jak silnie reagujemy na takie bodźce. Jeżeli w wyniku zjedzenia czegoś słodkiego pojawia się duży wyrzut dopaminy do mózgu, oznacza to, że jesteśmy skłonni do uzależnień. Być może to dlatego osoby otyłe nie mogą powstrzymać się od jedzenia. Ich mózg po prostu dąży do tego, żeby czuć się dobrze.

3 / 7

Charakter i zdrowie

Obraz
© 123RF

Dokładniejsza analiza oka pozwala przewidzieć też inne potencjalnie groźne zachowania. Duże wahania dopaminy mogą zwiastować np. problemy z hazardem czy alkoholizm. Natomiast zbyt mała ilość tego neuroprzekaźnika jest łączona z rozwojem choroby Parkinsona.

Dzięki najnowszym badaniom możemy więc przewidywać, a co za tym idzie, zapobiegać rozwojowi pewnych chorób i skłonności. Jednak okazuje się, że nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, żeby móc siebie zdiagnozować. Co możemy sami wyczytać z naszych oczu?

4 / 7

Podkrążone oczy

Obraz
© 123RF

Tak zwane „wory pod oczami” nie są tylko problemem natury estetycznej. Świadczą najczęściej o tym, że prowadzimy zbyt intensywny tryb życia. Stres, brak snu, dużo kofeiny, alkohol – oto najczęstsze przyczyny podkrążonych oczu.

Jeśli jednak problem utrzymuje się pomimo tego, że prowadzisz zdrowy styl życia, może świadczyć o problemach z nerkami. Koniecznie zrób badanie moczu i skonsultuj się z lekarzem. Nie warto bagatelizować problemu, gdyż opuchnięte powieki mogą być spowodowane nie tylko niewydolnością nerek, ale również niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, nieprawidłową pracą wątroby, problemami z sercem czy zaburzeniami krążenia (np. wysokim ciśnieniem krwi).

5 / 7

Źrenice

Obraz
© 123RF

Kontroluj też to, jak wyglądają twoje źrenice. O zdrowiu świadczą czarne, równe, położone pośrodku tęczówki. Jeżeli zmieniają kolor lub położenie, powinno być to powodem do niepokoju. Może to świadczyć o problemach z układem nerwowym lub o porażeniu nerwu wzrokowego. Co ciekawe, niektórzy ludzie mają źrenice różnej wielkości. Jeżeli dysproporcja występuje od zawsze, nie jest to powód do obaw. Jeśli jednak pojawiła się nagle, warto skonsultować się z okulistą i neurologiem.

6 / 7

Kolor oczu

Obraz
© 123RF

Okazuje się, że również kolor oczu nie jest przypadkowy. Osoby z niebieskimi tęczówkami są bardziej narażone na alergie i choroby układu oddechowego. Brązowoocy częściej zapadają na choroby układu nerwowego.

Najważniejsze jest jednak to, żeby kolor tęczówki był równomierny. Wszelkie nierówności i plamki mogą zwiastować choroby, zwłaszcza kiedy pojawiły się nagle. Czarne kropki oznaczają ponoć skłonności do rozwoju nowotworów. Pomarańczowe plamki świadczą o zaburzeniach pracy trzustki, a brązowe - wątroby. U osób z silną nerwicą wokół źrenic tworzą się pierścienie.

7 / 7

Twardówka

Obraz
© 123RF

„Białko oka” powinno być białe i połyskliwe. Każda zmiana koloru świadczy o pewnych nieprawidłowościach. Żółta twardówka oznacza nadmiar cholesterolu i tłuszczu zwierzęcego w diecie. Niebieskawy odcień może zwiastować osteoporozę lub anemię. Osoby z nadciśnieniem mają przekrwione białka. Przy chorobie reumatycznej często pojawiają się na nich czerwone plamki. Ważne, żeby przy najmniejszych zmianach koloru udać się do specjalisty.

(sr/mtr), kobieta.wp.pl

badanieoczydopamina

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (167)