Blisko ludziCo potrafi KTG?

Co potrafi KTG?

Co potrafi KTG?
15.04.2005 15:02, aktualizacja: 31.05.2010 17:09

Pozwala ocenić stan dziecka w brzuchu mamy.

Badaniu KTG (czyli kardiotokografii)
pod koniec ciąży jest poddawana prawie każda przyszła mama. Często to dosłownie ostatnie minuty oczekiwania na dziecko. Bo do aparatu KTG zazwyczaj podłączane są wszystkie kobiety zgłaszające się na izbę przyjęć oddziału położniczego. Z głowicami na brzuchu *Podstawowe badanie trwa zazwyczaj około 30 minut. Jeśli trzeba, można je powtarzać, przedłużać albo nawet wykonywać stale przez kilka godzin. Nie wiąże się to z żadnym ryzykiem i nie musi być poprzedzone wstępnymi badaniami czy zabiegami.
*
Podczas zupełnie bezbolesnego badania przyszła mama zazwyczaj musi leżeć, najlepiej na boku, bo dzięki temu ogromna macica nie uciska żyły, którą krew powraca do serca z dolnych partii ciała. Na jej brzuchu umieszcza się dwie niewielkie głowice i mocuje się je pasami, żeby się nie przesuwały. Jedna z nich rejestruje pracę serca maluszka, druga – czynność skurczową macicy. Aparat do KTG jest również wyposażony w przycisk, który ciężarna może uruchomić, gdy poczuje ruchy swojego maleństwa
.
Ostatnio do części szpitali kupiono supernowoczesne aparaty do badań KTG, które pozwalają mamie na spacerowanie w trakcie zapisu (ruch często sprawia, że skurcze odczuwane są mniej boleśnie). Ciężarna może swobodnie poruszać się z przymocowanymi do brzucha głowicami, a dane, zamiast po kablu, wędrują do kardiotokografu drogą radiową.
KTG umożliwia lekarzom stwierdzenie, czy do organizmu dzidziusia dociera odpowiednia ilość tlenu, zwłaszcza podczas skurczów porodowych macicy.
* Kontrola maluszka *Gdy ciąża i poród przebiegają bez powikłań, a łożysko jest wydolne, skurcz macicy nie powoduje zaburzeń w dopływie tlenu i serduszko pracuje jak należy. Jeśli jednak łożysko jest niewydolne (np. z powodu nadciśnienia, cukrzycy lub w przypadku ciąży przenoszonej), podczas skurczu poziom tlenu we krwi spada, a serce zaczyna pracować inaczej. Wtedy łatwo o niedotlenienie, które bywa niebezpieczne. *Dzięki kardiotokografii, która rejestruje najdrobniejsze zmiany w pracy serca, w razie zagrożenia lekarze mogą natychmiast zrobić cięcie cesarskie. Badanie KTG wykonuje się również podczas przeprowadzania tzw. testu oksytocynowego, który pozwala sprawdzić, jak maluch zareaguje na pojawienie się skurczów. Wyniki na pasku *Zebrane przez głowice dane przekazywane są za pośrednictwem kabli do niewielkiego aparatu. Wynik badania drukuje się na długim pasku papieru w postaci dwóch krzywych oraz zaznaczonych ruchów. Nowoczesne aparaty są połączone z komputerem, który analizuje dodatkowe dane –
niuanse, których gołym okiem nie mógłby ocenić nawet najbardziej doświadczony położnik.

Beata Turska
Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik, szpital im. Antoniego Falkiewicza we Wrocławiu