Blisko ludziCoraz mniej dzieci wyjeżdża na wakacje

Coraz mniej dzieci wyjeżdża na wakacje

Coraz mniej dzieci wyjeżdża na wakacje
Źródło zdjęć: © sxc.hu
30.09.2009 12:51, aktualizacja: 08.06.2010 12:55

W 2009 r. wzrosła liczba rodzin, które nie zorganizowały dzieciom podczas
wakacji co najmniej tygodniowego wypoczynku poza domem. W porównaniu z 2008 r. spadła też liczba uczniów, którzy podejmowali podczas wakacji pracę zarobkową - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W 2009 r. wzrosła liczba rodzin, które nie zorganizowały dzieciom podczas wakacji co najmniej tygodniowego wypoczynku poza domem. W porównaniu z 2008 r. spadła też liczba uczniów, którzy podejmowali podczas wakacji pracę zarobkową - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Z deklaracji badanych - dorosłych członków gospodarstw domowych, w których są uczące się dzieci i młodzież - wiadomo, że niemal połowa rodzin (48 proc.) nie wysłała żadnego ucznia na wypoczynek trwający przynajmniej tydzień (w 2008 r. było to 40 proc. gospodarstw). 8 proc. gospodarstw zorganizowało tygodniowy wypoczynek tylko dla niektórych uczniów (w 2008 r. takich rodzin było 14 proc.), a ponad dwie piąte rodzin (44 proc.) zapewniło go wszystkim uczniom (w 2008 r. 46 proc.).

Spośród uczniów, którzy wyjechali na co najmniej tygodniowy wypoczynek najbardziej popularną formą rekreacji był wyjazd z rodzicami (54 proc.) oraz pobyt u dziadków lub dalszej rodziny (44 proc.). Mniej rodzin zapewniło uczniom udział w zorganizowanym wypoczynku na koloniach, obozach (38 proc.) lub umożliwiło wyjazdy samodzielne - z rówieśnikami lub indywidualnie (24 proc.).

CBOS zapytał ponadto rodziny uczniów, którzy nie wyjechali na co najmniej tygodniowe wakacje, czy dzieci miały szansę na krótszy, choćby kilkudniowy wypoczynek poza domem.

- Okazuje się jednak, że w czasie tegorocznych wakacji - podobnie jak wcześniej - dla wielu uczniów niedostępne były również wyjazdy trwające krócej niż tydzień. Ponad połowa badanych z gospodarstw, w których są uczniowie (54 proc., od ubiegłego roku wzrost o 3 punkty), przyznaje, że żaden z nich nie był na takim wyjeździe - stwierdza CBOS.

Co dziesiąty respondent (10 proc.) twierdzi, że wyjechali tylko niektórzy uczniowie, natomiast ponad jedna trzecia (35 proc., spadek o 3 punkty) utrzymuje, że wszyscy byli na kilkudniowym wypadzie poza miejscem zamieszkania. Wynika z tego, że również pod tym względem ostatnie wakacje były nieco mniej korzystne niż ubiegłoroczne (ale nie odbiegały od tych z lat 2005-2007) - głosi komunikat CBOS.

Sumując dłuższe (co najmniej tygodniowe), jak i krótsze (kilkudniowe) wyjazdy okazuje się, że ponad połowa rodzin, w których są uczniowie (55 proc.), zapewniła wszystkim dłuższy lub krótszy wypoczynek poza miejscem zamieszkania. Z dziewięciu rodzin na sto (11 proc.) wyjechali tylko niektórzy uczniowie, natomiast co trzecia rodzina (33 proc.) nie umożliwiła żadnemu uczniowi wyjazdu na wakacje.

W ocenie CBOS szanse uczniów na wakacyjny wypoczynek zależały od: zamożności rodziny, wykształcenia czy miejsca zamieszkania - podobnie jak w ubiegłych latach, także w tym roku znacznie mniejsze szanse na wypoczynek poza miejscem zamieszkania miały dzieci wiejskie niż mieszkające w miastach, zwłaszcza największych.

W porównaniu z 2008 r. do 30 proc. zmalała wakacyjna aktywność zarobkowa uczniów szkół średnich (spadek o 11 punktów procentowych), gimnazjów (o 13 punktów, do 8 proc.) oraz szkół podstawowych (o 6 punktów, do 6 proc.).

Jak podaje CBOS od roku 2008 r. zmniejszyło się też społeczne poparcie dla wakacyjnej pracy zarobkowej uczniów. Powszechny sprzeciw (95 proc., wzrost o 5 punktów) budzi zarobkowanie uczniów szkół podstawowych. Zdecydowana większość badanych (71 proc., wzrost o 7 punktów) przeciwna jest także pracy zarobkowej gimnazjalistów. Jedynie praca uczniów szkół średnich nadal spotyka się niemal z powszechną aprobatą (wyraża ją 83 proc. badanych, spadek o 3 punkty).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 3-9 września 2009 roku, na reprezentatywnej, próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski (1086 osób).

Źródło artykułu:PAP