Blisko ludziCoraz więcej kobiet pracuje w trybie zmianowym. Przez to są narażone na uciążliwą chorobę

Coraz więcej kobiet pracuje w trybie zmianowym. Przez to są narażone na uciążliwą chorobę

Praca w trybie zmianowym przekłada się nie tylko na problem z organizacją czasu, ale również na stan zdrowia. Brak odpoczynku w nocy i nieregularne posiłki znacząco zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Coraz więcej kobiet pracuje w trybie zmianowym. Przez to są narażone na uciążliwą chorobę
Źródło zdjęć: © East News
Klaudia Stabach

Naukowcy z uniwersytety Harvarda przeanalizowali styl życia kilkudziesięciu pielęniarek. Wyszczególnili informacje dotyczące ok. 145 tys. kobiet bez cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia lub raka, które wypełniały ankiety medyczne i żywnościowe w regularnych odstępach czasu.

Jak się okazało w okresie prawie 24 lat obserwacji ponad 10 tys. pielęgniarek zachorowało na cukrzycę typu 2. Naukowcy stwierdzili, że w dużej mierze przyczyniła się do tego praca w trybie zmianowym, w której nieuniknione są nocne dyżury. To właśnie one zwiększają ryzyko wystąpienia choroby o 17 proc.

Ponadto z badań wynika, że każde 5 lat pracy w trybie zmianowym zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 o 31 proc. niezależnie od innych czynników rozwoju choroby takich jak zły styl życia, palenie papierosów czy nadwaga. Dane są zatrważające tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że obecnie prawie 1/3 kobiet pracuje w trybie zmianowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Kobiety w Roli Głównej - rozmowa z Magdaleną Kanoniak

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)