Co nam daje gotowanie na parze?
Gotowanie na parze to jeden ze sposobów obróbki termicznej produktów. Polega na umieszczeniu żywności (warzyw, mięs, owoców) nad gotującą się wodą. Ze względu na duże walory zdrowotne przygotowywanych na parze produktów, popularność tej metody z roku na rok wzrasta.
16.02.2015 | aktual.: 02.03.2015 16:15
O popularności gotowania na parze świadczy fakt, że w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego za niewygórowaną cenę można kupić do tego specjalne urządzenie. Sprzęt składa się z kilku ułożonych na sobie półek, umożliwiających przygotowywanie kilku rodzajów żywności naraz, i zbiornika, z którego wydobywa się para wodna. Gotować na parze można również przy użyciu specjalnych wkładek do garnków albo – metodą domową – za pomocą zwykłego durszlaka czy sitka. Jednak podkreślić trzeba, że sposób ten nie jest wynalazkiem XXI wieku, nie wkroczył do kuchni wraz z modą na zdrowe odżywianie. Bambusowe koszyczki znane są w kuchni chińskiej czy japońskiej od wieków.
*Zdrowie*
Gotowanie na parze, po angielsku nazywane zwięźle steaming (od steam – para wodna), to najmniej inwazyjny sposób obróbki cieplnej żywności. W odróżnieniu od smażenia, gotowania czy duszenia zachowuje największą ilość składników odżywczych znajdujących się w produkcie. Gotując warzywa, wypłukujemy z nich większość witamin i składników mineralnych (im dłużej gotujemy, tym mniej wartości odżywczych pozostaje w produkcie), po czym wylewamy je z wodą. Podczas smażenia dochodzi do utlenienia tłuszczu, co prowadzi do powstania wolnych rodników odpowiedzialnych za uszkadzanie komórek, nerek i wątroby czy rozwój nowotworów. Oczywiście incydentalne spożycie smażonych potraw nie wywoła negatywnych, ale warto pamiętać, że powinno być w kuchni wyjątkiem, nie zasadą. Zasadą niechaj zostanie gotowanie na parze.
Ten rodzaj przygotowywania potraw ma same zalety. Najważniejsze są walory zdrowotne ugotowanych na parze składników. Jak już wyżej wspomniano, tak przyrządzone warzywa zachowują większość witamin i innych składników odżywczych. Potrawy ugotowane za pomocą pary wodnej są dietetyczne i lekkostrawne, co wpływa pozytywnie na naszą sylwetkę. Dlatego też osoby walczące z dodatkowymi kilogramami powinny zrezygnować z innych rodzajów obróbki produktów na rzecz gotowania na parze wodnej.
Wygląd i smak
Drugą ważną cechą warzyw gotowanych na parze jest to, że nie zmieniają one swego wyglądu. Pozostają jędrne i – kiedy trzeba – chrupkie. Zachowują pełnię koloru, który po ugotowaniu na parze wydaje się wręcz intensywniejszy. Jeśli więc – jak spora liczba Polaków – czujecie wstręt do gotowanych, mdłych w smaku warzyw, warto sięgnąć po te ugotowane na parze, kusząco chrupiące i kolorowe. Warzywa możemy przygotować samodzielnie, dbając o zachowanie odpowiedniego czasu poddawania ich działaniu pary wodnej, ale możemy też wspomóc się gotowymi warzywnymi przetworami przygotowanymi na parze. Obydwie opcje są dobre, zarówno jedna, jak i druga stanowi podstawę zdrowego i pysznego posiłku.
Oprócz zachowania formy i kształtu warzyw, gotowanie na parze uwydatnia też smak produktów. Przygotowana na parze marchewka ma pełniejszy smak niż ta ugotowana w wodzie. Para wodna sprawia, że aromaty równomiernie roznoszą się po potrawie. Jeśli więc gotujemy w ten sposób rybę obłożoną kilkoma listkami tymianku, aromat zioła przeniknie całe mięso. Gotowanie na parze umożliwia subtelną grę smakami – wystarczy niewielka ilość jakiejś przyprawy, dodatku, by zupełnie odmienić oblicze dania. Szczypta cynamonu, plasterek czosnku, listek bazylii w innych metodach obróbki znaczą niewiele, w przypadku gotowania na parze to duża porcja doznań dla naszych podniebień.