Coraz więcej Polaków nie chrzci swoich dzieci
W Miasteczku Wilanów ochrzczonych dzieci jest już mniej niż połowa.
24.10.2016 | aktual.: 24.10.2016 14:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Według danych CBOS aż 95 proc. dorosłych Polaków uważa się za katolików. Tymczasem coraz więcej rodziców nie decyduje się na chrzest swojego dziecka.
Cytując za tygodnikiem „Polityka”:
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, porównując dane z 1990 r. z obecną sytuacją, odnotował obniżenie liczby przyjmowanych chrztów o 200 tys. rocznie. W tym samym czasie liczba rodzących się dzieci spadła o trochę ponad 150 tys.
W warszawskim Miasteczku Wilanów ochrzczonych dzieci jest już mniej niż połowa. Powstała nawet grupa "Nie chrzczę - droga do świeckiego państwa", której założycielka, Marta Mentecka, podkreśla, że wynika to z przemian społecznych i coraz mniejszego zaufania do instytucji kościelnych. Trend oceniła dr Agnieszka Bukowska, socjolog i pedagog.
- Kiedyś spotykaliśmy się z ostracyzmem religijnym. Trzeba było ochrzcić dziecko, bo tak robili inni. Dzieci nieochrzczone były alienowane z grupy rówieśniczej. Dziś jest inaczej – mówiła specjalistka.
Obecnie wielu rodziców przyznaje, że ochrzciło swoje dziecko „na wszelki wypadek”, gdyby w przyszłości chciało ono uczestniczyć w życiu Kościoła. Jakby w opinii publicznej chrzest w dorosłym życiu był trudniejszy niż wystąpienie ze wspólnoty chrześcijańskiej. Zapominamy jednak, że sakrament to także zobowiązanie się do wychowywania potomka w wierze katolickiej, a apostazja nie jest tak łatwa, jak nam się wydaje - przypominała dr Bukowska.