Co robi pomoc domowa?

Jako pomoc domowa pracuje bardzo wiele Polek. Rzadko trafiają one do wysoko sytuowanych rodzin, oferujących stałe zatrudnienie z zamieszkaniem. Z usług pani sprzątającej i odciążającej od innych zdań, bez których trudno wyobrazić sobie prowadzenie domu, korzystają ludzie o różnym statusie. Jedni nie dysponują wystarczającą ilością czasu, by poradzić sobie z obowiązkami domowymi, innym nie pozwala na to zdrowie. Pomoc domowa to sprzątaczka i niania w jednym, która w razie potrzeby może zająć się zarówno domem, jak i ogrodem.

Co robi pomoc domowa?
Źródło zdjęć: © iStock.com

18.06.2018 | aktual.: 29.03.2019 11:30

Obowiązki pomocy domowej

W zawodzie pomocy domowej najważniejszym wymaganiem są wysokie standardy czystości. Praca ta polega przede wszystkim na kompleksowym sprzątaniu domu: zamiataniu, myciu podłóg, czyszczeniu dywanów, ścieraniu kurzu z mebli, czyszczeniu sprzętów kuchennych i blatów, dezynfekcji urządzeń sanitarnych, usuwaniu osadów z armatury, wycieraniu glazury. To jednak nie wszystko, bo w obowiązkach pomocy domowej znajdują się również zadania opiekunki, ogrodniczki, a nawet kucharki.

*Utrzymanie czystości nie musi być takie żmudne. Wystarczy wejść na WP radarOkazji i dobrać odpowiednie narzędzia oraz urządzenia, dzięki którym sprzątanie jest o wiele szybsze i skuteczniejsze. *

Osoba, która wykonuje ten zawód, przyjmuje na siebie odpowiedzialność za szeroko pojęte prowadzenie domu. Gotuje, podaje do stołu, zmywa naczynia, pierze, prasuje, układa ubrania w komodzie, robi zakupy. Wiosną i latem podcina trawnik i żywopłot, jesienią grabi liście w ogrodzie, a zimą przynosi opał i pali w kominku. Niezależnie od pory roku dba o zwierzęta domowe – wychodzi z nimi na spacery, okresowe szczepienia do weterynarza, czyści kuwetę, czesze, dba o regularność posiłków. Listę konkretnych zdań ustala się indywidualnie z pracodawcą, bo każda rodzina ma inne wymagania oraz potrzeby, które są zależne przede wszystkim od wieku domowników oraz od prowadzonego przez nich trybu życia.

Pomoc domowa musi liczyć się z koniecznością wykonywania pracy poza standardowymi godzinami (8–16 od poniedziałku do piątku). Nierzadko zdarza się, że jej usługi są potrzebne również w dni świąteczne, a także w godzinach nocnych.

Pomoc domowa – praca w Polsce i za granicą

Pomoc domowa oferty pracy może znaleźć zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Na Zachodzie ciągle rośnie zapotrzebowanie na pomoc domową z zamieszkaniem, która w zasadzie rezygnuje z prywatności na rzecz uczestnictwa w życiu rodziny – odprowadza do szkoły dzieci, odrabia z nimi lekcje, chodzi do lekarza, dba o to, żeby w domu niczego nie zabrakło. Stawka wynosi na ogół 8–13 euro za godzinę. Niemcy, Holandia, Norwegia, Szwecja – to tam wyjeżdża najwięcej Polek, które zarabiają na prowadzeniu domu. Często mają pod opieką osoby starsze, które potrzebują całodobowego nadzoru. W Polsce praca pomocy domowej zazwyczaj polega na wykonywaniu zadań dorywczo – w kilku różnych domach, w stałym lub zmiennym wymiarze godzinowym. Przeważa nawiązywanie współpracy na podstawie umowy zlecenia. Zatrudnienie pomocy domowej na stałe (z zamieszkaniem) wymaga zawarcia umowy o pracę. Najniższe wynagrodzenie godzinowe, jakie może zaoferować pracodawca przestrzegający prawa to 13,7 złotego brutto. Doświadczona pomoc domowa ma zazwyczaj swój cennik prac domowych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)