GwiazdyCoraz trudniej nam się wiązać

Coraz trudniej nam się wiązać

W gabinetach psychoterapeutów przybywa osób z narcystycznym zaburzeniem osobowości oraz z zaburzeniem typu borderline.
Zarówno w jednym jak i w drugim wypadku do szukania ratunku skłania ludzi porażające uczucie pustki i samotności, niemożliwa do zrealizowania potrzeba stworzenia bliskiego, stabilnego związku z drugim człowiekiem.

Coraz trudniej nam się wiązać
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

W gabinetach psychoterapeutów przybywa osób z narcystycznym zaburzeniem osobowości oraz z zaburzeniem typu borderline. Zarówno w jednym jak i w drugim wypadku do szukania ratunku skłania ludzi porażające uczucie pustki i samotności, niemożliwa do zrealizowania potrzeba stworzenia bliskiego, stabilnego związku z drugim człowiekiem.

  1. [

]( http://www.mamazone.pl/ )
Redakcja serwisu Mamazone.pl poleca:

Zaburzenie osobowości to skłonność danej osoby do konkretnego, sztywnego wzorca zachowań. Niezależnie od sytuacji zachowuje się ona w określony, "najłatwiejszy" dla siebie sposób. W miarę upływu lat traci kontakt z rzeczywistością, zewnętrzny świat obserwując cały czas przez to same szkiełko. To utrudnia kontakty ze światem, uniemożliwia spokojne życie, pełnienie różnego rodzaju ról społecznych, szczęście.
Przyczyn zaburzeń osobowości upatruje się w nieprawidłowościach biologicznych lub psychologicznych. Te ostatnie kojarzone są zazwyczaj z niewłaściwym zaspokajaniem potrzeb człowieka w dzieciństwie.

W naszych czasach zaburzeniami osobowości występującymi częściej niż kiedykolwiek przedtem są narcyzm oraz borderline czyli "osobowość z pogranicza". W obu wypadkach człowiek próbuje za wszelką cenę manipulować obrazem samego siebie.

Samotny narcyz

W narcystycznym zaburzeniu osobowości podstawą jest poczucie własnej wielkości i wspaniałości. Narcyz ma zazwyczaj nierealny, pozornie pozytywny obraz samego siebie. Jego problem polega jednak na potrzebie nieustannej kontroli tego obrazu, podtrzymywania fasady, która nikomu, nawet jemu samemu nie pozwala zajrzeć do środka.
Dlatego podstawowym problemem osób z narcystycznym zaburzeniem osobowości jest nawiązywanie bliskich relacji z innymi ludźmi. Narcyz nie potrafi odsłonić się nawet przed samym sobą, bliskość emocjonalna jest dla niego czymś niezwykle trudnym. Często ma poczucie, że jest odcięty od prawdziwego świata, żyje za szybą.
Nieustanna samotność powoduje poczucie nudy i pustki, którą narcyz stara się rekompensować sobie na różne sposoby, często destrukcyjne.

Człowiek z pogranicza

Typ osobowości z pogranicza jest jednym z bardziej enigmatycznych zaburzeń, umykającym w wielu aspektach jednoznacznym opisom. To, co charakteryzuje borderline, to uczucie przerażającej, głębokiej pustki wewnętrznej, którą człowiek próbuje zapełnić, szukając na gwałt bliskich kontaktów z ludźmi.

Dla osoby typu borderline charakterystyczne są wahania nastrojów, impulsywność oraz to, że zawsze żyje w związku lub bardzo gwałtownie do niego dąży. Związki tych osób są bardzo intensywne, bardzo bliskie, bo nadają życiu sens, stanowią gwarancję bezpieczeństwa. Niestety, równie wielki i wszechpotężny jak potrzeba relacji jest u osób borderline lęk przed stratą i odrzuceniem. Dlatego potrafią one zerwać wieloletni związek z dnia na dzień, wyszukując setki argumentów przemawiających przeciwko relacji. Kiedy lęk ustąpi, człowiek z pogranicza wraca do partnera. I tak w nieskończoność.

Aby rozpoznać przyczyny i skutki swoich reakcji, zmienić zachowania, osoba z zaburzoną osobowością może zapisać się na psychoterapię. Samej trudno będzie jej się uporać z problemem.

Źródło artykułu:WP Kobieta
narcyzmborderlinesamotność

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)