ModaCo to jest Black Friday i czy opłaca się wtedy kupować?

Co to jest Black Friday i czy opłaca się wtedy kupować?

Co to jest Black Friday i czy opłaca się wtedy kupować?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
27.11.2019 09:21, aktualizacja: 27.11.2019 11:14

Black Friday, czyli Czarny Piątek, to bez wątpienia najlepszy dzień na robienie zakupów. To istne święto łowców promocji! Choć tradycja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, współcześnie mogą korzystać z niej również klienci w Polsce. Czym jest Black Friday, skąd wzięła się ta nazwa i w co się z tej okazji zaopatrzyć?

Upatrzyłeś artykuł, którego cena do tej pory powstrzymywała Cię przed jego zakupem? Istnieje duża szansa, że w ten piątek kupisz go o wiele taniej.

Kiedy wypada Black Friday?
Czarny piątek przypada zawsze dzień po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. To z kolei obchodzone jest w czwarty czwartek listopada. Jest to dzień, w którym Amerykanie ruszają do sklepów w poszukiwaniu prezentów na Boże Narodzenie. Obniżki mogą w ten dzień wynosić nawet kilkadziesiąt procent!
W roku 2019 Black Friday wypada więc 29 listopada. To właśnie wtedy większość sklepów planuje największe promocje, jednak wiele z nich prowadzi akcje rabatowe nie tylko w ten dzień, oferując obniżki w ciągu weekendu, a nawet przez cały tydzień. Innym popularnym dniem wyprzedaży jest Cyber Monday, przypadający w poniedziałek po Czarnym Piątku. Z okazji Cyber Poniedziałku promocje ogłaszają z kolei sklepy internetowe.

Skąd wzięła się nazwa "Black Friday"?
Geneza nazwy tego święta konsumpcjonizmu nie jest do końca jasna. Pierwsza z nich mówi o tym, że określenie to pochodzi z policyjnego slangu. Tak filadelfijscy stróże prawa mieli określić ten gorący dla nich dzień, kiedy to musieli opanować chaos panujący na ulicach z okazji zakupowego szaleństwa.
Drugie prawdopodobne pochodzenie tego terminu ma wywodzić się z księgowości. Wysokie wyniki sprzedaży przedsiębiorstwa odnotowywały czarnym tuszem – stąd właśnie "Czarny Piątek". Inne możliwe wytłumaczenie ma z kolei swój rodowód w postępowaniu Amerykanów, którzy w latach 50. XX wieku, aby przedłużyć weekend, masowo dzwonili do zakładów pracy, by zgłosić nieobecność z powodu choroby.

Black Friday w Polsce
Nad Wisłą tradycja Czarnego Piątku nie jest tak długa jak za oceanem. Promocje, wyprzedaże i obniżki pod koniec listopada polskie sklepy zaczęły wprowadzać dopiero kilka lat temu. Są dobrą okazją, by nieco zaoszczędzić i zdecydować się na produkt, który do tej pory był poza Twoim zasięgiem. Czerpiąc z amerykańskiej tradycji, wiele polskich sklepów w ten dzień wydłuża godziny otwarcia, a promocje obowiązują również w internecie.

Pomysły na prezent – co warto kupić na Black Friday?
Ponieważ Czarny Piątek to, zgodnie z tradycją, początek sezonu na przedświąteczne zakupy, warto w tym czasie rozejrzeć się za prezentami dla najbliższych. Portfele, torebki, zegarki czy inne dodatki to zawsze dobry pomysł na elegancki podarunek, który ucieszy nawet najbardziej wymagające osoby.
Black Friday to również okazja, by zrobić prezent dla siebie! Szukasz nowych butów damskich albo męskich? Modne obuwie i atrakcyjne dodatki znajdziesz w sklepie eobuwie, gdzie promocja trwa przez cały tydzień! Sprawdź, jakie produkty kupisz taniej o 30 proc.