Cool down, czyli jak wyciszyć organizm po treningu
Cool down jest elementem treningu, w którym następuje wyciszenie organizmu po aktywności fizycznej. Cool down jest tak ważne jak rozgrzewka czy ćwiczenia rozciągające, jednak wielu z nas zapomina o tym, by po treningu stopniowo uspokoić organizm. Na czym polega cool down i dlaczego jest ważna częścią treningu? W jaki sposób skutecznie można wyciszyć organizm?
04.12.2018 12:58
Czym jest cool down?
Cool down to wyciszenie organizmu po treningu. Wyciszenie powinno być wykonywane tuż po treningu, zazwyczaj przed ćwiczeniami rozciągającymi.
Niestety, co jest poważnym błędem, zazwyczaj ta część treningu jest ignorowana. Cool down pozwala wychłodzić rozgrzany organizm po intensywnych ćwiczeniach. Celem tego elementu treningu jest łagodne przejście od stanu intensywnego wysiłku do stanu spoczynkowego. Prawidłowo wykonane i skuteczne cool down powinno trwać ok. 10 do 15 minut.
Dlaczego cool down jest ważnym elementem treningu?
Bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że cool down jest istotnym, a nawet niezbędnym elementem bezpiecznego treningu. Wyciszenie organizmu pozwala obniżyć tętno i temperaturę ciała oraz wyrównać oddech do częstotliwości sprzed treningu. Podczas wykonywania cool down następuje uspokojenie organizmu, a także wyrównuje się krążenie krwi. Prawidłowo wykonywane wyciszenie korzystnie wpływa na efekty treningów i wyniki sportowe.
Cool down przede wszystkim sprawdza się u osób, które trenują dwa razy dziennie. Wyciszenie organizmu znacznie poprawia i przyspiesza wówczas regenerację mięśni, przez co sportowcy mogą się lepiej przygotować do następnego treningu. Cool down ma największe znaczenie w przypadku bardzo intensywnych treningów, przy których zaangażowane są liczne partie mięśniowe.
Całkowite wyciszenie organizmu jest wskazane przy intensywnych treningach, ponieważ twarde przejście z ciężkiego wysiłku do odpoczynku może powodować zawroty głowy lub omdlenia.
Cool down - korzyści
Wykonywanie cool down przyniesie organizmowi dużo korzyści. Podstawową korzyścią wyciszenia organizmu po treningu jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi oraz przeciwdziałanie zaburzeniom rytmu serca. Ćwiczenia rozciągające połączone z wyciszeniem pomagają przywrócić mięśniom określoną długość, ponieważ przykładowo podczas ćwiczeń siłowych ulegają one znacznemu skróceniu.
Cool down korzystnie wpływa również na zmniejszenie ilości kwasu mlekowego w mięśniach. Cool down można nazwać przeciwieństwem rozgrzewki. Rozgrzewka przygotowuje organizm do treningu, natomiast cool down przygotowuje ciało do odpoczynku.
Cool down wpływa również na obniżenie obolałości mięśniowej występującej po treningu. Zapobiega omdleniom, zawrotom głowy, które mogą być wywołane zbyt intensywnym treningiem.
Sposoby na wyciszenie organizmu
Cool down to dla wielu najprzyjemniejszy element treningu, ponieważ spowolnienie aktywności daje szansę na wzięcie oddechu i cieszenie się z osiągniętego sukcesu treningowego. Aby wyciszyć organizm, wystarczy zaledwie kilka minut cool down.
Aby wyciszyć organizm powoli zmniejszaj intensywność ćwiczeń oraz tempo ich wykonania. Kontynuuj ruch i pod żadnym pozorem nie kończ ćwiczeń gwałtownie. Staraj się ochłodzić organizm. W tym celu poruszaj się tak długo, aż poczujesz, że się nie pocisz. W tym czasie nawadniaj też organizm, co dodatkowo pomoże obniżyć temperaturę ciała.
Następnie wykonaj ćwiczenia rozciągające. 30 do 60 minut po treningu natomiast zjedz lekką przekąskę lub potreningowy posiłek.