Co to jest dysmorfofobia? Turecka artystka przełamuje tabu

Chociaż od kilku lat ruch body positive uczy, jak kochać swoje niedoskonałości, wciąż wiele osób nie umie ich zaakceptować i zmaga się z zaburzonym obrazem swojego ciała. Turecka artystka postanowiła poruszyć ten temat w swoich pracach.

Co to jest dysmorfofobia? Turecka artystka przełamuje tabu
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

22.11.2018 | aktual.: 22.11.2018 18:38

Pochodząca ze Stambułu Meltem Isik sfotografowała nagich ludzi trzymających płachty ze zdjęciami fragmentów ich własnych ciał. Chciała w ten sposób pokazać, jak może różnić się to, jak my siebie widzimy, od tego, jak widzą nas inni.

Każda z osób biorących udział w projekcie pokazuje, jak zaburzenia dysmorficzne mogą wpłynąć na postrzeganie ciała przez innych.

– Każdy model oferował mi różne możliwości konstruowania obrazu. Sam obraz bada złożoność oglądania siebie i bycia widzianym jednocześnie – wyjaśnia artystka w rozmowie z "The Independent" – Każde z tych zdjęć próbuje oddać to, jak my siebie widzimy i jak jesteśmy postrzegani przez innych – dodaje.

Fotografka podkreśla w swoich pracach, że dysmorfofobia nie zna płci ani wieku – zaburzenia dysmorficzne dotykają zarówno nastolatki, jak i mężczyzn w średnim wieku czy starsze kobiety.

Dysmorfofobia, czyli lęk przed "brzydotą", to zaburzenie psychiczne, w którym chory uważa swoje ciało lub niektórego jego części jako nieatrakcyjne czy wręcz odrażające. To, jak widzi siebie, całkowicie odbiega od tego, jak widzą go inni. Dsymorfofobia często występuje u osób, które kiedyś zmagały się z nadwagą lub otyłością. Mimo że schudły, w lustrze wciąż widzą siebie takimi, jakimi byli kiedyś.

W przypadku osób z dysmorfofobią zabiegi medycyny estetycznej są bezcelowe – konieczna jest terapia.

Fotografie Isik można będzie zobaczyć od 24 listopada do 9 grudnia w londyńskiej galerii Zebra One Gallery.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)