Co zrobić aby skóra szyi i dekoltu nie zdradzała naszego wieku
Bardzo często pomijana podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych skóra szyi i dekoltu niestety szybko się starzeje, staje się wiotka pomarszczona i dość często widoczne są na niej brzydkie przebarwienia. Dziś chciałbym powiedzieć Wam jak właściwie o nią dbać, żeby cieszyć się możliwe jak najdłużej jej sprężystością i pięknym wyglądem.
04.04.2017 15:07
Skóra szyi i dekoltu każdego dnia narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, wiatr słońce, zbyt ciepłe lub zbyt zimne powietrze, a nawet zdobiące ją chustki i szaliki nie mają niestety na nią dobrego wpływu. Cienka i delikatna skóra pozbawiona jest prawie całkowicie ochrony gruczołów łojowych, dlatego szybko ulega przesuszeniu i w efekcie niestety zwiotczeniu.
Jak zatem możemy ją wspomóc?
Uważaj na słońce
Narażona na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego skóra, staje się podatna na szybkie powstawanie zmarszczek i fotouszkodzeń w postaci plam, przebarwień czy widocznych naczynek włosowatych. Dlatego podstawowym krokiem do właściwej pielęgnacji jest codzienne używanie kremów z wysokim filtrem najlepiej 30 SPF lub większym.
Staranne oczyszczanie
Aby skóra mogła się regenerować, musi oddychać. Bardzo ważne jest zmycie z niej resztek kolorowych kosmetyków, martwego naskórka i wszystkich zanieczyszczeń, jakie nagromadziły się na niej w ciągu dnia. Do tego celu możecie użyć kosmetyków, które stosujecie do oczyszczania twarzy: płyn micelarny, mleczko czy woda termalna sprawdzą się doskonale. Żeby jej nie podrażnić, unikajcie kosmetyków zawierających alkohol, mentol czy intensywne substancje zapachowe. Zamiast toniku spróbujcie użyć zimnego mleka koziego. Pomoże ono zachować właściwy poziom Ph skóry, utworzy naturalna barierę ochronną, zwęzi pory, oczyści i doskonale nawilży. Nie zapominajcie o złuszczaniu naskórka peelingami przynajmniej raz w tygodniu. W ten sposób poprawicie również mikrokrążenie, pobudzicie skórę do produkcji kolagenu i wyrównacie jej koloryt. Najlepszym wyborem będzie delikatny peeling enzymatyczny. Możecie spróbować również domowego przygotowanego z płatków owsianych i mleka.
Sztuka pielęgnacji
Aby skóra szyi i dekoltu długo pozostawała młoda, musi być odpowiednio nawilżona i odżywiona. Pamiętajcie też, aby nie trzeć i nie rozciągać skóry. Kremy, balsamy czy maseczki nanoście na szyję zgodnie z kierunkiem przebiegu mięśni, czyli zaczynając od dołu. Rano używajcie kremów nawilżających o lekkiej konsystencji. Pamiętajcie, aby zapewniły skórze właściwą ochronę przeciwsłoneczną. Wieczorem po dokładnym oczyszczeniu zastosujcie krem odżywczy lub maseczkę. Możecie przygotować ją sami. Aby otrzymać maskę o działaniu przeciwzmarszckowym bogatą w przeciwutleniacze wykorzystajcie dojrzałe banany i oliwę z oliwek. Doskonale odżywi, oczyści, rozjaśni i pobudzi skórę do regeneracji witaminowa maska przygotowana z papai i truskawek. Zmiksowane owoce wystarczy nałożyć na skórę i pozostawić na 15 minut. Intensywne nawilżenie zapewnią natomiast naturalne oleje: kokosowy, migdałowy lub ryżowy.
Co powinno znaleźć się w dobrym kremie
Bardzo ważne, są składniki, które pomogą niszczyć wolne rodniki. Świetnie sprawdzi się tu witamina C, która wspomoże też produkcję kolagenu. Dobre działanie mają też kosmetyki zawierające oleje. Bogaty w witaminę E, nienasycone kwasy tłuszczowe i polifenole olej arganowy działa przeciwzmarszczkowo ochronnie i regenerująco, jest bardzo delikatny, dlatego świetnie nadaje się do skóry wrażliwej i podrażnionej. Regenerujący skórę olej awokado zawiera witaminy A, B, E oraz D, reguluje poziom lipidów, dzięki czemu świetnie ją wygładza i uelastycznia. Olej ryżowy natomiast stymuluje procesy naprawcze skóry. Z kolei olej makadamia chroni ją przed działaniem wolnych rodników. Ważne są również proteiny np. pszenicy, które regenerują, napinają i wygładzają skórę lub działające intensywnie przeciwzmarszkowo proteiny ryżu. Bardzo dobre działanie ma również kwas foliowy, wspomagający procesy regeneracji i odnowy komórek skóry oraz pobudzający ich wzrost koenzym Q10.
Masuj i pobudzaj
Skóra szyi i dekoltu zachowa jędrność, jeśli do codziennej pielęgnacji włączycie też element masażu. Wystarczy, że wykonacie naprzemiennie zimny i ciepły prysznic skóry. Pamiętajcie jednak, że wrażliwe okolice szyi i dekoltu nie lubią gorącej wody, mydła i szorstkich gąbek. Bardzo dobre działanie ma również masaż wykonany kostkami lodu, który poprawi krążenie i uelastyczni skórę.
Jak sobie pościelesz …
Skóra szyi podczas snu często jest przykurczona lub nadmiernie naciągnięta. Najlepszą dla niej pozycją jest spanie na plecach. Niestety podczas snu trudno jest to kontrolować, można jednak wspomóc skórę, rezygnując z dużych miękkich poduch, na rzecz mniejszym twardszym specjalnie wyprofilowanych poduszek.
Zadbajcie też o właściwą postawę w ciągu dnia, jeśli przestaniecie się garbić, wyprostujecie plecy i ściągniecie barki, mięśnie szyi napną się i pozwolą skórze zachować jędrność.
Ręce które leczą
Aby poradzić sobie z efektem zaniedbań i upływem czasu proponuję wykonanie zabiegu światłem szerokopasmowym. Energia podczerwieni głęboko nagrzewa kolagen, wspierając jego częściową denaturację i skurczenie. Dodatkowo ciepło pobudza naturalny proces gojenia, co z kolei powoduje tworzenie się nowego kolagenu i zwiększa jędrności skóry. Dobre działanie ma również zabieg wykonywany z wykorzystaniem fal radiowych, które bardzo precyzyjnie celując we włókna, zapewniając dużą ilość ciepła, stymulują obkurczanie i napięcie skóry.
Pamiętajcie o skórę szyi i dekoltu trzeba dbać w każdym wieku, jeśli o niej zapomnicie, za kilka lat sama wam się przypomni, pokazując zmarszczki i przebarwienia.