Co to jest dysmorfofobia? Turecka artystka przełamuje tabu

Co to jest dysmorfofobia? Turecka artystka przełamuje tabu
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

22.11.2018 18:20, aktual.: 22.11.2018 18:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chociaż od kilku lat ruch body positive uczy, jak kochać swoje niedoskonałości, wciąż wiele osób nie umie ich zaakceptować i zmaga się z zaburzonym obrazem swojego ciała. Turecka artystka postanowiła poruszyć ten temat w swoich pracach.

Pochodząca ze Stambułu Meltem Isik sfotografowała nagich ludzi trzymających płachty ze zdjęciami fragmentów ich własnych ciał. Chciała w ten sposób pokazać, jak może różnić się to, jak my siebie widzimy, od tego, jak widzą nas inni.

Każda z osób biorących udział w projekcie pokazuje, jak zaburzenia dysmorficzne mogą wpłynąć na postrzeganie ciała przez innych.

– Każdy model oferował mi różne możliwości konstruowania obrazu. Sam obraz bada złożoność oglądania siebie i bycia widzianym jednocześnie – wyjaśnia artystka w rozmowie z "The Independent" – Każde z tych zdjęć próbuje oddać to, jak my siebie widzimy i jak jesteśmy postrzegani przez innych – dodaje.

Fotografka podkreśla w swoich pracach, że dysmorfofobia nie zna płci ani wieku – zaburzenia dysmorficzne dotykają zarówno nastolatki, jak i mężczyzn w średnim wieku czy starsze kobiety.

Dysmorfofobia, czyli lęk przed "brzydotą", to zaburzenie psychiczne, w którym chory uważa swoje ciało lub niektórego jego części jako nieatrakcyjne czy wręcz odrażające. To, jak widzi siebie, całkowicie odbiega od tego, jak widzą go inni. Dsymorfofobia często występuje u osób, które kiedyś zmagały się z nadwagą lub otyłością. Mimo że schudły, w lustrze wciąż widzą siebie takimi, jakimi byli kiedyś.

W przypadku osób z dysmorfofobią zabiegi medycyny estetycznej są bezcelowe – konieczna jest terapia.

Fotografie Isik można będzie zobaczyć od 24 listopada do 9 grudnia w londyńskiej galerii Zebra One Gallery.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także